neprihlásený Utorok, 16. júla 2024, dnes má meniny Drahomír
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 14.6.2024


Americkej vesmírnej agentúre NASA sa po pomerne vážnych problémoch na sonde Voyager 1 v podobe poškodenia pamäte podarilo už obnoviť funkčnosť všetkých štyroch vedeckých prístrojov, ktoré tak už uskutočňujú pozorovanie a odosielajú dáta zo svojich pozorovaní na Zem.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Sonda od polovice novembra minulého roka prestala štandardne komunikovať a posielať dáta z meraní vedeckých prístrojov a tiež technické telemetrické dáta o stave sondy. NASA predpokladala problém s pamäťou systému FDS, Fligh Data System, ktorý pripravuje dáta následne odosielané systémom TMU, Telemetry Modulation Unit.

Na začiatku marca sa NASA podarilo poslať na sondu príkaz, po ktorom sonda začala na Zem odosielať celý obsah pamäte FDS. Po analýze dát NASA zistila, že poškodené sú až 3% pamäte FDS. NASA predpokladá, že nepracuje jeden pamäťový čip.

V poškodenej pamäti sa nachádzal aj kód softvéru FDS, v pamäti FDS už ale nebolo jedno dostatočne veľké voľné miesto aby sa do neho dal umiestniť celý kód nachádzajúci sa v poškodenej pamäti. NASA tak rozdelila tento kód na časti a tie umiestňovala na rozličné miesta v pamäti. To znamenalo potrebu aktualizovať aj iný kód, kde musela upraviť odkazy na predmetný premiestňovaný kód zrejme najmä pri jeho volaní.

NASA najskôr riešila kód, ktorý pripravuje telemetrické dáta o stave sondy na ich odosielanie. To sa podarilo sfunkčniť v apríli a v druhej polovici apríla dorazili na Zem prvé telemetrické dáta.

V druhej polovici mája oznámila vyriešenie funkčnosti odosielania dát z dvoch zo štyroch aktívnych prístrojov na sonde. Aktuálne oznámila obnovenie funkčnosti zvyšných dvoch aktívnych prístrojov.

Podľa oznámenia pre doriešenie dopadov problémov ešte musí uskutočniť niektoré menšie práce, okrem iného resynchronizovať softvér na udržiavanie času v troch palubných počítačoch a realizovať údržbu dátového rekordéra, ktorý zaznamenáva dáta z jedného z prístrojov na magnetickú pásku pre ich neskoršie odoslanie na Zem.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Predaje smartfónov narástli, stredná trieda ustupuje a Xiaomi sa doťahuje na Apple
Mestá a obce chcú rozšíriť optiku pri elektrických vedeniach, podpísali memorandum s distribučkami
Vydaný Linux 6.10
Markíza dnes spúšťa piatu stanicu Klasik so starými programami, štartuje napríklad s Knight Riderom
Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom


Diskusia:
                               
 

Toto je strašná vizitka vedecko-technického pokroku ľudstva, keď treba sondu, vypustenú v roku 1977, otravovať s aktualizáciami, nakoľko informácie od nej priekazne nejdú nahradiť z iných zdrojov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak, v 70tych bol technický pokrok dôležitý.
Dnes sa za pokrok považuje, ak máš dostatočné percento buzerantov a nonbinárnych chudákov, prípadne počítanie, koľko CO2 obsahuje jeden kravský prd.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Informaciu, kolko CO2 obsahuje jeden kravsky prd Vam priekazne s radostou spocita Tatrabanka. Vysledok si mozete pozriet v ich mobilnej aplikacii..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Fascinuje ma, ako si vždy, pri každej jednej téme, aj pri pritrtkanej vesmírnej sonde, zlovák nájde svoj politický cieľ, na ktorom si musí nutne vybiť zlč. Však to je už ťažký stihomam.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

V 70. rokoch sa považovalo za pokrok, že si môže černoška zobrať za muža belocha.

Technologický pokrok nie je jediná vec, čo ľudstvo má.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zeny by nemali mat volebne pravo, vsak?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A mali by mat vsetci? Aj dochodci ktorych obabre smejd hoci vecer pred tym ich v tv novinach varovali? Aj 50 rocny fetak ktory nikdy nerobil len vykradal pivnice a chatky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sú to makači.
Na dnešných počítačoch sa to rieši preinštalovaním čistého systému.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podvodníkom z NASA niekto verí? V USA ich žalujú za inscenovanie všetkých ko(z)mických letov!
Vedeli ste, že firma, čo robí ilúziu lietajúcich ľudí, má na svojom webe v zozname svojich klientov aj NASA? Raz tu niekto zavesil ten kanál The Pottersclay:
https://youtu.be/qi2H--SMxl4
Neviem kam idú tie peniaze, ale toto do vesmíru určite neletelo, nič z toho - a je to takto vždy, zaujímavé sledovať, aké skutočne sú deti múdre a nikdy sme neboli múdrejší než deti:
https://youtu.be/N2sicWiAROg
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Skutočné dôvody ukončenia letu raketoplánov?
https://youtu.be/GSx2iLfWL8E
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

Ja neverím, že existuje internet!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

naozaj si myslis, ze par viet nahradi vypocty aerodynamiky, hustoty vzduchu atd?

naozaj si myslis, ze keby USA nieco simulovali, filmovali, zatajovali, tak by americka firma na jej stranke zverejnovala taketo videa?
zverejnuju najsledovanejsie ruske alebo cinske stranky kritiku ich vlady? vsak nie? kontrola internetu je jednoducha a ty pozeras stranku USA. LOGIK?


to ani nevies dat do google slova "space shuttle separation speed"?

boha ludia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no... 400k ludi co bolo priamo, alebo nepriamo zaclenenych v projekte si tiez vymysleli, 90% vtedajsich polovodicov co spotrebovaval apollo program nakupovali a vysypali do najblizsieho potoka....
lgbt, tolerujem, plochozemcov by som hadzal do spartanskej jamy.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

... a povedal by som im, že padajú z okraja plochej zeme.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A pri tom je zádrheľ v čom? Že keď nezomrú na nej, tak nevyfasujú pomníček, čo je v rámci all inclusive života z božej vôle, a pri Poslednom súde bohom priekazne nebude sedieť inventúra? No tak s tým súdením priekazne s človekom nemali začínať.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tebe dobre dr*be. Zacni studovat. Potom sa vyjadruj a nehrjtuj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Zato vieme, že máš v hlave nakadené až po uši. Lebo si nám to práve sám povedal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z uvedeného vyplýva, že teraz by mala nasledovať defragmentácia pomocou cmd defrag.exe c: -w.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pekné rozprávky. Žiadna sonda Voyager tam nie je, je to celé výmysel rovanako ako to že SŠA pristáli na Mesiaci.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Australia neexistuje!
je to vsetjko len daablovo maamenii!
to vas len Ancikrist, satan diabol pokuusa! a chce vas zvaadzat na trnituu cestu hriiichuu
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Konštruktéri Voyagerov boli skutočný machri!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Voyager je tak v Star Treku. Ale na hoaxy NASA o gulozemi točiacej sa nadzvukovou rýchlosťou s plynnou atmosférou v údajnom vákuu môže veriť iba človek, ktorý jakživ neuvažoval! Neexistuje jediný funkčný model Zeme, tak ako ho predstavuje NASA, sú to mýty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co je nadzvukova rychlost? Ty si ju videl? Existuje?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa oficiálnej "vedy", ktorá je horšia než najtvrdšie cirkevné dogmy, Zem sa vraj točí 1670 km/h! Ale žiaden praktický model s vodou na guli točiacou sa rýchlosťou nadzvukovej stíhačky a plynnou atmosférou vo vákuu neexistuje! Súčasné náuky o Zemi a o vesmíre sú hoaxy, celá paradigma o Zemi a o vesmíre je falošná!
Keď sa pýtate pilotov, na rovinu vám niektorí povedia, že je úplne jasné, že Zem je plochá, statická, nerotujúca! (piloti majú zakázané o tom hovoriť) Ale idete na dovolenky asi, pýtajte sa!
Ináč by sa v leteckej doprave musela brať rotácia do úvahy, podobne ako rádius, žiadny rádius ani žiadna rotácia nie je! Zem je plochá, statická, nerotujúca a je to tak odjakživa, všetky staroveké civilizácie vykresľujú Zem ako plochú, statickú nerotujúcu!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Žiadny rádius na Zemi ani na mori nie je! U.S. NAVY bežne komunikuje lasermi medzi vojenskými plavidlami aj na vzdialenosť 100km. Podľa šialených NASAicstických dogiem by hrubým odhadom musel byť stred bajkalského jazera tak o 2km vyššie než breh! Ale žiadne zakrivenie vodnej hladiny v praxi nie je:
Objekty na mori sú pri kvalitnom optickom zoome viditeľné na desiatky kilometrov! (vedecký youtube kanál Dr John D)
Treba študovať javy refrakcia, perspektíva, atmosféra(mirage)
Alebo položiť tužku na plochý stôl, oko do úrovne hrany stola a vzďaľovať tužku. Tužka pri vzďaľovaní bude na dokonale rovnom stole miznúť od spodu, čo hoaxeri ako Mgr. Cyril Adamuščín a spol. tvrdia, že vraj lode na mori miznú kôli rádiusu! Ak by bol rádius na mori, potom lod by musela vystúpať najprv hore a postupne klesať! Vodná hladina je rovná, dokonale rovná!

Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sme sa ako deti rozprávali ako bude vyzerať po roku 2000... Snívali sme o hocičom - o robotoch, lietajúcich autách, letoch na iné planéty... Ale to, že niekto v roku 2024 bude vážne tvrdiť, že Zem je plochá to mi hlava neberie!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak bude nejaký rok 2025, tak uzavretá bude teória guľozeme ako hoax! Vedci otázku Plochej Zeme veľmi vážne študujú, tento brazílsky vedec-geofyzik dokonca zapožičiava niektoré špeciálne meracie prístroje ako jediný vo svojom štáte. Vedci dnes tvrdia, že Zem je plochá, apokalypsa znamená odhalenie, a NASA a elity klamali nielen o očkovaní, ale aj o Zemi. Geofyzik v roku 2024 tvrdí, že Zem je plochá:
https://youtu.be./IGeIvpNqths
Ale každý by otázku "Čo je Zem?" mal študovať, lebo o Zemi vlastne nevie väčšina ľudí absolútne nič, okrem tých mýtov zo školy a z NASA, ktoré s realitou nemajú spoločné nič, všetko z NASA sú ich filmové scénáre a CGI! Model guľozeme je maximálna absurdita! Ani mapku v počítačovej hre nemôžete mať s rádiusom, pretože voda by potom tiekla hore brehom a nefungoval by normálne žiadny výkonný vysielač ani radar!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no daj čo hovoríš na Mesiac, Slnko, iné planéty a hviezdy... Alebo radšej buď ticho
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár