neprihlásený Utorok, 15. júla 2025, dnes má meniny Henrich
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne

Značky: vesmírNASAISS

DSL.sk, 26.4.2024


Prípravy na prvý let lode Boeing CST-100 Starliner s ľudskou posádkou úspešne pokračujú a tento by sa tak mal uskutočniť v aktuálne plánovanom termíne o necelé dva týždne 7. mája.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Loď s dvojicou astronautov Butch Wilmore a Suni Williamsová vynesie raketa Atlas V štartujúca z Mysu Canaveral na Floride, štart je momentálne plánovaný na 7. mája o 4:34 nášho času. Hneď pri prvom lete loď dopraví astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, kde majú zostať približne týždeň.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Posledný výrazný posun nastal v minulom roku, keď bol plánovaný na júl minulého roka. V júni ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Dva nové problémy sa týkali padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi bolo podľa zistení slabšie, ako sa dovtedy myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Druhý problém sa týkal pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Táto páska mohla byť za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Teraz je loď už pripravená a jej tankovanie na misiu začalo už v marci.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už dvanásť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalšia súkromná misia SpaceX úspešne pristála na Zemi
30 TB HAMR HDD od Seagate sú už v bežnom predaji, aj na Slovensku
SEPS vymení staré 400 kV vedenie s Českom, zvýši jeho kapacitu
Predaje PC opäť výraznejšie narástli
Windows 11 predĺži výdrž na batériu novým spôsobom
Joj od zajtra požaduje zákaz preskakovania reklám v archívoch
Česko zakázalo úradom používať AI od čínskej DeepSeek
Ceny DDR4 pamätí majú dramaticky narásť
Zem sa otočila najrýchlejšie okolo svojej osi zrejme vo štvrtok
Avizovaný prvý radič pre SSD pre PCI Express 6.0


Diskusia:
                               
 

Neverim Boeingu ani nos medzi ocami, najskor im odpadnu dvere, alebo povolia srouby, ostane im knipel v rukach .. moznosti je vela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo ak nepoletí? Príde o dobré meno? O štátne dotácie? Článok na dsl predsa vyjde priekazne tak či tak.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tento Bojink?

https://dopice.sk/sHs
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Horlava izolacia kablov v Boeingu a poziar na palube lietadla....to sme tu uz mali. A bolo to fatalne. Vola sa to Kapton.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár