neprihlásený Piatok, 27. septembra 2024, dnes má meniny Cyprián
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 4 milióny zákazníkov

Značky: Starlink

DSL.sk, 27.9.2024


Spoločnosť SpaceX dosiahla pri svojom satelitnom internetovom pripojení Starlink tento týždeň hranicu 4 miliónov zákazníkov.

Po skoršom avíze prezidentky Gwynne Shotwellovej o očakávanom dosiahnutí tejto hranice spoločnosť v noci na dnes potvrdila jej prekonanie.

Starlink je prevádzkovaný pomocou veľkej flotily satelitov na nízkych orbitách.

Spoločnosť začala prevádzkovať beta službu v októbri 2020, hranicu 1 milióna zákazníkov dosiahla v decembri 2022, 2 milióny zákazníkov v septembri 2023 a 3 milióny zákazníkov v máji tohto roku.

Spoločnosť už celkovo vyniesla viac ako 7-tisíc Starlink satelitov, na orbite ich je aktuálne viac ako 6.4-tisíc, funkčných je viac ako 6.3-tisíc a na poskytovanie služieb sa aktuálne používa viac ako 6.1-tisíc z nich.

Už viac ako rok spoločnosť vynáša len satelity druhej generácie V2 mini, pričom v poslednej dobe jedným štartom rakety Falcon 9 vynáša 20 až 23 týchto satelitov. Pri posledných štartoch vždy 13 z nich podporovalo aj vytváranie štandardnej mobilnej 4G siete z vesmíru.

SpaceX postupne od oznámenia projektu Starlink z viacerých dôvodov viackrát zmenila svoje plány. Nakoniec získala povolenia na vynesenie takmer 12-tisíc satelitov prvej generácie, z ktorých v prvej fáze má byť 4.4-tisíc na orbitálnych výškach 540 až 570 km a ďalších viac ako 7.5-tisíc malo byť na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 až 345 km.

Pre dokončenie prvej fázy konštelácie chýba SpaceX vyniesť už iba niekoľko stoviek satelitov, plány na druhú fázu ale zrušila a nevyniesla žiadny satelit pre druhú fázu konštelácie.

Namiesto toho začala budovať druhú generáciu konštelácie postavenú najmä na satelitoch druhej generácie. V tejto druhej generácii plánuje celkom takmer 29.9-tisíc satelitov, z ktorých veľká časť má byť na nízkych orbitách 340 až 360 km. Spoločnosť ale zatiaľ dostala povolenia len na časť z týchto satelitov, 7.5-tisíc satelitov na orbitách 525 až 535 km.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Arm údajne chcela kúpiť podstatnú časť Intelu
Kataster nehnuteľností nefungoval kvôli poruche diesel agregátu
Trailer pokračovania populárneho seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry
Projekty Tor a Tails sa spájajú
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Pre problematické desktopové Intel CPU ďalšia aktualizácia mikrokódu a BIOS-ov
Samsung uviedol ďalší SSD, stále nevyužíva naplno PCI Express 5.0
Dôležitá štátna aplikácia Slovensko v mobile nemusí fungovať na novších Androidoch
Väčšina predaných notebookov bude mať v budúcom roku AI akcelerátor
NASA kvôli počasiu posunula let posádky na ISS na sobotu


Diskusia:
                               
 

Inak Starlink by šiel kľudne spraviť i s troma či piatimi satelitmi, ale Elon chce údajne dať Ashtar Sheranovi džentlmenskú šancu prehodnotiť tie veľkohubé prehlásenia o priekazne obrovskej flotile.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ake precento z nich nema inu moznost pripojenia. Ci je aj ina konkurencna vyhoda oproti inym formam pripojenia?
4M zakosov, je to vela, ci malo? Cca 571 zakosov na jeden satak.
To vychadza cca 300+ letov. To je riadna uhlikova stopa. Servisovat sa to tam hore asi tiez nebude, takze ked sa to pokazi, alebo moralne zastara, sup s tym do atmosfery, kde to zhori - ziadna recyklacia. Co to urobi s atmosferou ked sa to bude robit vo vecsom meradle?
Ako je to s investicnymi a prevadzkovymi nakladmi v porovnani s pozemnymi technologiami? A tiez s uhlikovou stopou? Predpokladam, ze aspon financie ma Musk spocitane a od urciteho poctu zakosov by to malo byt ziskove.
Mne cela ta idea pride sialena. Drahe a neekologicke, zasvinime si oblohu. Postupom casu, ako bude vynasanie stale lacnejsie, tak tam bude toho bordelu viac a viac.
Vyssie uvedene nie je kritika, len taka uvaha, ktora kludne moze byt mylna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Neviem veru. Ale skús sa opýtať Gretky.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Satelit Starlink ma cca rychlost 7 km/s co je priemerna rychlost sviznej chodze. Takze vyslat na orbit technika, je zalezitost par minut. V podstate ani nepotrebuje trening, da sa to beznym lietadlom.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár