neprihlásený Pondelok, 24. júna 2024, dnes má meniny Ján
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD

Značky: HDDWestern Digital

DSL.sk, 17.5.2024


Kým maximálna kapacita klasických magnetických diskov 3.5" formátu sa kontinuálne zvyšuje a aktuálne prichádza k jej výraznému zvyšovaniu nasadzovaním novej technológie HAMR, klasické HDD menšieho 2.5" formátu sa aktuálne dočkali prvého zvýšenia kapacity po viac ako siedmich rokoch.

Aktuálne totiž spoločnosť Western Digital uviedla 2.5" disky s kapacitou 6 TB, pričom doterajším maximom bolo 5 TB.

Prvý 5 TB disk formátu 2.5" bol uvedený už na konci roka 2016 spoločnosťou Seagate, až doteraz sa maximálna kapacita 2.5" HDD podľa dostupných informácií nezvýšila.

WD ponúka 6 TB disky zatiaľ iba v podobe viacerých modelov externých diskov, pri externých diskoch nezverejňuje detailné technické špecifikácie použitých HDD a detailná špecifikácia nového 6 TB modelu tak nie je známa. Podobne ako u iných vysokokapacitných 2.5" modelov z minulosti tento HDD je ale zrejme výrazne vyšší ako notebookové HDD a v bežných notebokoch ešte používajúcich SATA HDD alebo SSD sa nedá použiť.

WD uviedol hneď trojicu 6 TB 2.5" HDD, s modelovými označeniami WD My Passport Ultra, WD_BLACK P10 Game Drive a SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD. Americké ceny týchto modelov s kapacitou 6 TB sa pohybujú medzi 190 až 230 dolárov.

Kým kapacita 2.5" HDD sa v posledných rokoch nezvyšovala, kapacita 3.5" HDD postupne rástla a na začiatku tohto roka prišlo k výraznému nárastu vďaka uvedeniu prvých HDD s technológiou HAMR novej generácie spoločnosťou Seagate. Model s technológiou záznamu bez prekrývajúcich sa stôp má kapacitu 30 TB a SMR model s prekrývajúcimi sa stopami 32 TB. Kapacita diskov s novou HAMR technológiou by sa zároveň v dohľadnej budúcnosti mala ešte ďalej výraznejšie zvyšovať.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka
Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch


Diskusia:
                               
 

Čo to musí byť za zúfalca, ktorý si takýto disk dá do notebooku? Najlepšie 5400rpm-ový, to bude radosť pozerať sa na aktualizácie dlhé hodiny.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Že ty si si neprečítal celý článok.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Tak logicky, že všetko je priekazne nič.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Vojna je mier a mier je vojna.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Prečítal, ale iba prvú polovicu, na viac nebol čas, aby som napísal komentár ako prvý. Teraz som prečítal celý článok s porozumením a priekazne môj komentár nedáva zmysel. Ale aspoň je prvý.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kuratenko, to ANI NENI MOZNE !!!!!!!!

A) stanbdardna vyska 2,5 palcoveho disku (jedno ci SSD/HDD) bola kedysi daaavno 9,5 mm a potom asi 5 rokov koexistancie s 2,5 palcovymi SSD sa standardom stala vyska 7 mm

B) len tak pomimo existovali aj 5 mm experimenty, sam ma 5 mm vysoky INTERNY 2,5 palcovy 500 GB HDD Samsung (samozrejme ze 1-platnovy, 2 platne sa tam proste nezmestili)


Odpovedať Hodnotiť:
 

C) co je ale podstatne, vysoko-kapacitne 2,5 palcove disky s kapacitami nad 2 TB, teda 3-4-5 TB modely maju vysku ESTE VYSSIU ako 9,5 mm a konktretne BRUTALNY VYSSIU, ani nie 12 ale bud 15 a lebo az 18 mm - tu to hrubocizne tehly a NEEXUSTUJE a nie som si isty ci existovalo na tejto planate saší notebboku, do ktoreho by sa to dalo napratat

D) notebooky za posl. roky nemaju ZIADNU 2,5 palocvu sachtu, ani na 55 mm vysoky, ani na 7 mm ci nebodaj (kedysi standard) 9,5 mm vysoky 2,5 palcovy HDD/SDD ... dnes v NTB jedine M.2 a ako pisem v historii exitostovalo par modelov NTB na tejto planate, kde sa dal strcit 12 mm vysoky 2,5-palčák, ale nie som si vedomy ze by to slo s 15 a 18 mm vysokymi
Odpovedať Hodnotiť:
 

chybycka se vloudila...za posl. roky nemaju ZIADNU 2,5 palocvu sachtu, ani na 5 mm vysoky, nie 55
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ak si niekto mysli ze tam proste iba neda ten umelohmotny spodny kryt naspodnu TBN saši, tak je na omyle

casto byva konektor opacne v takej polohe, ze disk by nevytrcal von poza obrysy NTB saši, ale bolo by treba "vydlabať" do hrubky tela notebooku, aby sa tam ten 12-15-18 mm vysoky disk dal zapojit = neda sa vlastnbe ani pripojit
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak priekazne vyhodí klávesnicu, aby sa zmestil vysoký HDD a aktualizácie trvali celé hodiny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár