neprihlásený Štvrtok, 19. septembra 2024, dnes má meniny Konštantín
WiFi 802.11ah otestované so všesmerovými anténami na takmer 16 km

Značky: Wi-Fi

DSL.sk, 18.9.2024


Štandard WiFi s označením 802.11ah umožňuje reálne WiFi pripojenie s použiteľnými rýchlosťami na veľkú vzdialenosť so všesmerovými anténami a tak na veľkom území. Aktuálne to potvrdila spoločnosť Morse Micro, ktorá testom na vzdialenosť 15.9 km demonštrovala možnosti svojho 802.11ah hardvéru.

Verzia WiFi 802.11ah označovaná tiež WiFi HaLow štandardizovaná v roku 2017 je použitým frekvenčným pásmom 900 MHz ale aj ďalšími parametrami optimalizovaná na používanie okrem iného pre IoT zariadenia, keď umožňuje energeticky efektívnu prevádzku aj na veľké vzdialenosti. Na rozdiel od špecifických technológií pre IoT ale umožňuje vyššie rýchlosti podľa parametrov spojenia použiteľné aj na bežné pripojenie na Internet.

Na Slovensku sa najmä v minulosti používalo WiFi ešte pred vytvorením WiFi 802.11ah na poskytovanie pripojenia na Internet aj na väčšie vzdialenosti viacerých kilometrov, to sa dosahovalo okrem iného smerovými anténami s vysokým ziskom.

Morse Micro aktuálne testovala technológiu v otvorenom priestore v prírode s priamou viditeľnosťou na prístupový bod, pričom prístupový bod aj klientské zariadenie mali malé všesmerové antény.


Test WiFi 802.11ah na 15.9 km (video: Morse Micro)



Ako prístupový bod bol použitý kit MM6108-EKH01 spoločnosti s 802.11ah modulom MM6108-MF08651 s výkonom vysielača 125 mW a všesmerovou anténou so ziskom 1 dBi. Podľa videa z testu ako klientské zariadenie bol použitý zrejme rovnaký hardvér.

Pripojenie podľa testu fungovalo na vzdialenosť 15.9 km a dosahovaná bola rýchlosť 2 Mbps, pričom podľa videa maximálna rýchlosť bola nad 3 Mbps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skupina Markízy kontroverzne zaradila zaujímavý zápas na Nova Sport 6, služba Voyo prenos nezvládla
Notebook s novým Intel CPU má dlhšiu výdrž ako Macy, potvrdilo Lenovo
Chrome prejde na novú verziu postkvantového šifrovania, nie je kompatibilná s doterajšou
Apple onedlho uvedie až päť nových Macov s procesormi M4
Vydaný Linux 6.11


inzercia



Diskusia:
                               
 

No neviem, 3Mbps bolo na bezny internet pouzitelne tak pred 10 rokmi, dnes by sa cez to reklamy nacitavali minutu
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

asi niekto nevie citat, alebo citat s porozumenim, vsak?:)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Riadne rasisticka a druhovsk otazka. Co ma robit inteligentna ziarovka s pripojenim na Wi-Fi a kavovar, ked prave nevyraba kavu? Aj oni si radi precitaju topky a napisu par komentarov.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

co mam citat? v clanku sa pise "Na rozdiel od špecifických technológií pre IoT ale umožňuje vyššie rýchlosti podľa parametrov spojenia použiteľné aj na bežné pripojenie na Internet." a potom "Pripojenie podľa testu fungovalo na vzdialenosť 15.9 km a dosahovaná bola rýchlosť 2 Mbps, pričom podľa videa maximálna rýchlosť bola nad 3 Mbps."
ci nieco mi uniklo?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak rozumies pisanemu textu tak IoT v tej vete znamena, ze je aj zvysok vety sa tyka IoT a nie tvojho pozerania pornhubu a Topiek
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Ak písaný text potrebuje výklad, jedná sa o náboženský text, pričom akési spoločenkokonsenzuálne predsudky priekazne len potvrdzujú chabosť DTD-éčka na vedecké účely.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Co sem pleties svoje zaluby? To ze lubis pozerat Pornhub je tvoja osobna vec.
Ja clanok tiez chapem tak, ze je hodny pozornosti prave pre to, ze so vsesmerovymi antenami je mozne doshaovat rychlosti vyssie ako bezne potrebuju tie IoT blbosti a priamo v clanku sa spomina "použiteľné aj na bežné pripojenie na Internet". Pod beznym rpipojenim na internet chapem prave Topky, alebo ak chces, Pornhub - proti gustu ziadna disputa.
Spoludiskuter vzniesol namietku, ci dana rychlost naozaj poskytuje dostatocnu rychlost na podobne cinnosti. Osobne mi napadla presne rovnaka myslieka. Nerobil som si anayzu, ale mam pocit, ze dane rychlosti nebudu schopne obsluzit naroky pozadovane pre "bezne pripojenie na internet" sucasnosti.
Mozno to bude prinosne ked nejaka ta IoT blbost bude potreobvat staihnut firmware update, alebo v nej bude schovany mikrofon, fotoaparat, kamera, aby mohla niekam posielat data co robis pri pozerani toho Pronhubu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

čo riesiš, prosím ťa? veď internet máš predsa len na navštevovanie dsl.sk. táto stránka je výborne optimalizovaná, tam ti stačí aj 512 kbps
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Iste, ale to musis mat blokovanu raklamu, pretoze ten banner hore a reklama na boku zozerie vecsinu dat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konkretne toto na 900MHz v EU nebude OK (to pasmo je vyhradene mobilnym operatorom), mozno na 868MHz. Ale aj to ma velmi striktne obmadzenia na vykon, modulaciu, sirku pasma, ktora je radovo 10-100ky kHz, zdaleka nie 8MHz.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak najdu spravneho politika v EU parlamente, ktoremu poskytnu vsimne a ten sa aktivne zasadi za zmenu platnu pre celu EU... Ved vidis, ze EU nam musi povolit aj kedy mozme orat, nieto aby sme si mohli sami len tak frekvencie obmedzovat a pridelovat... proste vyssia moc a ak sa ti nepaci, mas smolu, lebo si v EU.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepadol si východnej propagande, choď sa opláchnuť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Proti tomuto budú mobilný operátori riadne lobovať.
Až na multimédiá je aj 1Mbps dostatočné (hlavne keď je zadarmo), nehovoriac o mailoch či textových správach a hovoroch.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na také domáce žuvanie by sa to mohlo hodiť. (napr. prepojit dva baráky vzdialené pár ulíc)
Nemusel by to byť internet, ale napr. monitorovanie.

Kontroluje alebo monitoruje niekto, či sa na tej frekvencii niekto vysiela?

Aká vysoká môže byť pokuta za to?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Výška pokuty je priekazne stanovená výhradne odôvodnením intenzity zamieňania monitorovania so šmírovaním.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Super vec pre tých, čo chcú tlačiť, kancel majú vzdialený 16 km.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár