neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
O niekoľko mesiacov bude dostupný SSD s kapacitou 122 TB

Značky: SSDflash pamäťservery

DSL.sk, 8.8.2024


Maximálna kapacita flashových SSD od významnejších výrobcov čoskoro vzrastie až na 122 TB, keď SSD s takouto kapacitou má v prvej polovici budúceho roka uviesť spoločnosť Solidigm, bývalá flashová divízia Intelu aktuálne vlastnená ďalším významným výrobcom flash pamäte SK hynix.

SSD takejto kapacity je samozrejme určený pre servery a spoločnosť ho aktuálne tento týždeň prezentuje na konferencii Future of Memory and Storage 2024, upozornil Anandtech.

O SSD je zatiaľ k dispozícii len minimum informácií. Postavený je na QLC flash pamäti, spoločnosť spresní na ktorej generácii bude postavený pri uvedení na trh do konca roka. Prezentovaný SSD má formát U.2 a rozhranie PCI Express 4.0.

SSD pre PC v súčasnosti používanom formáte M.2 majú zatiaľ maximálnu kapacitu 8 TB, pričom výrobcovia pripravujú príchod prvých modelov s kapacitou 16 TB.

SSD pre servery rozličných väčších formátov mali donedávna maximálnu kapacitu 30.72 TB, v minulom roku ale spoločnosť Solidigm ako prvá uviedla model D5-P5336 s maximálnou kapacitou 61.44 TB a tento rok ju nasledoval s modelom BM1743 rovnakej kapacity Samsung.

Okrem toho niektorí menej známi výrobcovia uviedli pred viacerými rokmi v čase s ešte výrazne väčšou cenou flash pamäte vysokokapacitné SSD v netypických formátoch s maximálnou kapacitou zrejme do 100 TB, napríklad v podobe 3.5" formátu ešte so SATA alebo SAS rozhraním. Tieto SSD ale predpokladane zrejme nedosiahli vysoký počet predaných kusov.

Western Digital aktuálne na Future of Memory and Storage 2024 prezentuje riešenie serverového SSD s kapacitou 128 TB a Samsung podobne už skôr prezentoval serverový 128 TB SSD, konkrétne plány na uvedenie týchto produktov na trh ale zatiaľ nie sú známe.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Zdá sa táto doba ako v rozprávke. Ani neviem do toľko napočítať, čo musí byť v tom disku napríklad tranzistorov. To sa tak jednoducho navrhujú tak zložité obvody? No a server... Asi by to tam malo mať aj dáku životnosť. A teplo tomu bude tiež. Bežné 256-500 GB SSD papajú okolo 1A prúdu z +5V. A niekto tu písal, že nejak padá rýchlosť bežných SSD s ich zapĺňaním...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ako spomenul niekdo v suvislosti s mikroSd kartami obrovskych kapacit: v starych (malych) kapacitach to boli na jednu bunku len dva stavy - 0 a 1. Pri QLC 4bit je to 16 stavov na bunku, podla nabitia. To jest ten trik. A to je aj narast chybovosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Narast chybovosti sa da rozne kompenzovat:
1) intervalovo zalohovat, zalohovat a zalohovat
2) pri dnesnej konektivite hned odosielat na server/cloud
3) lokalna redundancia
4) pri mikroSD mozes eliminovat chybovost aj tym, ze stlacis spust dva krat :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

2x spust vyusti do dvoch rozdielnych obrazkov. co ale mozes urobit je ukladat dva formaty paralelne, potom mas dva subory. napr. jpeg+raw
Odpovedať Hodnotiť:
 

kuratenko zabudol si na to najdolezitejsie
v sucinnosti s bodom 3) uz roky rokuce pri NAND/flash storage mame aj bod 5) CRC (parity check) v podstate aka RAID5/6-like konfiguracia, a to na najnizsej HW urovni samotnych vsetkych cca dvoch stovkach vrstvach cipov stelesneneho v celom svabe (ten velky cierny ony bazmeg velskoti 2,5 x 1,5 cm a hruby 1 mm)

960 GB ci 1 TB fleška dnes nema ten povestny jeden binarny 1 TiB = cca 1,1 TB (cili nybrz ponivac presne 1099511627776 bajtov), ale dokonca az cca 1,3-1,4 TB RAW kapacity, vsetko ostatne ide na interny najvnutornejssi RAID-like management a na vyssej vrstve garbane collection

protoze rozoznavat 16 stavov nabitia bunky je FAKT ULTRA-MEGA brutus vyzadujuci poriadny managenemt s redundanciou a CRC (stelesneny v RAID-like managemente na vnutornej urovni cipov)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa tak jednoducho navrhujú tak zložité obvody?
haha a zevraj "PC technik"

Ano, relativne jednoducho. Nie je tam ziadna zlozita vypoctova logika v porovnani s CPU/APU/GPU/TPU ....

Ide len a len o rentabilitu a teda o tranzistorovu hustotu, ci sa to oplati vyrabat (ak je to vobec mozne vyrabat), a potom samozrejme predavat. A ci na tom firma zarobi. O nic ine nejde.

Tranzistorova hustota sa pri zmene vyrobnych procesov (14-10-7-5-3-2 nm ako full node a 12-8-6-4... ako half node pri vypoctovych cipoch, pripadne 1x, 1y, 1z, 1a, 1b pri storage cipoch) meni pri cipoch roznym tempom pri vypoctovej casti (vypoctove obvody zlozitych vypoctovych cipov typu CPU/APU/GPU/TPU) a storage casti (L1 vplyv minimalny, L2 a najma L3) a samozrejme cistokrvne storage cipy typu DRAM ci NAND.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

122 T keď budem ako hlúpo sprosto násobiť, je 122 000 000 000 000 a nech aj delím z nejaké pochybného dôvodu 16-timi je to furt dobre vyše 7625 000 000 000 tranzistorov. To nerátame iné súčiastky, prepoje... Ano, zrejme je návrh o kus jednoduchší ako CPU, ale tá početnosť súčiastok. Nič viac za tým nehľadaj. A že sa na microSD kartu vojde 4 TB na pár desiatkach mm2. Ale asi je to normálne, však?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Okrem hustoty bitov/bunka mame este hustotu vo vrstvach, to je dalsi trik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Počty tranzistorov a vôbec súčiastok +- zostávajú...
Proste som chcel len naznačiť, aké je to ohromné a ako nejaké tisíce miliárd súčiastok považujeme za bežné a nikto ani brvou na obočí nehne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A preco hybat brvou, ked ich nevidis? Pri pohlade na atomy tiez nehybes brvami. Ci?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aké tisíce miliárd? To načo by to tam zapisovali cez dvojkovú 0/1, keď môžu rovno použiť 16-kovú sústavu? A čo tie štvorjadrové radiče ušetria na výkone zbytočným konvertovaním medzi nimi, to môže ešte rozpočítať ukladanie indexáciou cez tých 1000 vrstiev a sme počtami priekazne kdesi okolo ZX Spectra.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

pozor, bavis sa s pc technikom.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No a? Veď i nezaočkovaný majú možnosť podstúpiť priekazne ešte terapiu.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

precitaj si laskyplne moj prispevok vyssie o redundancii/CRC a RAID-like, ktore su v NAND/flashkach uz cele roky a v istej miere od sameho zaciatku, ale hlavne po prichode TLC a hlavne QLC nadobudli obrie rozmery (30-40% celej RAW kapacity)
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj dnes je mozne vyrabat 16-24 GB M.2 SSD ale kto by to vyrabal a predaval za 3-4 tisic € jeden jediny M.2 SSD, ked marza by bola katastrofalne zalostna (inak by koncova cena musela byt 5 tisic) a celosvetovo by sa predalo mizive promile v porovnani z 1/2 TB modelmi ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak tam sa už konečne zmestí aj ešte nenatočené porno.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Myslis ale len do konca prazdnin, vsak?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak ešte pracuje, má zrejme "P" denne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano ano
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tesim sa, ze sa mozno raz dozijem doby, ked v Macbookoch bude standard viac ako 256GB ked uz budu na trhu 122TB disky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bude tam 122 TB disk formátovaný na 256 GB a zvyšovanie formátovanej kapacity bude za (mesačný) poplatok.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To znie dostatočne Eplácky :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A mozno daju k tomu aj Apple cistiacu handricku na MacBook za znizenu cenu, za akciovych 100,- EUR.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a skrabku (lopatecku), na pastu-sedivku len za ludovych 48 €$ ! !
zavolajte hned! !!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár