neprihlásený Piatok, 27. septembra 2024, dnes má meniny Cyprián
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtrouteryWi-Fi

DSL.sk, 26.9.2024


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne oznámili vydanie novej aktualizovanej verzie OpenWrt 23.05.5 aktuálnej hlavnej verzie 23.05.

Nová aktualizácia prináša menej vylepšení ako typické aktualizácie OpenWrt a napríklad podľa oznámenia nepridáva podporu žiadnych nových zariadení, dôvod jej vydania tak nie je jasný.

Obsahuje samozrejme ale viacero opráv vrátane opravy s potenciálne veľkým dopadom, keď má opravovať problém so zníženou priepustnosťou WiFi v predchádzajúcej verzii.

Okrem toho zlepšuje podporu viacerých modelov zariadení, opravuje rozličné problémy a pridáva nové ovládače kmod-r8101, kmod-r8168, kmod-r8125 a kmod-r8126. V novej verzii bol tiež samozrejme upgradnutý na nové verzie rozličný použitý softvér.

Aktuálna hlavná verzia 23.05 neobsahuje oproti predchádzajúcej verzii 22.03 veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihovali najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a verzia 23.05 je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

Pribudla podpora balíčkov softvéru v programovacom jazyku Rust a hneď aj viacero balíčkov v Ruste.

Verzia 23.05 oproti OpenWrt 22.03 pridala pri vydaní podporu viac ako 200 zariadení a podporovala celkovo viac ako 1790 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudli aj nové platformy ipq807x pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x a sifiveu pre RISC-V dosky od spoločnosti SiFive.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a vo verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI, u niektorých zariadení pribudla podpora pre WiFi 6E.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

Vo verzii 23.05 bola zmenená štandardná SSL knižnica z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Táto zmena je ale pomerne kontroverzná, keď prináša aj jednu podstatnú nevýhodu. Podľa oznámenia totiž použitá verzia mbedtls 2.28 nepodporuje najnovšiu verziu protokolu TLS 1.3, ktorá výrazne zvýšila bezpečnosť.

Inštalačné obrazy novej verzie OpenWrt 23.05.5 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

V prípade prechodu z predchádzajúcich hlavných verzií by si mali užívatelia prečítať oznámenie o vydaní verzie 23.05, keď v prípade niektorých zariadení nie sú podporované niektoré funkcie a u ďalších je pri upgrade potrebné uskutočniť niektoré kroky navyše. Celkovo minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Verzia 23.05 je už jedinou podporovanou verziou, keď predchádzajúcej verzii 22.03 skončila podpora v apríli.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Arm údajne chcela kúpiť podstatnú časť Intelu
Kataster nehnuteľností nefungoval kvôli poruche diesel agregátu
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 4 milióny zákazníkov
Trailer pokračovania populárneho seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry
Projekty Tor a Tails sa spájajú
Pre problematické desktopové Intel CPU ďalšia aktualizácia mikrokódu a BIOS-ov
Samsung uviedol ďalší SSD, stále nevyužíva naplno PCI Express 5.0
Dôležitá štátna aplikácia Slovensko v mobile nemusí fungovať na novších Androidoch
Väčšina predaných notebookov bude mať v budúcom roku AI akcelerátor
NASA kvôli počasiu posunula let posádky na ISS na sobotu


Diskusia:
                               
 

Aky router sa da u nas kupit (novy, nie pouzity), aby bolo na nom vsetko funkcne v openwrt?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Urcite tu dostanes aj lepsie tipy, ale za seba viem odporucit Asus RT-AX53U. Kupoval som ho asi 2 roky dozadu, ale stale sa predava, teraz mi na nom ide openwrt 23.05.4, max. spokojnost.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je bez certifikátu OpenWrt odporúčača ničím nepodložený a teda žalovateľný HOAX!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Asus AX6000
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viacero routerov od GL.inet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

za seba odporúčam Cudy WR3000
osobne mám doma WR3000S a nemôžem si sťažovať..mrkni ich web.
Odpovedať Hodnotiť:
 

turris omnia od cz.nic
sice to nieje priamo openwrt ale jeho fork, ale merguju stale z openwrtu. Aktualiacie automaticky a maju na routery svoj vlastny DNS server knot vyvynuty cz nicom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne beží openwrt na TP-Link Archer C6. Stálo to nejakých 35€ asi 3 roky dozadu. Všetky funguje ako má.
Len si treba dať pozor, lebo majú viacero routerov pod týmto menom. Môj je tuším v3.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za mna Cudy WR1300. Je to sice "iba" WiFi5, ale WiFi6 podla mna zatial nie je v pouzitelnom stave. Mnozstvo zariadeni (ako napr Google Nest ci NetAtmo, ale napr aj niektore HP notebooky) wifi siet ani len nenaskenuje a nedokaze sa pripojit k 6-tkovej sieti. Nepomaha ani vypnutie 6-tky. Zariadenia ju proste nevidia, akoby router ani nevysielal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak ma zariadenie problem pripojit sa na WiFi6 alebo 6E, tak casto pomoze trik, ze si vytvoris 2,4 GHz siet s rovnakym nazvom ako ta 6kova. Tato siet sluzi ako beacon, aby bola siet viditelna pre zariadenie. To sa uz potom ale pripoji na 6kovu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivam ako router x86-64 s viac ethernet portami, napriklad nieco ako
https://qotomminipc.aliexpress.com/store/108231

Bezi na tom openwrt v hypervisore, samozrejme daju sa spustit dalsie VM napriklad s Asterisk a podobne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://openwrt.org/supported_devices
Odpovedať Hodnotiť:
 

dievci a chlapcci dslka, - reku tak jako zrobit totuu mesh siet ?

mam Vdsl (jako "zaklad")

aky mesh router/modem najlepsie kupit ?

hodte mi sem, cca 3, ~ 5, ~6 modelov, kt.su cca najlepsie

btw., co je u mesh siite lepsie, viic *profi", co je podsctivejsie ? ;

a) vymenit stary "hlavny" router (od isp), za tem novy, meshovy, a ten ustanovit jako hlavny,

alebo
b) ten "novy', *meshovy', skusit amatersky, lajdacky, jako pravy noob, wohnout, dezolat, socka, looser, a luser, zapojit za, ZA ten primarny od isp, (a dufat, ze zas nebude mat kazdy z tychto 2 routrov svoju vlastnu siet, siete, a to aj, a najma, wifi, - co vzniknu vzdy,
(..ale my praveze chceme mat v baraku len 1 wifi siet, nie 2++, na kt.sa clvek musi rucne prepajat, podla toho, v kt.rohu domu, v kt.chyzo prave je.. )
Odpovedať Hodnotiť:
 

OpenWRT má notifikácie o novej verzii cez dsl.sk?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár