neprihlásený Pondelok, 23. septembra 2024, dnes má meniny Zdenka
Musk dokonca tvrdí, že SpaceX pošle o dva roky na Mars päť lodí

Značky: SpaceXMars

DSL.sk, 23.9.2024


Elon Musk, ktorý pred dvomi týždňami opäť oznámil plány SpaceX na skoré poslanie lodí aj ľudí na Mars, aktuálne svoje informácie zopakoval a pridal aj počet lodí, ktoré SpaceX údajne plánuje poslať na Mars už o dva roky.

Podľa tvrdenia Muska plánuje SpaceX v ďalšom okne pre optimálne lety na Mars o dva roky poslať približne päť lodí Starship bez posádky.

Ak všetky pristanú bez problémov, o štyri roky budú podľa neho možné misie s posádkou. Ak príde pri pristávaní o dva roky k problémom, lety s posádkou budú odložené o dva roky.

Vzhľadom na históriu vyjadrení Muska o termínoch okrem iného aj presne letov SpaceX na Mars je zrejme ale vhodné brať tieto tvrdenia a termíny Muska s veľkou rezervou a zatiaľ kým sa nepotvrdia nie ako už potvrdené fakty.

Pre vzájomné postavenie Zeme a Marsu sa vhodné okno pre optimálne najkratšie lety zo Zeme na Mars vyskytuje každých približne 26 mesiacov. Najbližšie okno bude v októbri až novembri tohto roka, ďalšie v novembri až decembri 2026.

V predchádzajúcom okne v roku 2022 neletela na Mars žiadna misia. V tomto roku mala letieť jedna misia EscaPADE, jej štart už bol ale odložený. Pri nestihnutí letu v plánovanom okne sa misie na Mars typicky posúvajú až do ďalšieho okna, v prípade EscaPADE bol ale avizovaný najskorší možný štart na jar 2025.

Musk v minulosti sľuboval prvé lety SpaceX na Mars bez posádky na rok 2018 a prvé lety s posádkou v roku 2024. Tieto lety sa mali uskutočniť ešte s loďou Dragon, následne plán letieť s touto loďou zrušil a oznámil zmenené plány letieť s loďou Starship. Pri nej avizoval ako optimistický termín pre poslanie lodí bez posádky v roku 2022 a následne aj s posádkou v roku 2024.

Tieto plány respektíve termíny sa nezrealizovali a teraz je už pomerne jasné, ako boli ďaleko od reality. SpaceX zatiaľ stále nemá ani dokončený vývoj Starship, ktorá ešte plne úspešne neuskutočnila ani orbitálny let okolo Zeme. Lety na Mars sú výrazne komplikovanejšie okrem iného aj kvôli komplikovanejšiemu pristávaniu v oveľa redšej atmosfére.

Ak bude mať SpaceX do dvoch rokov vyvinutú funkčnú Starship, samozrejme poslať lode na Mars by mohla stihnúť. Nezdá sa ale realistické, aby mala dostatok času vyvinúť a otestovať spoľahlivé pristávanie na Marse. A v súčasnosti sa zdá veľmi nerealistické, aby sa už o štyri roky SpaceX pokúšala poslať ľudskú posádku na Mars, ktorú predpokladane bude chcieť doviesť aj späť na Zem. A to napriek tomu, že technológia SpaceX je v súčasnosti najpokrokovejšou technológiou pre dopravu nákladu do vesmíru najmä vďaka znovupoužiteľnosti jej rakiet.

Musk už viackrát v prípade SpaceX aj ďalšej svojej pokrokovej spoločnosti Tesla prezentoval termíny pre významné technologické míľniky, ktoré sa pri oznámení zdali pomerne nerealistické a následne sa s uplynutím týchto termínov definitívne ukázali ako veľmi nerealistické.

V prípade SpaceX to okrem skorších avizovaných termínov letov na Mars bol napríklad termín obletu Mesiaca s ľudskou posádkou, ktorý SpaceX sľubovala na rok 2018. K tomu doteraz neprišlo a ani SpaceX nebola zatiaľ s ľudskou posádkou ďalej ako na pomerne nízkej orbite Zeme.

V prípade spoločnosti Tesla zase Musk sľuboval, že ich auto do konca 2017 bude schopné samé a prázdne prejsť naprieč celými USA. K tomu tiež doteraz neprišlo, progres samojazdiacich technológií zrejme spomalil a nie je jasné kedy by to malo byť možné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Veľká väčšina užívateľov Redisu zvažuje prechod na inú DB
Železničná spoločnosť zlepšila WiFi vo vlakoch, avizuje ďalšie zlepšovanie
OpenSSH v novej verzii začal podporovať štandardizovaný postkvantový algoritmus
Qualcomm údajne prejavil záujem kúpiť celý Intel
Do oficiálneho linuxového jadra bola pridaná real-time funkčnosť, bude vo verzii 6.12
Ďalšie dva Galileo satelity úspešne vynesené, konštelácia konečne bude v lepšom stave
Apple údajne začne používať svoje bezdrôtové čipy v budúcom roku
Voyo za výpadok ponúka dva týždne bezplatne
V ďalšej sérii sci-fi Black Mirror budú viacerí známi herci
Uvedená dokovacia stanica pre 120-gigabitový Thunderbolt 5


Diskusia:
                               
 

Musk uz ma iste miesto po boku Kacera Donalda... ak nahodou porazi Kamalu, takze najblizsie roky bude mat nejaky Mars na salame :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ono dovod nato aby niekto siel do vlady v us je to ze moze odpredat akcie a nemusi platit dan.

cize hank paulson ceo goldman sachs v 2004tom usetril cca 300+ mil.

ked za donalda sef exxonu sa stal ministrom zahr. veci tak usetril tiez cca tolko tym ze sa na rok zahral na ministra.

a jamie dimon tiez az pojde na dochodok tak sa hovori v branzi ze sa na 1 rocik vo vlade zastavi aby nemusel zacvakat stovky milionov dolacov na daniach

musk je prilis mlady aby vycashovaval svoje investicie v tesle a spacex. a ich odpredajom by utrzil obrovske straty networth
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

až sa naučíš písať ako normálny človek a nie dáky hotentot, zas niečo napíš...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

prepacte Vase Velicenstvo, ze si peasant dovoluje prehovorit /S
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja som mu rozumel bez problemov :), a asi vacsina ludi citajucich ten komentar tiez.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Musíš načerpávať tebe zrozumiteľný content, napr. Farmár hľadá ženu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ako člen vlády je oslobodený od normálnych daňových povinností ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano tak to funguje v US. ak ides do "verejneho uradu" tak ti stat odpusti platenie dani ked, likvidujes svoje investicie, aby si nemal konflikt zaujmov. cize kopa C suite ludi si na konci kariery vybavia miesto v kabinete na rok dva a potom rezignuju z "rodinnych dovodov" a usetrili masivne na daniach ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by urobit su*cide mission na Mars. Podla mna by sa na to nasli ludia... Mozno by mohol najprv skusit ist na mesiac a az potom si davat takyto ciel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na mesiac pojdu, kedze NASA si to od nich objednala.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Mňa už tiež kde-kam posielali, ale Mars to veru priekazne zatiaľ nebol.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

lodky na dialkove ovladanie sa spravidla nepocitaju !
Odpovedať Hodnotiť:
 

vesmir neexistuje, sme v obmedzenej pocitacovej simulacii a Musk to velmi dobre vie ze nebeska klenba je invisible wall collision limit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vesmir a mainstream "veda" o nom je len Satanov hype aby vzdialil NPCcka od kreationizmu. Ale pravda je ze Boh je super kvantova generativna AI ktora generuje svety s individualnymi LLMkami v nom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sme len moment kalkulacie, a okolo nas je len stream informacii. Vsetko je len informacia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tí, ktorí týmto holyúdskym scénárom veríte, existujú údajne desiatky tisíc satelitov na rôznych orbitách po novom vraj i nízke orbity. Keď teda veríte tým záberom "z vesmíru", kde sú všetky tie satelity?
Ak pozorujete oblohu s nejakým kvalitnejším ďalekohľadom, vidíte aj veľmi rýchlo sa pohybujúce malé hviezdy. Je ich celkom veľa. Vôbec to však nemusia byť satelity, možno ide o objekty s vlastným svetlom. Dokonca bolo dlhodobo vidno aj statický objekt, ktorý sa presne každých niekoľko desiatok sekúnd rozsvietil a zhasol. Ani astronómovia nevedeli, čo to je!
Otázka na zamyslenie: ak má atmosféra určitý tlak, potom je možné, že ide o uzavretý systém. Určite s plynnou atmosférom nebude okolo vákuum.
Oficiálne údaje - atm. tlak okolo 100kPa (1Bar) čo nie je zrovma málo! V každom prípade, svedčí to na uzavretý systém:
https://youtu.be/-rmDj1MJyaY
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zem neexistuje ako vyrenderovany celok lebo nema observera.
Kazdy jednotlivec zije svoju osobne vygenerovanu realitu s urcitymi prepojeniami realit medzi jednotlivcami ak je medzi nimi kvantova zhoda. Cize v priestore Zeme je ako keby kvantovy server sharding renderujuci sa iba observerovi. Ale keby sme zlucili mapu sveta a zohladnili fakt ze zakrivenie heliocentrickeho modelu zemu naozaj neexistuje tak mas pravdu, je plocha.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No a? Predsa každý, kto vie ubrániť atóm cézia pred excitáciou, môže byť nikdy priekazne len moment kalkulacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj tradičný Jožo môže doma povedať, že si odskočí v papučiach na 5 minút a nakoniec ho nájde hliadka po dvoch dňoch, pri bežnej pátracej činnosti, v pohostinskom zariadení na druhom konci mesta.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nikde neplatí viac ako v tomto prípade staré známe slovenské porekadlo, ktoré doniesli na naše územie starí mudrci zo Solúnu ako pri to to človeku: “From hero to zero”.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár