neprihlásený Štvrtok, 3. apríla 2025, dnes má meniny Richard
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser

Značky: Linuxsúborové systémy

DSL.sk, 22.11.2024


Z pripravovanej novej verzie linuxového jadra 6.13 bol odstránený súborový systém Reiser.

Upozornil na to linuxový Phoronix.

Súborový systém sa v oficiálnom jadre nachádzal v staršej verzii označenej ReiserFS. Vývojári ho vyradili, keďže ide o pomerne starý súborový systém, vývoj tejto verzie už skončil pred rokmi, linuxové distribúcie využívajú iné modernejšie súborové systémy a vyradenie uľahčí udržiavanie jadra pri zmenách týkajúcich sa všetkých súborových systémov.

Vyradenie ReiserFS zmenšilo veľkosť zdrojových kódov jadra o 32.8-tisíc riadkov.

Reiser bol v minulosti zaujímavým súborovým systémom, keď verzia ReiserFS bola prvým žurnálovacím súborovým systémom v linuxovom jadre počnúc verziou 2.4.1 z roku 2001. Ako štandardný ho napríklad používala distribúcia Suse.

Súborový systém vytvoril Hans Reiser, ktorý bol ale v roku 2008 odsúdený za vraždu a nachádza sa vo väzení.

Od roku 2004 bola k dispozícii novšia verzia Reiser4 a neskôr prišla verzia Reiser5, tieto verzie ale už do oficiálneho jadra neboli pridané.

Existujúci užívatelia dostali dostatok času na ukončenie používania ReiserFS, keď zámer vyradiť ho z oficiálneho jadra bol oznámený už na začiatku roka 2022 a vo verzii jadra 5.18 bol označený za vyraďovaný. Zároveň bol oznámený plánovaný termín jeho vyradenia v roku 2025. Termín bude dodržaný, keďže verzia jadra 6.13 bude vydaná na začiatku budúceho roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Windows 11 začal podporovať aktualizovanie bez reštartu
TikTok má údajne v EÚ za posielanie dát do Číny dostať pokutu 500 miliónov
Amazon začína vypúšťať satelity svojho konkurenta Starlinku
OpenWrt pripravuje svoj druhý router, výrazne výkonnejší
Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A
Vydaný Firefox 137 s podporou skupín kariet
V Prahe otvárajú nový študijný odbor kvantová informatika


Diskusia:
                               
 

Pán Reiser asi hľadal návody ako sa čo robí na Linuxe a duševne to neustál.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zial stalo sa modou vsetko optimalizovat a menit a zabudat na minulost. Linux sa presadzoval v urcitych prostrediach aj vdaka sirokej podpore roznorodeho HW a odladeneho ovladania SW. Uz to nie je pravdou a stale to smeruje k horsiemu.
Clovek si uz vlastne neprekompiluje ani kernel s podporou niektorych starsich HW kariet, alebo aby mohol vydolovat data z nejakej starsej zalohy, lebo mladi cucaci miesto pouzitia mozgu a vytvorenia nejakeho univerzalneho API pri ukoncovani podpory stareho, radsej natlacia nedorobky tvariace sa ako podpora noveho... vysledkom je, ze potom clovek so smutkom v dusi a dlhym modlenim sa moze brouzdat balickami, aby dosiahol svoj ciel, ktory niekedy itak uz nedosiahne.
Kde je uz ta doba, ked Kernel 2.4.x sa sam nesnazil chrumat po diskoch hned po pripojeni... terajsie kernely sa uz spravaju takmer ako windows so spyware - ziju si vlastny zivot.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Môžeš mi povedať, čo presne máš na mysli? Kernel je jeden z mála projektov, ktorý sa až tak moc nezmenil. Kvôli ARMovým doskám kompilujem kernel relatívne pravidelne. Skôr mi príde, že máš problém s userspaceom - treba používať konzervatívnu distribúciu, najlepšie bez systemd.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Akože ak nie je tou opicou, čo si zakrýva ústa, tak ty potom logicky zistíš, či si tou, čo si zakrýva uši alebo tou, čo oči? To je veru priekazne deduktívne myslenie.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Treba využiť hardfork jadra, ktorý plánujú Rusi.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Rusi toho už naplánovali…
Odpovedať Hodnotiť:
 

Distribucia bez systemd. Tak to si zabil, systemd zjednotit lusky ako initd timed a vsetky ostatne *d do jedneho komplexneho celku. Moj, ty asi s GNU Linuxom asi moc nerobis, lebo bez systemd pri boote nezlogujes veci, ktore su kriticky potrebne. To, ze TY nerozumies systemd, neznamena, ze je to zle, alebo ze treba pouzit distribuciu bez toho, LCX, LDX, cgroups ti asi nic nehovoria. Lebo tam zacina linux admin :)
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Urcite myslis LXC, LXD a cgroups.

Kde konci Linux admin?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máš pravdu, nie som linux admin, iba používateľ.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikto ti nebrani stiahnut si starsi debian a nainstalovat ho... na to netreba posledne jadro s podporov hardware ktory urcite na tom prastarom vraku nemas...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Reiserfs oproti novým fs už neponúka žiadnu killer feature.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že v podmienkach aktualizačného inferna nie je objektívne za killer feature považovať fungovanie priekazne bez potreby aktualizácií.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

kurwa to mohol len cinkota dat take zajebiste
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár