neprihlásený Nedeľa, 6. októbra 2024, dnes má meniny Natália
Prvý WiFi router od OpenWrt v predaji

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 4.10.2024


Prvý router, ktorý v spolupráci s niektorými spoločnosťami navrhli vývojári stojaci za projektom populárneho open source firmvéru pre routery OpenWrt, je už v predaji.

Uvedenie routeru OpenWrt One/AP-24.XY na trh je ale pomerne neštandardné, keď okrem iného projekt OpenWrt zrejme o ňom ešte neinformoval a najmä podľa informácií na stránkach OpenWrt router napriek uvedeniu na trh stále nie je podporovaný v stabilnej verzii OpenWrt 23.05 a potrebné je ho tak používať s aktuálnou testovacou vývojovou verziou OpenWrt.

Uvedenie routera oznámil výrobca minipočítačov Banana Pi, ktorý router vyrába. Zároveň nie je jasné, kedy sa router bude dať kúpiť napríklad v Európe. V ponuke je na čínskom AliExpresse za cenu približne 99 eur, aktuálne ale nie je dostupný.

Projekt bol oznámený na začiatku roka, OpenWrt mal na ňom spolupracovať okrem Banana Pi aj s výrobcom SoC MediaTek a organizáciou SFC, Software Freedom Conservancy, ktorej je OpenWrt členom.

Oproti routerom, na ktorých sa často používa OpenWrt, má router niektoré zaujímavé vlastnosti a má ešte o niečo lepšie parametre ako bolo avizované pri oznámení projektu. Router má ochranu proti znefunkčneniu napríklad zlým firmvérom, keď má okrem štandardnej 256 MB NAND flash pamäte ešte druhú 16 MB NOR flash so záložným bootloaderom. Na routeri sú RTC, hodiny reálneho času, zálohované batériou pre zachovanie presného času aj po reštartovaní alebo strate napájania. Podporuje NVMe SSD formátu maximálne M.2 2042.

Router je postavený na MediaTek MT7981B respektíve Filogic 820 SoC s dvomi 1.3 GHz Cortex-A53 jadrami a má 1 GB DDR4 RAM.

Pre WiFi je použitý čipset MediaTek MT7976C podporujúci WiFi 6 a dve pásma, 2.4 GHz a 5 GHz. Nie je určený aj ako mnohoportový prepínač, keď má iba dva Ethernet porty, jeden 2.5-gigabitový WAN port a jeden gigabitový LAN port.

Všetky komponenty by mali byť podľa oznámenia open source, okrem firmvérov pre 2.5-gigabitový Ethernet a WiFi bežiacich ale na vlastných jadrách nezávislých od operačného systému.

Veľkostne je router kompatibilný s Banana Pi BPi-R4 a dá sa tak použiť so skrinkami pre tento model. Za 99 eur sa dodáva aj so skrinkou, zdrojom, PoE modulom a WiFi anténami.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

OpenZFS konečne dostáva podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z
4ka oslavuje výročie, zákazníkom dá 1 GB dát
Alza v Česku spustila predaj liekov, na Slovensku ho zatiaľ nechystá
Seriál Fallout podľa počítačovej hry dosiahol 100 miliónov divákov
NASA laserom komunikovala takmer na pol miliardy kilometrov


inzercia



Diskusia:
                               
 

som zvedavý na wireguard priepustnosť
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja virtualizujem openwrt a wireguard má veľmi dobrú priepustnosť. Jedine čo mám problém a nevenoval som sa tomu moc je, že mám passthrouhnutý ešte SSD disk a samba mi beží na openwrt a tam býva menšia rýchlosť. Ale možno je to qnapom alebo usb zbernicou bottleneckované
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre Boha, to čo sa pavýrazy si použil v tom slovenskom texte??
Odpovedať Hodnotiť:
 

O čom to, prosím ťa, talkuješ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Žiadne LAN porty, cárach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohlo to byť fajn, to by ale neikto musel rozmýšľať a dat tam viac ako 2 ethernet porty. Takto je to tragédia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo, naco je komu 2,5Gbit WAN, ked to ma len 1Gbit LAN. To soudruzi z NDR nedomysleli!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Smart domácnosť a Wi-Fi sú triky na neuvedomelých, ktorí v blízkosti silných radarov (t.j. Wi-Fi routerov) hlúpnu a hynú.
Bohatí ľudia dnes už Wi-Fi doma nemajú. Opäť budú mať náskok pred ostatnými:
https://youtu.be/0iFiCNwYa-g
Ľudia dnes žijú v blízkosti malých výkonných radarov a značná časť ľudí dnes bežne nosí silné rádiové žiariče po vreckách (smartphony, bluetooth zariadenia, bluetooth slúchadlá). Akoby to bolo normálne len preto, že to robí väčšina! Väčšine hrozia neurodegeneratívne ochorenia a zvlásť aj preto väčšina ľudí zomiera alebo trpí na rakovinu:
https://youtu.be/JrBjQJhHfzk
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ing. Ivo Benda to rozoberal už 20 rokov dozadu vo svojich teologicko-odborných traktátoch. Treba nakúpiť veľa alobalu a všetko pouzemňovať :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ing. Ivo Benda vo svojich prednáškach niekedy spomínal aj elektrosmog? Ak áno, bolo by veľmi zaujímavé, čo o tom hovorí. Ak sa nemýlim, pán Benda sa stiahol zo scény a uplynula už dosť dlhá doba, čo o ňom asi nie je nič počuť. O súčasnej, dosť závážnej situácii s EM poliami Ivo Benda niečo prorokoval?
K téme:
Bytosti prírody sa neodklonili od geniality Stvoriteľa. V našom meste zmizli vtáci. Cca posledného 1,5 roka (čo je zhruba doba, kedy sa mobilné antény prepínali na vyššie frekvencie) vtáci odišli. Naozaj, je výnimočné vidieť na sídlisku nejakého poskakujúceho drozda, vrabca alebo nejakého spevavca. (lastovičky si tu na balkónoch už dávno nebudujú hniezda). Ak vtáci odchádzajú, myslia si ľudia, že môžu v takomto prostredí v mestách bývať a žiť normálny, zdravý, šťastný život?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Plemä chamtivé, čo mu je poctivý kábel priekazne málo!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár