neprihlásený Utorok, 25. marca 2025, dnes má meniny Marián
Aj na Slovensku pre elektronizáciu klesá počet listov, pošta ich bude ďalej doručovať

Značky: elektronizácia

DSL.sk, 23.3.2025


Po tom, ako štátna pošta v Dánsku oznámila plánované ukončenie doručovania listových zásielok kvôli výraznému poklesu ich počtu už na konci tohto roka, zverejnila informácie o vývoji počtu listov aj Slovenská pošta.

V roku 2024 pošta doručovala podľa svojho oznámenia necelých 92 miliónov listov. Oproti predchádzajúcemu roku išlo o pokles o 15%, keď v roku 2023 bolo doručených viac ako 108 miliónov listov.

Pošta zverejnila aj porovnanie oproti roku 2005, pričom od tohto roku do minulého roku klesol počet podaných listov o 68%.

Príčinou poklesu počtu listov je samozrejme elektronizácia. Slovenská pošta podľa svojho oznámenia zatiaľ neplánuje obmedzovať doručovanie listov. "V súčasnosti neplánujeme žiadne zásadné obmedzenia v doručovaní listových zásielok, naďalej však budeme monitorovať uvedený trend, hľadať spôsoby, implementovať inovatívne postupy a digitálne riešenia, ktoré nám umožnia efektívne reagovať na rastúci dopyt po balíkoch a expresných doručovacích službách," uvádza Slovenská pošta vo svojej tlačovej správe.

Ako sme informovali v tomto článku, v Dánsku od roku 2000 do minulého roka prišlo k poklesu počtu listov až o viac ako 90%, konkrétne z 1.45 miliardy listov na 110 miliónov. Po liberalizácii trhu tak štátna pošta PostNord už na konci tohto roka ukončí doručovanie listových zásielok, ktoré budú naďalej doručovať súkromné spoločnosti. Pošta sa bude ďalej sústreďovať na doručovanie balíkov, ktorých počet naopak pre rastúce internetové nakupovanie rastie.

PostNord je štátnou spoločnosťou vlastnenou dánskym a švédskym štátom, doručuje poštu okrem Dánska aj vo Švédsku. Ukončenie doručovania listov sa týka iba Dánska, vo Švédsku bude PostNord zatiaľ naďalej doručovať aj listy.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Raspberry Pi má nový produkt, PoE injektor
Vydaný Linux 6.14
Skladateľný iPhone má prísť v budúcom roku, nakoniec nebude konštrukcie véčka
Na O2 Voľnosť budú výrazne drahšie dátové balíčky, ale s výrazne viac dátami
Populárne Mapy.cz sa premenovávajú na Mapy.com
Orange má problém so 4G sieťou a mobilnými dátami - aktualizácia 1
Problém s nízkou kvalitou videa na YouTube bol odstránený
V USA musia operátori nízkopríjmovým domácnostiam poskytovať lacné rýchle internetové pripojenie
Sonda NASA sa zajtra opäť priblíži k Slnku
O2 oznámilo ďalšie zlepšenie pokrytia 5G


Diskusia:
                               
 

To je ta štatna sluzba co nevie poslat ani email ked preclievaju? Musia poslat domov list a na ten ma clovek odpovedat emailom? To sme jak opice v afrike
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Haha, presne! Naposledy mi však prepustili až dva balíky z USA úplne bez ničoho, z čoho budem zarazený asi dokonca života. Inokedy chcú KOMUNIKÁCIU s človek, ktorý mi to posielal, čestné vyhlásenie a koní kkt... čiže v rámci súčasnej situácie sa na nič nesťažujem!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie. To je tá štátna služba, ktorá koná v súlade s demokraticky zvoleným parlamentom prijatým konsolidačným balíkom priekazne presne v intenciách Zákona o poštových službách.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pokiaľ nezakážu medzery pod dverami, vytrvalý analógový užívateľ stále môže podľa tutoriálu na youTube napísať list a zasunúť ho adresátovi pod dvere. Za predpokladu, že v blízkej budúcnosti kvôli zrušeniu listov, budú zrušené aj poštové schránky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poštové schránky nahradia Packeta, UPS a Alzaboxy na každej bránke pred domom. Každý bude mať svoje
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ona uz pošta aj začala s rušením listových zásielok. Pre začiatok zrušili kategóriu list do 100 gramov a tak pár lajstier v obálke treba poslať ako 500 gramový list, čo je vlastne balík bez služby doporučene.

Už len zrušiť list do 50 gramov a budeme ako pošta v Dánsku. Pohľadnice si budú dôchodcovia posielať do alzaboxu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

naco ti je pohladnica? Zapnes whatsapp, odfotis, posles. Zadarmo, aj 500.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A ukážeš tým, ako málo ti záleží na adresátovi.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

No ja netusim ake mas ty vchodove dvere, ale drviva vacsina domov a bytov ma u vchodovych dveri aj prah, takze pokial spravne dvere tesnia, list tam priekazne nezasunies.

Ale ked dospejeme na uroven azijskych bungalovov, tak si budeme moct dovolit aj medzeru ktorou prebehne mys, alebo jastericka. :)

Jo a postove schranky nezaniknu, ved kde by kaufland, tesco, billa, jysk ujladal tie svoje cenne letaky na neuveritelne zlavy? Nie kazdy byva v meste v bytovke s uvedomelym pokrokovym zariadenim typu krabica na letaky s napisom "sem vhadzovat letaky". Na dedine u rodinnych domov by sa takeho vysoko sofistikovaneho zariadenia podujali macky na vykon svojich zakladnych potrieb.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A najlepšie v znení: Šepká sa, že pijete!
Odpovedať Hodnotiť:
 

elektronizacia, digitalizacia = koniec cloveka. Iba obcan zostane...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a paradoxne, ba priam výsmešne, to začalo v pojebanom Dánsku, na ktoré stačí jeden poštár, pretože priekazne celú krajinu obíde v rámci jedného dňa pešo..
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ano postari budu nadalej dorucovat listy,a ako bonus si mozete u nich kupit aj zreby za 1 az 5 eur
Odpovedať Hodnotiť:
 

Postovi dorucovatelia maju prikazom dane, ze musia vynukovat zreby ako jehovisti vieru, inak im siahnu na odmeny/plat.

Najnovsie maju vynukovat aj dalsi dodatocny sortiment, ako prasky a podobne cennosti, ktore denne potrebujeme...

Chudence dochodcovia, ktori len tazko odpovedaju nie, nechcem, lebo sa boja, aby im postar(ka) ostal ustretovy. :(


Odpovedať Hodnotiť:
 

este furt? ja sice na postu chodim len parkrat do roka, ale nepamatam si, ze by mi v poslednych rokoch ponukali zreby alebo podobne hluposti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to tam chodíš naozaj málo..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked posta nedorucuje listove zasielky, na ktoru pizdu vobec existuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je tak: Keď si nekúpiš žreby, tak nabudúce dostaneš iba žltý lístok namiesto pohľadnice a pekne sa na ňu pôjdeš vystáť rad na poštu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba zabudnut zahrnut aj to, ze posta nedavno zmenila podmienky co sa za list este povazuje a co nie. Vyrazne obmedzili rozmery listovej zasielky. Takze pocet listov do dalsich rokov este dalej klesne. Nehovoriac o tom, ze ani tie listy nie su schopni dorucovat poriadne. Neraz som nasiel postu rozfukanu po okoli, lebo naco dat list do schranky.... Dame to spolu s letakmi do branicky a ze to vietor rozfuka? Nevadi!...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes som preclieval online, a ze 9€ za preclenie, to je cca 4% z ceny zasielky!!

Im to celkom prasi na hlavy. DPD/UPS/DHL... nikto z nich si za to neuctuje, len tito amateri chcu stale platit a sluzby nulove

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kámoško, SPS ti za preclenie výrúbi v základe 36,90€. Isté vzorky mi boli poslané z USA cez UPS a ako inak, po príchode na SK do ide cez SPS. Inak si to môžeš s colnou správou riešiť sám, ale neboj, za uskladnenie zásielky počas colného konania je účtovaný poplatok len 12,30€.

Nech je to čokoľvek, odteraz nechcem zo zahraničia mimo EU cez kuriérsku spoločnosť nič, poprosím poštou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No do psej matere, to teda veci len do 150eur budem objednavat z ciny
Odpovedať Hodnotiť:
 

Posta, to je ta institucia ktora bola zastarala uz 10 rokov dozadu? Ja tam vkrocim raz za rok, aj to kvoli tomu ze mesto nie je schopne posielat maily a postar je lenivy zobrat jednu obalku.
Naposledy som sa tam citil ako v stavkovej kancelari. Zreby, loterie, dochodcovia a romovia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár