neprihlásený Streda, 26. júna 2024, dnes má meniny Adriána
Hubblov teleskop už funguje iba s jedným gyroskopom, je výrazne menej produktívny

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 17.6.2024


Americká vesmírna agentúra NASA úspešne dokončila prepnutie Hubblovho vesmírneho teleskopu do režimu iba s jedným aktívnym gyroskopom a v piatok začal v novom režime opäť uskutočňovať pozorovania.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Teleskop v štandardnom režime funguje s tromi gyroskopmi. Po tom, ako sa s jedným z aktívnych gyroskopov od novembra opakovane vyskytovali problémy a telekoskop sa automaticky prepínal do tzv. bezpečného režimu, na začiatku mesiaca NASA oznámila rozhodnutie teleskop prepnúť do režimu iba s jedným gyroskopom.

Gyroskopy detekujúce otáčanie teleskopu okolo jeho osí sa používajú v spolupráci s viacerými ďalšími prístrojmi na zisťovanie nasmerovania teleskopu pri jeho natáčaní, čo ho umožňuje pri natáčaní nasmerovať s potrebnou vysokou presnosťou na pozorované ciele.

NASA vyvinula režim umožňujúci využívať iba dva alebo jeden gyroskop namiesto troch pred viacerými rokmi po predchádzajúcich problémoch s gyroskopmi, chýbajúce gyroskopy nahrádza väčším využitím ďalších prístrojov pri natáčaní. To ale prináša obmedzenia, ktoré NASA detailnejšie popisuje na tejto stránke.

Keďže v poslednej fáze pri najpresnejšom nasmerovaní sa gyroskopy nevyužívajú, presnosť nasmerovania nie je ovplyvnená a tiež po nasmerovaní na daný statický cieľ funguje udržiavanie nasmerovania rovnako dobre ako pri využívaní troch gyroskopov.

Natáčanie a nasmerovanie na cieľ je ale pomalšie a trvá dlhšie. Keďže sa namiesto chýbajúcich gyroskopov používa aj zisťovanie nasmerovania z polohy hviezd na oblohe, v niektorých pozíciách pri blokovaní oblohy Zemou alebo Mesiacom nie je možné nasmerovanie na niektoré časti oblohy. V režime s jedným gyroskopom tiež teleskop nedokáže pozorovať pohybujúce sa objekty bližšie ako Mars. Celkovo sa produktivita teleskopu kvôli týmto obmedzeniam pri používaní jedného gyroskopu podľa očakávania NASA zníži až o 20% až 25%.

Na teleskope je celkovo šesť gyroskopov. Tieto sa opakovane kazili a boli vymieňané predchádzajúcimi servisnými misiami, celkovo bolo doteraz na teleskope nainštalovaných 22 rozličných gyroskopov. Všetkých šesť sa vymenilo aj pri poslednej servisnej misii v roku 2009.

V poslednej dobe zostávali už iba tri funkčné gyroskopy, z ktorých jeden od novembra vykazoval opakované problémy. Gyroskop niekedy podľa NASA nesprávne vracia hodnoty znamenajúce maximálnu rýchlosť otáčania teleskopu bez ohľadu na to, ako rýchlo sa otáča. NASA plánuje gyroskop ešte ďalej monitorovať, či sa nebude dať použiť v budúcnosti.

Hoci na teleskope sú ešte dva fungujúce gyroskopy, NASA sa ho rozhodla prepnúť do režimu iba s jedným aktívnym gyroskopom. Režim s dvomi gyroskopmi je podľa NASA iba zanedbateľne lepší ako režim s jedným gyroskopom a jeden tak ponecháva ako záložný.

NASA spolu so SpaceX začali v roku 2022 analyzovať možnosť ďalšej servisnej misie k teleskopu, pri ktorej sa zvažuje aj výmena gyroskopov. Nie je ale jasné, v akom stave je tento zámer.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

iPhony začali umožňovať posielať správy užívateľom Androidu cez RCS
Internetové pripojenie sa bude dať prenášať k inému operátorovi podobne ako mobilné číslo
Oznámené termíny predstavenia nového Pixelu, Galaxy Z a možno Galaxy Ring - aktualizácia 1
Čína úspešne ako prvá priniesla vzorky z odvrátenej strany Mesiaca
Orange výrazne zvýši množstvo dát v študentskom paušále Yoxo
Vlastník Telekomu v Česku testuje poskytovanie 4G siete z dronov
Zakladateľ WikiLeaks je po dlhých rokoch na slobode, odletel z Británie
App Store od Apple podľa EK protizákonne obmedzuje vývojárov, preveruje aj nový poplatok
Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné


Diskusia:
                               
 

V lietadlách spoločnosti Boeing sa našla nová chyba – stovky nesprávne nainštalovaných spojovacích prvkov na trupoch lietadiel 787 Dreamliner.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Našťastie to našli ešte pred uvedením do prevádzky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nanestastie nevedia identifikovat kde sa co presne namontovalo, a tak im neostava nic ine, ako vsetky poskladane a znitovane lietadla zase rozobrat, roznitovat, a priekazne skontrolovat kda maju vlastne tych 400 vadnych suciastok..
Ale nie, robim si srandu.. Boeing mierne zvysi poplatky poistovniam, aby pokryli naklady na odskodnenie cestujucich v pripade smrtelnych nehod.. Tych 400 vadnych suciastok v lietadlach Boeing, vedenie firmy vobec nezaujima..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keď sa s jedným produktivita zníži až o 20% až 25%, tak sa tam tie ostatné od roboty priekazne zrovna nepretrhli.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

bez raketoplánu je takmer nulová šanca vyslania opravnej misie Hubbleovmu teleskopu, neviem si predstaviť že by Crew Dragon alebo Starliner boli schopné zachytiť Hubble teleskop a vymeniť gyroskopy . Starship by to asi dokázal ale nie v súčastnej testovacej fáze. Hubble teleskop je asi bohužiaľ na odpis aj keď už máme vo vesmíre náhrady.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie je ani tak otazkou schopnosti, ako skor otazkou penazi a trochu aj ochoty to riskovat.
Crew dragon bude mat teraz prvykrat vystup do volneho priestoru, ked to vyjde, mas hned lod z ktorej mozu astronauti vyjst von.
Potom je tam problem s dokovanim, raketoplan tam nechal nejaky dockovaci prstenec, ale ako uchytis dragona ked chces zaroven nechat moznost vyjst z neho neviem, ale asi by to bol inziniersky problem, a nejaky uchytny mechanizmus by sa dal vymysliet a vyrobit.
potom samotna vymena, neviem kolko toho je, a ake velke kusy by museli menit.
Tak ci tak elon to ponukol zeby do toho sli, nasa zatial nechce, ale mozno by mohli urobit aspon nejaku studiu ci je to mozne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

A uz su vyvinute gyroskopy ktore tam vydrzia?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Priekazne na Aliexpresse za par drobnych s dozivotnou zarukou. V pripade poruchy v zaruke posielaju novy zadarmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Áno presne to je problém, pozri si na Yt videá z opravy Hubblu pomocou Raketoplánu a pochopíš že to nie je sranda urobiť bez neho.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár