neprihlásený Sobota, 28. septembra 2024, dnes má meniny Václav
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp

Značky: SSD

DSL.sk, 12.6.2024


V neďalekej budúcnosti by mali byť uvedené SSD pre osobné počítače pre zbernicu PCI Express 5.0 postavené na novom radiči Phison PS5031-E31T, ktoré majú byť lacnejšie ako doterajšie SSD pre túto zbernicu ale zároveň budú poskytovať výrazne vyššie maximálne rýchlosti ako SSD pre PCI Express 4.0.

Prototyp takéhoto SSD na počítačovom veľtrhu Computex minulý týždeň už vystavoval výrobca Silicon Power, pričom Silicon Power aj Phison očakávajú dostupnosť radiča vo štvrtom štvrťroku. Upozornil na to Anandtech.

Donedávna boli všetky doteraz dostupné SSD pre PCI Express 5.0 pre PC postavené na radiči Phison PS5026-E26, cena týchto SSD je ale napriek uvedeniu prvých už na začiatku minulého roka stále výrazne vyššia ako cena SSD pre PCI Express 4.0 s rovnakou kapacitou.

PCI Express 5.0 oproti PCI Express 4.0 zdvojnásobila rýchlosť, SSD pre PCI Express 5.0 sa už blížia maximu tejto generácie zbernice a dosahujú tak výrazne vyššie sekvenčné rýchlosti prenosu dát ako je aj maximálna teoretická rýchlosť zbernice PCI Express 4.0. Kým maximom rýchlosti štyroch liniek PCI Express 4.0 využiteľných M.2 SSD je 7.88 GB/s, v prípade PCI Express 5.0 je to 15.75 GB/s a najrýchlejšie SSD dosahujú už viac ako 14 GB/s.

Na konci mája bol oficiálne uvedený prvý SSD pre PC postavený na inom radiči, T-Force GE Pro od TeamGroup postavený na radiči InnoGrit IG5666. V prípade 2 TB kapacity je jeho cena ale len o niečo nižšia ako cena SSD postavených na Phison E26, zároveň nie je jasné ako dobrá bude reálna dostupnosť tohto SSD.

Phison E31T bol spoločnosťou Phison predstavený ako radič pre lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0 už v máji minulého roka. Radič E31T podporuje NVMe 2.0, štyri kanály flash pamäte oproti ôsmim u Phison E26 a na rozdiel od Phison E26 nepodporuje využitie DRAM. Maximálnou podporovanou kapacitou SSD je 8 TB. Oficiálne udávanou maximálnou sekvenčnou rýchlosťou je 10.8 GB/s pri čítaní aj zápise, udávaným maximálnym výkonom pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách je pri čítaní aj zápise 1.5 milióna IO/s.

Napríklad Silicon Power podľa aktuálnych informácií ale minimálne dúfa, že jeho SSD postavený na tomto radiči by mohol dosahovať o niečo vyššiu maximálnu sekvenčnú rýchlosť 12 GB/s.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let SpaceX s posádkou na ISS má odštartovať dnes, video
Android 15 má zlepšiť používanie pri veľa notifikáciách
Arm údajne chcela kúpiť podstatnú časť Intelu
Kataster nehnuteľností nefungoval kvôli poruche diesel agregátu
Satelitné internetové pripojenie Starlink má 4 milióny zákazníkov
Trailer pokračovania populárneho seriálu The Last of Us podľa počítačovej hry
Projekty Tor a Tails sa spájajú
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Pre problematické desktopové Intel CPU ďalšia aktualizácia mikrokódu a BIOS-ov
Samsung uviedol ďalší SSD, stále nevyužíva naplno PCI Express 5.0


Diskusia:
                               
 

Má význam kupovať PCIe5 SSD bez RAM cache? Nie je potom lepšie Gen4 s RAM?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pozri si testy prenosu malych suborov, na kontinualne citanie/pisanie velkych sa vy*er a bude ti jasne, ze pcie5 disky kupovat vyznam nema. Dalsie minus su vyssie ceny a daleko vyssie zahrievanie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pcie5 ssd nema vyznam kupovat vobec. kvalitny pcie4 s ramkou staci na vsetko a je aj lacnejsi
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo vôbec SSD ktoré Ti vydrží sotva 1 rok?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo? Nikto priemerný to nepotrebuje. A iný segment potrebuje sakra spoľahlivé a sakra veľa prepisovateľné SSD!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

DRAM-less SSD nikdy viac!
teda ešte som také nemal ... ale aj tak nikdy viac!

teraz vážne: niektoré radiče si bez RAMky vedia celkom dobre poradiť, prekonajú niektoré radiče s RAM. beztak ale s rukou na srdci nebudem nikomu SSD bez RAM odporúčať a to z toho dôvodu, že takéto SSD môžu negatívne ovplyvňovať výkon celého systému. je tomu tak preto, lebo niektoré využívajú HMB (Host Memory Buffer) teda RAMku počítača na cacheovanie

z toho istého dôvodu nepoužívam integrovanú zvukovku ani sieťovku, ktoré výraznú časť svojej činnosti prenášajú na CPU
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár