neprihlásený Streda, 5. februára 2025, dnes má meniny Agáta
V Európe sa ako nové predávajú veľké HDD od Seagate používané už desiatky tisíc hodín

Značky: HDDSeagate

DSL.sk, 30.1.2025


Zrejme nezanedbateľný počet zákazníkov si v poslednom období v Nemecku ale aj v ďalších krajinách zakúpil ako nové veľkokapacitné disky značky Seagate najmä v podobe modelov Exos, ktoré ale v skutočnosti neboli nové, boli už používané desiatky tisíc hodín ale mali vynulované SMART dáta indikujúce počet hodín používania.

Najskôr na pár takýchto prípadov u diskov zakúpených u nemeckých predajcov upozornil nemecký Heise.de.

Zákazníkom sa nezdal fyzický stav diskov, ktoré nevyzerali ako úplne nové, a overili si tak diagnostické dáta vykazované diskami.

Následne takýto problém potvrdili ďalší zákazníci a iba samotnému Heise.de podľa aktuálnych informácií rovnaký problém hlási viac ako sto čitateľov. Dá sa samozrejme predpokladať, že o probléme sa zatiaľ dozvedela len časť zákazníkov s takýmito diskami a z nich to zrejme veľká časť neoverila a hlavne nenahlásila, nie je tak jasné o ako veľký problém ide a koľko takýchto diskov bolo predaných.

Diskami s takýmito problémami majú byť najmä 16 TB, 12 TB a 14 TB disky Exos ale aj niektoré ďalšie modely s veľkosťami medzi 4 TB až 18 TB. V SMART, Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology, dátach sú vykazované informácie ako u nových diskov vrátane nulového respektíve nízkeho počtu hodín doterajšieho používania. U týchto enterprise diskov ale Seagate podporuje aj ďalšie diagnostické dáta FARM, Field Accessible Reliability Metrics, a tieto u daných diskov vykazujú desiatky tisíc hodín používania.

Podľa aktuálnych informácií sa vykazovaný počet hodín pohybuje od 15-tisíc po 50-tisíc hodín používania, pričom priemer je väčší ako 25-tisíc hodín, čo sú takmer tri roky.

Navyše niektoré z týchto diskov majú byť podľa overenia v nástrojoch Seagate evidované ako OEM disky, hoci tak neboli označené. Kým pre viaceré z týchto Exos modelov poskytuje Seagate päťročnú záruku, tá neplatí pre OEM disky a pre tie má platiť iba kratšia zákonná záruka od predajcov.

Problém sa týka diskov predávaných viacerými nemeckými predajcami. Niektorí z nich sú zrejme menší, niektorí sú ale aj v zozname oficiálnych predajcov Seagate. Podľa dnešných informácií ale problém nahlásili nemeckému Heise.de už aj čitatelia z ďalších nemecky hovoriacich krajín, Švajčiarska, Rakúska a Luxemburska, a v jednom prípade tiež z USA.

Seagate oficiálne ponúka aj repasované disky, tie sú ale jasne označené ako "Factory Recertified" a majú bielu nálepku so zeleným okrajom. Spoločnosť Seagate v stanovisku pre Heise.de vylúčila, že by predala alebo distribuovala predajcom nesprávne označené disky, ako k situácii prišlo ale zatiaľ nevysvetlila.

Zatiaľ tak nie je jasné, ako sa tieto disky dostali do distribučných kanálov a predávajú sa ako nové a ako je problém rozsiahly.

Užívatelia s diskami Seagate môžu získať diagnostické FARM dáta okrem iného pomocou nástroja smartctl v podobe príkazu "smartctl -l farm".


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V Česku spustili ďalšie dva celoštátne multiplexy digitálneho rádia
Problém s predajom používaných HDD od Seagate sa má týkať aj Česka, Alzy sa nemá týkať
Existujúci zákazníci O2 môžu prejsť na eSIM jednoducho cez aplikáciu
Nová verzia systému pre routery OpenWrt 24.10 dokončená
FreeBSD začalo zlepšovať podporu notebookov
Známy výrobca avizuje pokračujúcu výrobu Blu-ray a ďalších optických médií
Nginx v Česku predbehol Apache
Let’s Encrypt pripravuje 6-dňové certifikáty, prestane posielať upozornenia na exspiráciu
Počet elektromobilov na Slovensku prekročil 15-tisíc
Civilization VII s významnejšími zmenami príde budúci týždeň


Diskusia:
                               
 

ojeb nad ojeb
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

si pamatam ze tu bol kedysi clanok o diskoch a niekto komentujuci pisal ze v nemecku su lacnejsie disky ako na slovensku :D tak uz asi vieme preco
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Ush vyťažili kryptomeny tak môžu ísť do predaja, fasa...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

hej najprv to boli GPUcka a potom ich prerobili na HDD
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

na diskoch sa tazilo Chia, ale nie na hdd, tie su pomale, na ssd...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Burst sa dal ťažiť na HDD a potom ešte Storj. Storj si aj celkom zachoval hodnotu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Burst je shit. Wurst je to prave. Investujte do wurstchen.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem v čom by mal spočívať. Zákazníci predsa priekazne odjakživa túžia po produktoch s príbehom.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Zvlášť s takým príbehom kde sa odpad presúva z bodu A do bodu B. V tomto prípade je bod A veľkou neznámou, ale bod B je už počítač koncového užívateľa.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

POZOR !!!! Zadefinujme je dojmy a pojmy.

To nie je odpad. To je vypouzivany tovar.

Keby niekto predaval zhrdzaveny, odpaleny Intel CPU 13000/14000, tak to je odpad. Z vyroby nepouzitelny. Resp. pouzitelny na prve tri mesiace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa vyhovoria na chybu firmvéru ("sa nám tam nejak dostali tie zlé čísla pri výrobe") a bude po probléme. Tak sa to robilo vždy, keď sa niečo takto opajcovalo alebo sa stal nejaký fuck-up a potom si trebalo "očistiť" meno a po rokoch sa zistilo, že to tak nebolo - (Apple, Cisco, Microsoft, Google (na to si osobne nepamätám, len viem že tam niečo bolo), AMD...)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Nevyhovoria, v článku sa píše že aj fyzicky vyzerajú tie HDD používané
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo sa niekto nevie pozrieť čo kupuje? Kuknem, krásne zabalený novučičký disk a je to. A po rozbalení si môžem pozrieť hodinárskou lupou vývody a tak. No Nemci....
Veľké a lacné nejde k sebe
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Na konektory vraj aplikuju kvalitny ciatic kintaktov, na vonkajsi obal aplikuju ozivovac plastov. Reaetnu SMART, pridaju nejake papieriky, nalepky, plastove bagy...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ked agentura v nemecku meni disky, pusti do obehu lacnejsie jazdenky. To u nas sa nic nepreda, ale rozoberie medzi kamaratmi. Slovensko nepotrebuje skohlit kazde euro.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to je samozrejme v poriadku. ale nuluje ta agentura SMART a predava ich ako fungl nove?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=bFscU8JUohA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rossmann je neskutocny hejter. Je super.
Cudujem sa, ze mu este nezrusili YT kanal. Pravda sa nesmie hovorit, lebo moze ist o ociernovanie znacky bez ohladu na realitu :).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akonáhle stojí za pultom niekto okolo 160 cm, treba zbystriť.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Samozrejme, ked je nizsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma pred sebou 18TB exos. Bol vakuovo zabaleny, nema ziadne znamky pouzivania, ziadna smuha, ziadny skrabanec.

Ako presne citatelia hlasia problem ked sa na SMART neda spolahnut? Urobia analyzu lozisk ked disk otvoria?
Odpovedať Známka: -7.3 Hodnotiť:
 

Máš to napísané v článku
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Že urobia presnú analyzu nejakým z internetu stiahnutým toolom? Tak to je iné. Priekazne Sláva Ukrajine!
Odpovedať Známka: -7.0 Hodnotiť:
 

A ty si aj cital clanok ci len nadpis?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja len článok. Nadpis nie. O čom bol nadpis?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nikto príčetný si Seagate nekúpi, lebo majú tendenciu odísť hneď po záruke. Seagate diskom sa vyhýbam dokonca aj SSD od Seagate. Najlepšie HDD bolo Hitachi.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

za 25 rokov podnikania som dodal rozne disky Seagate a nereklamoval som ani jeden kus, zato WD hned niekolko v davnejsej minulosti. IBM/Hitachi boli tiez vzdy ok, napriek ich zalube cvrlikotania hlavickami. Samsung boli tiez ok, len citlive na zdroj (aj niektore wd) a vedeli sa rozlucit ked aj zdroj praskol do bot.
S fejkovanim u SAS diskov od Seagate som sa zial stretol pri nakupe od ceskeho predajcu, ale vyriesil to zamenou bez problemov, iked popravde niekedy aj 2nasobnou (t.j. sam musel nakupovat take kusy zrejme...)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

synology predavame cca od 2015-16. Najskor same tam davali WD Red resp Red+ v kombinacii s ironwolfami. Za tych 10 rokov odisli asi 3 disky, jeden RED v zaruke a 2 RED-y po zaruke. Uz davame len iwolfy...
Hitachi nebol dobry vyrobca, ked "skrachoval" a prevzala ho toshiba, ze...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V sufli mam hitachi z netbooku a z PC, 15 rokov oddychovali a stale su fajn aj s datami. No dokazu toto tie 20korunove SSD?
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, o poschodie nizsie ako doma sedim odpociva v PC XT stale funkcny a citatelny 15 MB MFM disk, oslavil uz uctyhodnu 40tku.....
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

SEAGATE? Aký typ mal 15 MB?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto sa bohužial deje aj s HDD od WD. Nedávno som menil môj jednodiskový NAS Zyxel za dvojdiskový od Synology v ktorom som použil 1 HDD WD z pôvodného Zyxelu s cca 25000 hodinovým "nájazdom" a 1 totožný, ale nový, nepoužitý HDD WD ktorý vykazuje cca 28000 hodín. Oba HDD sú WD RedPlus.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár