neprihlásený Štvrtok, 2. januára 2025, dnes má meniny Alexandra, Karina
Sonda NASA úspešne uskutočnila najväčšie priblíženie k Slnku

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 27.12.2024


Sonda Parker Solar Probe americkej vesmírnej agentúry NASA je po doteraz najväčšom priblížení k Slnku, ku ktorému prišlo 24. decembra, v poriadku a pracuje normálne.

Hoci sonda sa na svojej trajektórii priblížila k Slnku najviac už 24. decembra, NASA s ňou v čase veľkého priblíženia nedokáže komunikovať a prvú informáciu o svojom stave sonda po prelete poslala až dnes v podobe iba signalizačného tónu. Ten bol zachytený pred šiestou ráno nášho času, informuje NASA v oznámení.

Detailné telemetrické dáta má sonda poslať až 1. januára.

Sonda sa na svoju súčasnú orbitu dostala po novembrovej gravitačnej asistencii blízkym preletom pri Venuši. Orbita sondy je výrazne eliptická, pričom sonda sa na nej priblížila k povrchu Slnka najviac na približne 6.1 milióna km. Pri najväčšom priblížení letela rýchlosťou viac ako 692-tisíc km za hodinu.

Sonda odštartovala v auguste 2018, následne v októbri 2018 sa stala objektom vyrobeným človekom v najmenšej vzdialenosti od Slnka. Svoju najmenšiu vzdialenosť od Slnka sonda postupne zmenšovala, pri posledných predchádzajúcich najväčších priblíženiach sa nachádzala 7.26 milióna km od povrchu Slnka.

Cez atmosféru Slnka, korónu, sonda prvýkrát preletela v apríli 2021 pri ôsmom priblížení k Slnku. Najbližšie k povrchu Slnka na tejto orbite bola 10.4 milióna km.

Aktuálna orbita je najbližšou k Slnku, na akej má sonda byť. Okrem aktuálneho najväčšieho priblíženia uskutoční na tejto orbite ešte dve ďalšie priblíženia v marci a júni 2025. Podľa skorších informácií sa NASA následne rozhodne, či sondu nechá na tejto orbite alebo ju zmení.

Sonda pri najväčšom priblížení k Slnku čelí vysokým teplotám. Prítomný ale riedky materiál v koróne má podľa NASA teplotu cca 2 milióny stupňov Celzia. Sondu tento materiál nemá ohroziť ale výrazne ju zahrieva intenzívne slnečné žiarenie, na ochranu proti ktorému používa špeciálny štít zložený z viacerých vrstiev. Základom štítu je uhlíková pena medzi dvomi vrstvami uhlíka a štít je potiahnutý bielou keramickou vrstvou za účelom vyžarovania akumulovanej energie.

Misiou sondy je pomocou prístrojov na palube analyzovať magnetické pole, plazmu a presun energie v analyzovanom regióne Slnka, ktoré stoja pri zrode a akcelerujú slnečný vietor, prúd elektricky nabitých častíc. Tieto informácie nám umožnia lepšie pochopiť a prípadne predvídať slnečné počasie ovplyvňujúce aj Zem a najmä satelity okolo Zeme.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink a Prima nepredĺžili zmluvu, Prima začala divákov upozorňovať oznamom
Druhá séria najpopulárnejšieho seriálu na Netflixe vytvorila nový rekord
Šťastný nový rok 2025
Vydaný alternatívny LineageOS 22 postavený na Androide 15
LG uvedie veľký ohýbateľný OLED monitor
Zem opäť zasiahne silnejšia geomagnetická búrka, môže byť vidieť polárnu žiaru
Lacnejšie modely nových desktopových Intel CPU majú prísť o dva týždne
Ceny RAM už klesajú a na začiatku 2025 majú klesnúť ešte viac
Štátna zaručená konverzia dokumentov mala opäť výpadok
Android začína prechod na 16 KB stránky pamäte, zvýši to výkon aj spotrebu pamäte


Diskusia:
                               
 

..vyzera to tak, ze ani na slnku nezasnezii a nezasnezii..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj na planéte Zem cestári odhŕňajú tak rÿchlo,že ani sneh nestačí padať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale až že zároveň uskutočnila i najmenšie vzdialenie je tou priekazne povestnou čerešničkou na torte.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slnko nema "povrch". Toboz uz nie pevny, ale ani kvapalny ci plazmovy. Neexistuje ostra hranica nejakeho prechodu. Existuje cca niekolko desiatok km (niekde sa uvadza az nizsie jednotky stoviek km) siroke pasmo, kde sa uvolnuju vnutorne fotony do volneho priestoru (ked sa uz predrali von) a kde rapidne klesa hustota (od desiatok po desatiny kg/m^3) a teplota plazmy (od milionov K po tisicky K, ak si odmylime fenomen slnecnej korony).

A toto niekolko desiatok (alebo nizsie jednotky stoviek) vertikalnych km hrube pasmo vnimame ako ostry prechod, cili-nybrz-ponivac "povrch". Pritom to nie je ostry, ale relativne pozvolny prechod.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi aj áno. A? Reaguješ na aký nezrovnalosť slovíčok voči tvojim tvrdeniam?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevidim poukazovanie na nejaku nezrovnalost. Prosto len komentarom doplnil a upresnil clanok na dsl.sk . Ale chapem - mnoho ludi vnima on-line priestor ako miesto k sporom a hadkam. Asi aj ty. Uz niekto niekedy vyhral on-line hadku? A keby aj - arguing with anyone online is akin to competing in the special Olympics: even if you win, you're still retarded...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kamenna planeta (alebo iny pevny objekt ako napriklad Mesiac s velkym M) moze mat dost jasny/jednoznacny "povrch" (ostro ohraniceny).
Ale ani u kamennej planety to nemusi byt jasne. Dobry priklad je Zem.
Uvazujme hmotny objekt (alebo casticu - napriklad neutrino) ktore sa z medzihviezdneho priestoru presuva doprostred Zeme (do taziska Zeme). Scenar moze byt nasledovny:
1. Najprv sa dostane do gravitacneho posobenia (pola) Zeme.
2. Potom "narazi" na magnetosferu.
3. Dalej to zacnu obklopovat molekuly dusika a kyslika (napr. O2 a O3) v plynnom skupenstve. Cim dalej tym hustejsie.
4. Pridaju sa molekuly H2O, najprv v plynnom skupenstve. Neskor aj v tuhom (krystalizujuce hexagonalne). *
5. Objekt bude okrem molekul v plynnom skupenstve (hlavne N2 a O2) obklopeny aj molekulami H2O v kvapalnom skupenstve, ale len riedko (hmla/dazd).
6. Nasledne bude husto obklopeny ciastockami H2O v tuhom skupenstve (napriklad niekde pri Islande alebo Gronsku) medzi ktorymi bude vzduch (sneh).
Odpovedať Hodnotiť:
 

7. Dalej bude husto obklopeny vylucne H2O v tuhom skupenstve.
8. Bude v molekulach H2O v kvapalnom skupenstve s pritomnym NaCl (a dalsimi latkami v stopovych mnozstvach).
9. Bude medzi ciastockami hornin v tuhom skupenstve ktore ale netvoria pevnu masu a priestor medzi tymi ciastockami bude vyplneny kvapalnym oxidom vodnym (piescite morske dno).
10.Jednoznacne tuhe skupenstvo - horniny ako skala.
11.Plynne skupenstvo (kapsa zemneho plynu).
12.Kvapalne skupenstvo (ropa).
13.Zasa jednoznacne tuhe skupenstvo - horniny ako skala.
14.Kvapalne skupenstvo - magma (niekde v spodnych vrstvach kuory alebo vrchnych vrstvach plasta).
15 a dalej - ludstvo ma teorie o zemskom plasti a jadre, ale este to nik poriadne nepreukazal...

No a teraz si mozeme vybrat, rozhrianiu ktorych vrstiev (ked niektore medzi sebou ani rozhranie nemaju) budeme hovorit POVRCH!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Super objavil si ai.
Odpovedať Hodnotiť:
 

* na kvapalne skupenstvo H2O je tam maly tlak, pripadne aj nizka teplota
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár