neprihlásený Nedeľa, 16. júna 2024, dnes má meniny Bianka, Blanka
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom

Značky: šifrovaniekvantové počítače

DSL.sk, 22.5.2024


Šifrovanie, ktoré má byť odolné budúcim kvantovým počítačom, začal podporovať ďalší softvér, videokonferenčný softvér a služba Zoom.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Postkvantové šifrovanie podporuje zatiaľ vo videokonferenciách Zoom Meetings pri end-to-end šifrovaní. Podľa oznámenia má podpora skoro pribudnúť aj v Zoom Phone a Zoom Rooms.

Doterajšie algoritmy pre symetrické šifrovanie sú v súčasnosti považované za odolné budúcim kvantovým počítačom, problémom sú asymetrické algoritmy s verejným kľúčom používané pre vytváranie kľúčov pre symetrické šifrovanie.

Napríklad podľa Google kvantové počítače, ktoré budú schopné prelomiť súčasnú klasickú kryptografiu, neprídu za 5 ani 10 rokov a možno ani za 50 rokov. Tvorcovia rozličných softvérov, ktorí pridávajú podporu postkvantového šifrovania už teraz, ako dôvod typicky uvádzajú ochranu proti typom útokov, pri ktorých útočníci teraz zachytia prenášané dáta a prelomili by ich v budúcnosti pomocou budúcich kvantových počítačov. Aj tvorcovia Zoomu avizujú túto hrozbu ako dôvod pridania postkvantového šifrovania.

Postkvantové šifrovanie už zo široko používaných softvérov podporujú okrem iného OpenSSH, Signal, Google Chrome a Apple iMessage.

Podobne ako niektoré iné softvéry Zoom využíva postkvantový algoritmus Kyber vo verzii Kyber-768, ktorý americký štandardizačný úrad NIST vybral zatiaľ ako jediný algoritmus pre šifrovanie a vytváranie kľúčov do svojho pripravovaného štandardu pre algoritmy odolné kvantovým počítačom.

Hoci oznámenie to neuvádza, podľa bližších technických informácií podobne ako iné softvéry Zoom používa hybridný algoritmus kombinujúci doterajší ECDH algoritmus s krivkou Curve25519 s Kyber-768. Zmyslom takého hybridného algoritmu je v prípade objavených problémov v novom algoritme, ktorý má byť odolný kvantovým počítačom, vďaka overenému ECDH algoritmu zabezpečiť aspoň doterajšiu úroveň odolnosti proti útokom pomocou klasických počítačov.

Postkvantové šifrovanie je podporované od verzie aplikácie Zoom 6.0.10, pričom pri zapnutom end-to-end šifrovaní v Zoom Meetings sa podľa popisu v prípade používania minimálne tejto verzie zrejme všetkými užívateľmi používa nové postkvantové šifrovanie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu


inzercia



Diskusia:
                               
 

Zakladom uspesneho presadenia pouzitia sifrovania odolneho kvantovym pocitacom je dokonala integracia backdoor pre bezpecnostne zlozky (tzv. backdoor API). Kde to nejde na SW vrtstve, tam sa to musi implementovat na HW vrstve (firmware v cipsete).
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

vtipne je, ze ani si nevymyslas.
my sme sa na to zameriavali a nasli sme backdoory u niekolkych poprednych vyrobcoch. tento mesiac sme zistili ako to funguje, momentalne este hladame svab, ktory to cele riadi.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

hľadaj 7805 - ten hajzel za to môže
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aspon s technologiou ci zariadeniami, kde ich hladate, sa nechces podelit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak lupa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chceme, ale az ked nam grafik dokresli web
Odpovedať Hodnotiť:
 

a mozno sa len staci pozriet na niektore "doplnkove HW parametre" ktore vyzaduje windows 11
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak logicky, že živenie idei, že sme si všetci rovný, je pre víziu vzájomnosti veľmi podstatné, ale ostáva tak trochu otázne, či skutočne pre človeka, čo postaví kvantový počitač a naprogramuje ultimátny dešifrovací algoritmus, predstavuje odpočúvanie meetingu napríklad zástupcu obchodného oddelenia obchodneho reťazca s externou reklamnou agentúrou priekazne ďalšiu intelektuálnu výzvu na ceste osobnostného rozvoja.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

... vsetci sme si rovni ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak logicky, že bipolárnosť nezbavuje práva na osobné presvedčenie, ba priekazne práve naopak.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vie niekto vysvetlit co je to ten kvantovy pocitac? a preco je z buducnosti?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

qvan?nebude to azijec?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvantovi picitac je cierna diera na peniaze.taky startup z neistym koncom 🤔
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to nas kvantovy generator nahodnych slov Danko, ktory chce cenzurovat SK internet. Samozrejme si neuvedomujuc ze tym sa len vsetci presunu do sifrovanych sieti a potom uz neschopna policia nebude mat ziadnu sancu cokolvek "odhalit"... Skutky hodne "kapitana"...

Ozaj clanok o pripravovanej cenzure nebude? alebo mu uz vychladla hlava a si to ten dilentant uz rozmyslel?

(Radsej nech sa venuje medvedom a sportu/turizmu aspon to mu ide...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čiže nasledujúca schôdza fanúšikov DSL bude už o 51 rokov. To ubehne ako voda, predseda by mal neodkladne konať a rozposlať pozvánky so záväzným potvrdením účasti a výzvou na zaplatenie účastníckeho poplatku k rukám pokladníka!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

zoom este existuje? to vobec niekto dobrovolne pouziva, taku zbytocnost?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoro všetci
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Tiez ma napadlo. Etalon bezpecnostnych dier :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa nebudu uzivatelom najma Apple objavovat roky zmazane fotky .:)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ak uz sme tradicne pri aktivnych idiotoch, mohli by sa elektronicke overenia zvlast dodavat pre statnu pravu a zvlast pre sukromnikov? ja chapem ze ste tu vsetci jamesovia bondovia co vykopavaju dookolo otvorene dvere, zvlast tym slovickarenim, ktore cudujsa nevadi ... inu inteligencia
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár