neprihlásený Piatok, 18. októbra 2024, dnes má meniny Lukáš
Nový štandard bude umožňovať medzi zariadeniami bezpečne prenášať passkeys

Značky: bezpečnosť

DSL.sk, 17.10.2024


Organizácia FIDO Alliance pripravuje štandard, ktorý umožní bezpečne prenášať medzi zariadeniami prihlasovacie údaje a najmä passkeys, prihlasovacie údaje tejto novej široko podporovanej technológie prihlasovania.

Organizácia o tom informuje v tomto oznámení.

Passkeys je technológia postavená na asymetrickej kryptografii. Pri vytvorení passkey pre daný účet sa na zariadení užívateľa vytvorí privátny kľúč a prevádzkovateľovi služby sa odošle verejný kľúč. Pri prihlasovaní následne zariadenie užívateľa privátnym kľúčom podpíše unikátnu výzvu poslanú prevádzkovateľom, pričom užívateľ musí použitie passkey potvrdiť napríklad rovnako ako odomyká obrazovku smartfónu alebo biometricky.

Technológiu passkeys podporuje už mnoho webových služieb a na druhej strane webové prehliadače a operačné systémy. Pri potrebe pristupovať k účtu služby z nového zariadenia alebo viacerých zariadení je v súčasnosti bežným postupom vytvoriť si na každom zariadení nový passkey. Preniesť passkey na iné zariadenie znamená preniesť privátny kľúč, ktorý by mal byť samozrejme pri prenose chránený.

FIDO Alliance preto pripravuje dve špecifikácie CXP, Credential Exchange Protocol, a CXF, Credential Exchange Format, pre bezpečný prenos rozličných typov prihlasovacích údajov, pričom uplatnenie majú nájsť najmä na štandardizovaný bezpečný prenos passkeys.

Bezpečný prenos zabezpečia CXP a CXF pomocou prenosu zašifrovaných dát, pričom kľúč pre šifrovanie sa vytvorí asymetrickými algoritmami. Podporovaný bude Diffie-Hellmanov algoritmus pre vytvorenie kľúčov medzi exportujúcou a importujúcou aplikáciou prípadne bude môcť byť využitý známy verejný kľúč exportujúcej aplikácie.

Štandard umožní bezpečne preniesť passkeys medzi zariadeniami respektíve aplikáciami uchovávajúcimi passkeys univerzálnym a bezpečným spôsobom. Špecifikácie sú zatiaľ v štádiu návrhu a organizácia ich zatiaľ neodporúča implementovať, keď sa môžu ešte zmeniť. Kedy by mohli byť štandardizované a podporované prvými aplikáciami nie je jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Firefox mnohonásobne zrýchlil spúšťanie WebAssembly kódu
O päť rokov má byť 40% notebookov architektúry ARM
Najnovší Windows 11 padá s BSoD na PC s SSD od Western Digital, k dispozícii nový firmvér
SpaceX chce posunúť Starlink satelity o 50 km nižšie, sľubuje gigabitové rýchlosti
Android 15 sprístupnený pre smartfóny Google Pixel
Intel a AMD idú spolupracovať na budúcnosti architektúry x86
K dispozícii testovacia verzia Ubuntu 24.10 pre ARM notebooky so Snapdragonmi X
Western Digital zvýšil počet platní HDD na 11, uviedol 26 TB a 32 TB modely
Po raste majú ceny SSD zase klesnúť
Apple navrhuje skrátiť platnosť SSL certifikátov pre servery na maximálne 45 dní


Diskusia:
                               
 

No...bezpečne... Keď robí štandard organizácia, málokedy sa priekazne nezasere kompromismi.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Takáto sprava..
od takáto nick..
od takáto k veci....
ŇeMOŽNÉ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia bezpecnostna zvhovadilost vymyslena novodobymi coding-gejmi
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prijat ich do armady, naprogramuju vam appku s ktorou budete otvarat tanky s mobilom cez bluetooth a passkeys, mozno pridaju aj hlasove rozpoznavanie za poplatok alebo zadarmo s reklamou
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

...a bez telefónu sa o chvíľku už ani nevyser..š.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To sa uz ani teraz.
Aj teraz pisem z WeCka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslienka ukladania hesiel v zaklade neznie zle, ale realne sposobuje, ze ludia hlupnu geometrickym radom.

Kedysi ludi poznali telefonne cisla svojej rodiny a kamaratov, dnes ked stratia mobil, tak su z toho na tabletky, lebo nevedia ani telefon svojho manzela/manzelky/rodicov.

Rovnako 9 z 10 pripadov ked niekomu nastavujem nove zariadenie (mobil, pocitac, atd..) a zakaznik dostane otazku "ake mate heslo?", tak ho obleje studeny pot a odpovie "ja neviem!".

Cim menej ludia pouzivaju mozog na zapametanie si informacii, tym viac a lahsie sa daju zmanipulovat... je to smutne.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Ze si clovek nepamata cisla znamich je taka dookola opakovana mantra dokazujuca hlupnutie ludstva.
Realita je ale taka, ze moderny clovek (citaj: my vsetci) spracuje za jeden den tolko informacii ako praclovek za cely zivot. Neviem odkial mam tuto info, ale pride mi uveritelna.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Imbecilko...

Informácie dostávaš zmislamy!!
Presňe ako neandŕtálec!!!
Mozog spracováva rovnaké množstvo dát z:
- hmatu
- čuchu
- chuťi
- sluchu
- zraku

To že dostaňeš pár bajtov (rozumej logickej) informácie naviac, pre zaťaženie mozgu na spracovabňie (dát) VÔBEC ŇIČ NEZNAMENÁ!!!!!!!!

Naviac, ten neandŕtálec, pobehoval vonku v príroďe!
Takže dostával oveľa viac dát čuchom, zrakom aj sluchom!

Takže tie kravini o modernosťi si ňechaj....(urážki viňechám, lebo na zňížeňie sa na tvoju úroveň bi som bol príliš vulgárni..)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Urážky si nevynechal. Urazil si ho hneď na začiatku.
Tvoj písomný prejav je katastrofálny - asi uplatňuješ svoj postoj k technológiám, ktoré nám uľahčujú život. A napriek tomu máš toľko drzosti prezentovať tu tie tvoje "múdra".
Vnímanie a reagovanie na podnety spracúva iná časť mozgu. Nie dlhodobá pamäť.
Mozog moderného človeka dnes spracúva neporovnateľne väčšie množstvo dát. Aj zmyslami- pokiaľ teda nesedíš celý deň v cele. V minulosti nemal každý telefón a čísla boli jednoduchšie. Ja si doteraz pamätám to naše, aj so starou predvoľbou a aj číslo kamaráta, ktorému som volával. Pretože som ho používal často. Rovnako ako heslá, ktoré používam často. Naše životy sa stali tak komplexné a komplikované, že nedokážeme všetko potrebné obsiahnuť. Sme zahltení informáciami. Preto to často môže budiť dojem, že sme hlúpejší. Pračlovek nerozprával a jeho život bol neporovnateľne jednoduchší - menej komplexný. Aj jeho mozog bol preto iný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si tomuto uveril, si exemplárnou ukážkou toho, čo popisuje kolega vyššie ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problém je, že ak si máš zapamätať heslo (resp. desiatky hesiel), musí byť cca jednoduché, tým pádom ľahšie cracknuteľné. 50-znakové vygenerované heslo by som si nezapamätal ani v dobe, keď sme sa museli učiť básničky do školy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zapamatal by si si ho. Heslo kludne moze byt

StojiStojiMohylaNaMohy leZlaChvilaNaMohyleTrnieChrastieAVtomTrni ChrastiRastieRastieKvetyRozvijaJednaZltaLalia

to brutforce neprelomi ani ten novy Muskov AI pocitac.

*:D musel som tam dat medzery, lebo ani redakcny system dsl.sk to nezvlada
Odpovedať Hodnotiť:
 

No určite. Entropia otcu-materi tak 20 bitov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to vieš ako si budem pamätať ku každej stránke vygenerované unikátne 15 znakové heslo s číslami a špeci znakmi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlúposť/múdrosť nie je o tom koľko si toho pamätáš. Ale o tom ako si schopný naučené informácie používať v reálnom živote.
Pokiaľ by si dodržiaval pravidlo o nepoužívaní rovnakého hesla, tak nie je v silách bežného človeka pamätať si množstvo komplexnejších reťazcov. Pokiaľ nemáš eidetickú pamäť.
A ruku na srdce, pre koľkých zákazníkov si riešil ukladanie hesiel do nejakej bezpečnej aplikácie, prípadne si ich aspoň prinútil spísať heslá na papierik s upozornením, aby si to starostlivo odložili?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja vsetkych ucim, aby si pisali hesla do txt na plochu. Papierik stratis, dokumenty na ploche vacsina ludi chape, ze treba prenasat do noveho pc, pripadne zalohovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď im odíde disk, alebo im niekto hackne počítač? Papierik tiež nie je ideálny, ale ukladať heslá do texťáku na ploche je podobné, ako by si si pin do alarmu napísal na stenu, hneď vedľa klávesnice alarmu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A že sa daju zmanipulovat neznamená len, že neostávajú verný jednej dogme? Lebo napríklad keby je ako všeobecná pravda oficiálne vedecky priekazne dokázaný leda prd, tak si len na nikoho nezasadli a neprotežovačne umožňujú dodrbať si karmu nediskriminačne komukoľvek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vedomosti =/= inteligencia
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sú priekazne hlboké vedomosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Niekedy sa pas prenášal v zadnom vrecku nohavíc a kontrola bola často spojená s prehliadkou telesných otvorov. Aj tu vidno určitý progres.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár