neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne

Značky: vesmírNASAISS

DSL.sk, 26.4.2024


Prípravy na prvý let lode Boeing CST-100 Starliner s ľudskou posádkou úspešne pokračujú a tento by sa tak mal uskutočniť v aktuálne plánovanom termíne o necelé dva týždne 7. mája.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Loď s dvojicou astronautov Butch Wilmore a Suni Williamsová vynesie raketa Atlas V štartujúca z Mysu Canaveral na Floride, štart je momentálne plánovaný na 7. mája o 4:34 nášho času. Hneď pri prvom lete loď dopraví astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, kde majú zostať približne týždeň.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Posledný výrazný posun nastal v minulom roku, keď bol plánovaný na júl minulého roka. V júni ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Dva nové problémy sa týkali padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi bolo podľa zistení slabšie, ako sa dovtedy myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Druhý problém sa týkal pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Táto páska mohla byť za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Teraz je loď už pripravená a jej tankovanie na misiu začalo už v marci.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už dvanásť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky


inzercia



Diskusia:
                               
 

Neverim Boeingu ani nos medzi ocami, najskor im odpadnu dvere, alebo povolia srouby, ostane im knipel v rukach .. moznosti je vela.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo ak nepoletí? Príde o dobré meno? O štátne dotácie? Článok na dsl predsa vyjde priekazne tak či tak.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tento Bojink?

https://dopice.sk/sHs
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Horlava izolacia kablov v Boeingu a poziar na palube lietadla....to sme tu uz mali. A bolo to fatalne. Vola sa to Kapton.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár