neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Linuxový notebook s novým výkonným ARM procesorom by mohol byť dostupný pred Vianocami

Značky: ARMLinuxPCnotebooky

DSL.sk, 11.6.2024


Notebook postavený na novom výkonnom ARM procesore od Qualcommu Snapdragon X Elite, ktorý razantne vstupuje do PC, s dobrou podporou Linuxu a s predinštalovaným týmto operačným systémom by mohol byť dostupný na predvianočnom trhu v tomto roku.

Takýto termín zatiaľ ako predstaviteľný termín avizuje minimálne menší nemecký výrobca Tuxedo Computers, ktorý prototyp takéhoto notebooku predstavil minulý týždeň na veľtrhu Computex.

Snapdragon X Elite je postavený na nových vlastných jadrách Qualcommu s označením Oryon, ide o prvý ARM procesor okrem procesorov Apple s dostatočnými parametrami výkonu a efektivity schopný dostatočne konkurovať x86 konkurencii v osobných počítačoch a notebooky postavené na tomto procesore predstavili v máji prakticky všetci najväčší výrobcovia notebookov, samozrejme okrem Apple. Prvé z nich budú dostupné od budúceho týždňa.

Hoci zatiaľ predstavené modely sú primárne notebookmi s Windows a absolútna väčšina bežných užívateľov ich bude využívať s týmto operačným systémom, samotný Qualcomm deklaroval intenzívnu podporu aj pre využívanie Linuxu na notebookoch tejto platformy a pre časť užívateľov môže ísť o zaujímavé počítače aj pre využívanie niektorej z linuxových distribúcií.

Linux by sa mal dať používať aj na týchto notebookoch predávaných s Windows, výhodou notebookov ako od Tuxedo s predinštalovaným Linuxom je samozrejme zabezpečenie dostatočnej podpory a kompatibility s Linuxom samotným výrobcom.

Prototyp od Tuxedo Computers predstavený na Computexe je postavený na 12-jadrovom procesore Qualcomm Snapdragon X Elite so základným taktom 3.8 GHz, maximálnym taktom 4.6 GHz dosahovaným na dvoch jadrách súčasne a s TDP 20 Wattov. Notebook má 32 GB LPDDR5X pamäte a 14" LCD IPS displej s rozlíšením 2560 x 1600 a jasom 400 nitov. Batéria má kapacitu 50 Wh, notebook má telo z hliníka a jeho hmotnosť dosahuje 1.36 kg.

Spoločnosť v oznámení uvádza len niekoľko nových informácií. Avizuje, že na prototype pracuje už nejaký aj keď bližšie nešpecifikovaný čas. Aj jej merania potvrdzujú, že procesor nielen dobehol konkurenciu ale jasne prekonáva napríklad Apple M2 a má vysokú efektívnosť spotreby.

Spoločnosť avizuje, že pre notebook pripravuje ARM verziu svojho operačného systému Tuxedo OS predinštalovávaného na iné počítače spoločnosti predávané s Linuxom. Tento OS je na doterajších Tuxedo notebookoch platformy x86 postavený na upravenej verzii Ubuntu s desktopovým prostredím KDE Plasma.

Vývoj je podľa spoločnosti ale ešte len v alfa fáze a niektoré ovládače stále chýbajú, mohli by byť ale ako avizoval skôr Qualcomm pridané v dvoch nasledujúcich verziách oficiálneho linuxového jadra.

Na stanovenie termínu dostupnosti podľa výrobcu nie sú doriešené okrem softvéru ešte aj niektoré otázky v oblasti hardvéru a dodávok a výrobca tak neavizuje plánovaný termín uvedenia, termín dostupnosti na predvianočnom trhu zatiaľ označuje len ako predstaviteľný respektíve možný.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

CrowdStrike poskytla nové technické detaily k príčine BSoD, šéfa si predvolal Kongres USA
Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU


Diskusia:
                               
 

A bude sa tam dat nainstalovat aj Debian? :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

qualcomm ohlasil plnu podporu instalacie debianu a bubuntu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno sa pýta, že či i len samotný Debian, nakoľko ohlasenie plnej podpory instalacie debianu a bubuntu pôsobí ako keď pri 'fool me once shame on you fool me twice shame on me' ich dostáva ponúkané priekazne zgrcnuté dokopy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tuxedo je postaveny na Ubuntu a Ubuntu na Debiane.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár