neprihlásený Streda, 18. decembra 2024, dnes má meniny Sláva
HDMI dostane čoskoro novú verziu, pre vyššie rozlíšenia a fps

Značky: videoPCTV

DSL.sk, 14.12.2024


Štandard HDMI pre prenos videa medzi zdrojom videa a zobrazovacím zariadením čoskoro dostane novú hlavnú verziu, ktorá má posunúť maximálne podporované parametre.

Nová verzia bude podľa informácií HDMI Licensing Administrator pre médiá predstavená na začiatku januára na výstave spotrebnej elektroniky CES, upozornil ComputerBase.

HDMI bol pôvodne najmä štandardom pre pripojenie set-top-boxov a ďalších zdrojov videa k TV. Následne sa presadil aj pre pripojenie počítačov k monitorom. Ďalšími modernými štandardami pre prenos video signálu sú DisplayPort a v poslednej dobe sa výraznejšie presadzujú Thunderbolt a USB, využívajúce tiež DisplayPort protokol.

Zatiaľ posledná hlavná verzia HDMI 2.1 bola vydaná na konci roka 2017, oproti verzii 2.0 priniesla veľmi výrazné zvýšenie maximálnej prenosovej rýchlosti z 18 Gbps na 48 Gbps. HDMI 2.1 začalo podporovať aj vysoké rozlíšenia 8K a 10K, vyššie obnovovacie frekvencie pre jednotlivé rozlíšenia a tiež viaceré nové funkčnosti, o novinkách tejto verzie sme informovali v tomto článku.

HDMI 2.1, ktoré dostalo v predchádzajúcich dvoch rokoch aktualizácie na verzie 2.1a 2.1b, vyžaduje pre vyššiu prenosovú rýchlosť nové káble s označením Ultra High Speed HDMI.

Aktuálna stručná informácia od HDMI Licensing Administrator neuvádza konkrétne parametre ani označenie novej verzie HDMI. Avizuje ale zvýšenie prenosovej rýchlosti, podporu vyšších rozlíšení a obnovovacích frekvencií. Pre tie bude zrejme podľa týchto informácií potrebný opäť nový kábel.

Konkurenčný štandard DisplayPort v posledných verziách 2.x podporuje maximálnu prenosovú rýchlosť na kábel 80 Gbps, Thunderbolt 5 a USB4 2.0 podporujú v symetrickom režime jedným smerom 80 Gbps a v asymetrickom režime v jednom smere maximálne 120 Gbps na kábel.

Pre novú verziu HDMI sa očakáva označenie 2.2. Zatiaľ nie je jasné, či v januári má byť nová verzia špecifikácie aj vydaná alebo iba oznámená a vydaná bude až neskôr.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

K dispozícii nová Fedora 41 pre Macy, s oficiálnou podporou emulácie x86 a hrania
Telekom má nový akciový balíček pre predplatené karty
SpaceX spustí poskytovanie mobilnej siete z vesmíru na začiatku 2025
Orange má 5G sieť v každom slovenskom meste
Dopyt po enterprise SSD narástol, dominuje Samsung pred SK hynix
4ka oznámila veľké rozšírenie svojej 5G siete, stále výrazne zaostáva
Druhá generácia ARM procesorov Snapdragon X má byť aj pre desktopy
Apple pripravuje gigantický skladateľný iPad
Qualcomm zareagoval na tvrdenie Intelu o veľkej časti vracaných ARM notebookov
Notebooky s procesormi Snapdragon zákazníci vo veľkom vracajú, tvrdí Intel


Diskusia:
                               
 

Ked si clovek predstavi, aku kapacitu ma opticky kabel. Uz roky a kapacitu dostatocnu na... nuz, roky...
A ak by potrebovali nejaku "elektriku" na kabli, tak by k nemu ved mohli pridat aj taky "drotik" a vybavene. Bola by to krasa, nie? Roky ten isty kabel, ktory postacoval na urcite 99% veci i v buducnosti, co sa kapacity isto tyka?
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Ono aj ohňový drôt (fire wire) postačuje aj dnes. Na mnoho vecí...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Povedat, ze opticky kabel ma velku kapacitu a lahko mohol nahradit drot je zavadzajuce. Opticky kabel ma presne taku "kapacitu", aku ma vzduch pre WiFi signal. Nehovori to nic o vyslednej rychlosti. Rovnaku kapacitu ma aj drotovy kabel - je to kus medi a prudia tam elektrony.

Tu kapacitu tvori elektronika na zaciatku a na konci kabla, ktora enkoduje potrebny signal do vhodneho media a na druhej strane sa dekoduje. Rovnako ako sa vylepsuju standardy na dosiahnutie vyssich rychlosti v drotovom kabli, tak by sa musel robit vyvoj aj pre elektroniku pri optickych kabloch. Asi vsak niekto (viacero firiem) usudilo, ze je lepsie to tlacit cez drot.

Mozno preto, lebo pri optickom kabli potrebujes elektroniku navyse, ktora skonvertuje elektricky signal do svetla. Ma to svoje vyuzitie (napr. tahanie HDMI signalu na dlhe vzdialenosti), ale asi to nebolo vhodne na kazdodenne pouzitie.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Mozeme sa bavit ajo vlnovych dlzkach a tam by sme dospeli k zaveru, ze limuty wifi a medi koncia skor ako v pripade optiky. Napokon ked to funguje pre zvuk, preco by nemohli byt pouzite opt. kable aj pre obraz?
Odpovedať Hodnotiť:
 

streamovacie enkodery a strizne pre vysoke rozlisenia v studiach su poprepajane optickymi kablami.
Jediny dovod nepresadenia optiky na bezne domace zuvanie (t.j. tam kde je metalicky hdmi, atd..) je koli blbuvzdornosti, lebo ludia by ich furt zalamovali a nadqvali na technologiu a nie svoju hlupost/nesikovnost, nevraviac este o potrebe cistoty koncoviek, co v beznej domacnosti plati iba pri prvom vybaleni z krabice, po roku uz prach najdes aj tam kde by si ho vobec necakal...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Presne tak. Kebyže neviem na optiku nahodiť DRM, možno tiež bľabocem o blbuvzdornosti ako priekazne jedinom dôvode.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dalsi problem optiky je, ze nedokaze prenasat elektricku energiu. Zapojila som si dva opticke kable, jeden na plus a druhy na minus, a ziarovka nesvietila. :o)
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Aby som predisiel takymto komentarom (nepodarilo sa, ako vidim), tak som v prispevku zmienil i "elektriku/drotik".
Prispevok nemal za ulohu navrh funkcneho dizajnu, ale, ze v pripade vole, by kvoli obrovskej kapacite, aku optika ma, by z takeho kabla mohol byt prvok, ktory by vari nebolo nutne kazdych par rokov riesit, aby stihal drzat krok s dobou. Nieco ako sietovy napajaci kabel, - ten isty, roky stary dokaze clovek pouzit na najnovsi "stroj". Snad sa uz myslienka podarila posunut.
PS A aj to zalamovanie (ako pise kolega OriginalnyKoumakSK), by niekto mohol spravit relativne blbuvzdornym, nie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia su schopni zalamovat aj patch kable, co dava orange na pripojenie ont a tie vydrzia dost.

Pri optike pridavas aj latenciu: prevod z elektro na optiku a naspat nie je okamzity, ale chvilku trva. Preto napriklad metalicke DAC kable su na tom lepsie ako opticke patch kable a transceivery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako sa to vezme... Uz rooooooky sa pouzivaju tie iste opticke vodice podla standardu G.652 sa pouzivaju uz 40 rokov a jedine co sa zmenilo su drobnosti... OS1, OS2, konektory, ... Dnes nemas problem cez tuto staru kabelaz tlacit stovky gbps.

Aktivne casti by mohli byt na strane zariadeni, kabel by mohol byt vo forme duplexnej pasivnej optiky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcem vidieť ten medený kábel, cez ktorý pretlačíš toľko informácie ako cez optické vlákno pri 500 THz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takých fiškusov by sa našlo. Práve preto slovenský provideri vyvinuli optickú komunikáciu cez vlákna, ktoré sú v zberných dvoroch priekazne nevykúpiteľné.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ujasni si pojem kapacita. Nemas pravdu. Odporuje ti fyzika aj jej aplikacia v praxi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

HDMI kable mi v poslednej dobe dvihaju tlak, ked som na dvoch 4K monitoroch neuspesne skusal pouzit 3 rozne hdmi kable a ani jeden nesiel. DP pritom na prvu supu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, kvalita kablov je priamoumerna vyske platu cinana ktory ho vyraba zrejme ale nepriamoumerna cene v nasom obchode.
Mam HDMI bez ethernet podpory hruby jak malicek (resp. nejaky poctivy scart) a ten funguje vzdy a so vsetkym. Potom mam nejaky novsi co tvrdi, ze je hdmi 1.4 a ten bezne nahodne vypadava a hrubku ma takmer polovicnu. Najvacsim potesenim je najnovsi HDMI 2.x ktory na obale slubuje snad i varenu kavu a 2 socialne pracovnicky, pricom idealne funguje len s prevodnikom vga->hdmi a aj tam mi nepochopitelne vznika v obraze rusenie, co s inym kablom nerobi.
Asi soudruzi niekde spravili chybicku. :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

alebo to len nevies zapojit, a robis zo seba mudrca
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je prekvapivé, že DP ešte stále nie je zahlušené HDMI konektorom, ktorý sa javí byť štandardom.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

To bude tym, ze DP ma vzacnu kombinaciu vlastnosti, ktora sa vo volnej prirode len tak lahko nevidi: je technicky lepsi ako HDMI a nema nepricetne licencovanie, ako ma HDMI.

HDMI sa drzi len kvoli spotrebnej elektronike.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kupil som si ultrawide monitor s 240Hz a hdmi 2.1 pripojenim, nabootujem arch linux a monitor ide na max 85Hz, chvilu googlim a vysledok je taky, ze HDMI forum nedovolilo amd implementovat podporu HDMI 2.1 do svojho open source ovladaca. Cele HDMI moze ist skapat do kanala
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

a display port nemas na monitore?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je to úplne jedno či máš 240 Hz alebo 85 Hz obrazovú frekvenciu
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pri sucasnych monitoroch tak tak uplne jedno nie je. Aj pri scrollovani obycajneho textu citit rozdiel medzi 100+ a menej.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Tak neskroluj, iba pozeraj a mas po probleme. :o)
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Jo a ked monitor vypnes, tak este aj usetris za elektriku.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

to nie je len tak, ze vypnuty monitor. Keby si windows aj vsimol, ze je vypnuty, bol by som radsej. Len som este nezistil, ci za to moze monitor / kabel / hdmi / ntb / win / ja...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ide o princip, ked si kupis Lamborghini, tiez by sa ti nepacilo, keby slovenski cestari obmedzili otacanie kolies na xy rpm a vysledna rychlost by bola 60kmh. Ved to je uplne jedno, ci ides 60 alebo 130 neoficialne 200.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo je Ti predražené, hoc auto s možnosťou ísť veľmi rýchlo, keď MUSÍŠ dodržiavať predpisy?
70 ročný akože pracujúci dôchodca...
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

co si nepochopil na tom, ze hardwarovo to ten 240Hz monitor na 240 utiahne, ale koli licenciam to obmedzili na 85Hz?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Je to možné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zas nie je až tak ľahké pochopiť, ako, že HDMI forum nedovolilo amd implementovat podporu HDMI 2.1 do svojho open source ovladaca, môže predstavovať v linuxe vážny problém, keď aj MS Word má v menu položku Nahradiť, ktorú môže bežný používateľ priekazne využiť na nahradenie 85Hz za 240Hz.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To by sa dalo pomerne elegantne obísť zväčšením priemeru kolesa. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

HDMI najväčšia cocotina na ntu! Jedine DP.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

I love DP ..
..
.. lol
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Micah :p :love: :P :D :p

:p :love: :love: :P :d
:D :p
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

prečo už dávno nezaviedli do monitorov jeden optický port nejakým smiešnym káblikom, japonci ktorí už toľkokrát sklamali už tade prenášajú terabity! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Práve to sa snažím povedať. :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zatiaľ posledná hlavná verzia HDMI 2.1 bola vydaná na konci roka 2017, oproti verzii 2.0 priniesla veľmi výrazné zvýšenie maximálnej prenosovej rýchlosti z 18 Gbps na 48 Gbps.

Hahaha, ano pokial to HDMI 2.1 podporuje FRL6 (48G), co je asi tak 10% HDMI 2.1 konektorov. Zvysnych 30% HDMI 2.1 podporuje FRL5 (40G) a vacsina FRL4 (32G). A pritom je to stale HDMI 2.1.

Naproti tomu pri nasadeni HDMI 2.0 drviva vacsina portov aj dovajsov podporovala maximum FRL2 (18G) a iba pre mimiaturnu cast bolo FRL1 (9G) maximom.

Dnes je teda viac ako 50% sanca ze ten uzasny HDMI 2.1 konektor v monitore ci grafika ci kabli, podporuje iba FRL4 (32G), co je sice viac ako FRL2 (18G), nuz ale .....
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár