neprihlásený Štvrtok, 21. novembra 2024, dnes má meniny Elvíra
SpaceX navrhuje pre NASA okolo Marsu vybudovať Marslink, obdobu Starlinku

Značky: SpaceXMars

DSL.sk, 11.11.2024


Spoločnosť SpaceX, ktorá v súčasnosti dominuje vo vynášaní nákladu do vesmíru a zároveň prevádzkuje výrazne najväčšiu konšteláciu satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia na Internet, navrhuje na orbite Marsu vybudovať konšteláciu Marslink inšpirovanú podobou Starlinku.

Uvádza to prezentácia z minulotýždňového zasadania skupiny NASA pre analýzu výskumu Marsu, ktorá je zameraná na možné služby pre NASA poskytované pri výskume Marsu komerčnými partnermi. Na prezentáciu upozornil Spaceflight Now.

NASA v poslednej dobe intenzívne spolupracuje s komerčnými partnermi, napríklad aj v rámci programu Artemis návratu na Mesiac.

Podľa stručných informácií z prezentácie v prípade tohto projektu by partner mal zabezpečiť pre misie na Marse pomocou jeho satelitov spojenie so Zemou, pričom aj na vzdialenosť 1.5 AU od Zeme, teda približne premiernú vzdialenosť Marsu od Zeme, musí rýchlosť dosahovať aspoň 4 Mbps.

Projekt je zrejme ešte iba vo fáze štúdie. Podľa stručných informácií by Marslink pozostával z viacerých satelitov na orbite Marsu, pričom by poskytoval konektivitu pre misie na povrchu aj orbite Marsu. Využívala by sa aj optická laserová komunikácia. Marslink podľa NASA prekračuje požiadavky projektu, pričom konštelácia by mohla byť použitá aj na globálne snímkovanie a monitorovanie Marsu.

Svoje návrhy majú aj konkurenti SpaceX, minimálne Blue Origin a Lockheed Martin. V ich prípade navrhujú zrejme iba jeden satelit, ktorý by tak naraz nepokrýval signálom celý Mars.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

tak okolo Mesiaca by to "dnes" davalo daleko vacsi zmysel, kedze najskor bude kolonizovany Mesiac a nie Mars. Na Mars mame este niekolko storoci cas
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

storoci? Tot nedavno sme len zacali pouzivat paru
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z hľadiska trvalej udržateľnosti zrovna Starlink tam s dekomišningom zhorením v atmosfére a následnom páde odpadu do mora priekazne podmienkam zrovna nevyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Marse?
V akej atmosfére?
V aspoň 100km nad Marsom!?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ako aby mal Mark všade internety ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale bude potrebovat proxy servery s velkou cache pamatou, lebo odozva bude mizerna :D. A samozrejme TCP upravene na timeouty na urovni 3 min az 22 min.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja teda neni som ziadny odpornik, ale toto mi pride ako slusna hovadina. Dufam, ze poziadali Martanov o potrebne licencie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

netreba licencie, bude tam taxislužba s milionmi cybermartov ktoré budú voziť marťanov a oni nam budu za to platiť martanskymi dolarmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Okolo Marsu nie je zatiaľ smetie, treba to zahumusiť…
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je logické, že keď alzák ponúka možnosť vyhrať 100 tabletov týždenne, musí byť k tomu zriadené aj zmysluplné pripojenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja to vítam.
Keď sa raz ocitnem na Marse, môžem si cez PDA zadať tlač a pri návrate na Zem ma už bude čakať hotový papier vo veľkom kancli v Houstone.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

a vo dverach Ta bude vitat Janka Hospodarova s kyticou v naruci
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nestaci len na orbite, treba aj pre vysiealci geometricky trojuholnik vo vesmire, niekde na pol ceste, v pozicii Slnka. Ked si budu Mars a Zem v zakryte, lebo medzi nimi budu ine telesa, hlavne nasa hviezda. Obe sustavy je totiz idelane, trvale prepojit. Ale komunikacny buffer 30/45 minut M/Z bude vacsia vyzva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pripade kvantoveho previazania dvoch castic, je cela tato diskusia pod tymto clankom priekazne bezpredmetna. Okrem mojho prispevku samozrejme..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze ked si pojdes na zem po vytlaceny papier z pda cez wifi z marsu, tak bude priekazne invertovany vdaka kvantovemu previazaniu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár