neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch

Značky: AndroidAV1

DSL.sk, 21.4.2024


Spoločnosť Google nasadzuje v jej mobilnom operačnom systéme Android namiesto doterajšieho svojho softvérového dekódera videa v kompresnom štandarde AV1 konkurenčný efektívnejší a výkonnejší dekóder dav1d od VLC, ktorý by mal umožniť reálne prehrávať AV1 videá na väčšine zariadení.

AV1 je kompresný formát videa, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Formát AV1 je náročnejší na výkon pri enkódovaní ale aj dekódovaní ako predchádzajúce generácie formátov. Ak zariadenie nemá CPU alebo GPU s hardvérovou akceleráciou dekódovania AV1, pre prehrávanie je potrebný softvérový dekóder a výkon CPU u nižších tried mobilných zariadení nemusí byť dostatočný na prehrávanie videa v dostatočnom rozlíšení a s dostatočným fps.

V Androide sa doteraz používal dekóder libgav1 od Google, spoločnosť sa ale rozhodla nasadiť efektívnejší dav1d. Na základe informácií vývojára Arifa Dikiciho z Google na to upozornil Mishaal Rahman.

Dekóder dav1d vyvíjajú tvorcovia populárneho multimediálneho prehrávača VLC, z organizácie VideoLAN, a tvorcovia softvéru a multimediálnych knižníc FFmpeg. dav1d by mal byť výrazne efektívnejší ako libgav1 a na rovnakom zariadení umožniť prehrávať videá s vyšším fps, podľa Dikiciho na väčšine zariadení umožní prehrávať videá minimálne s rozlíšením 720p a 30 fps. O koľko presne je lepší ako libgav1 nie je jasné, evidentne ale umožní reálne softvérovo prehrávať videá v AV1 na oveľa väčšej časti zariadení.

Nový dekóder sa inštaluje aj na existujúce smartfóny s minimálne Androidom 12 cez aktualizácie Google Play, počnúc marcovou aktualizáciou.

Zatiaľ aplikácie pri prehrávaní AV1 videa musia explicitne povoliť použitie dav1d, keďže štandardným dekóderom je zatiaľ stále libgav1. Zatiaľ tak nový dekóder nevyužívajú všetky aplikácie, aj keď tak spravila napríklad už aj aplikácia YouTube. Podľa Dikiciho ale spoločnosť čoskoro nastaví dav1d ako štandardný.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video


Diskusia:
                               
 

Čím máme lepšiu techniku, tým viac niečo komprimujeme? Aby sme zasa zabili všetok Výpočtový výkon na nie príliš žiadúcu vec a tou je strata kvality. Práve najhoršie na tom budú staršie zariadenia. Kedysi 1-jadro CPU stačil na mnohé. Dnes? Des!
A ako sú na tom dnešné OS pre bežné PC? Potrebujem aspoň SSD, 4-jadro aspoň, 8GB RAM aby som si len správy na internete pozrel či použil internetbanking. Des!
Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

kuratenko, ak by si v nejakej trapnej MPEG2 komprecii pre VCD a SVCD a 320x240 malilinkate video okienka z druhej polovice 90. rokov, chcel komprimovat 2 hodinovy akcak v 4K, myslis si ze by mal 15 GB ako dnes bez viditelnej straty kvality?
samozrejme to iba za predpokladu ze by to tie prastare kodeky umoznovali, co zrejme neumoznuju (rozlisenie, farebna hlbka a priestor, HDR, potrebny datovy tok...)

napoveda: taky subor by mal hoooodne vysoke stooooovky GB (a pritom by bol stale komprimovany), kedze 2 hodinovy akcak v 4K (3840x1616 pri 21:9) a 24 fps a 24 bit, by mal 3,2 TB (terabajtu) ... pridaj trocha fps a HDR a sme nad 5 TB (jediny film NEKOMPROMOVANE)

ak sa nieco z 3200 GB stratovou kompresiou zmensi na 15-20 GB bez toho aby si bezny clovek vsimol rozdiel kvality, to uz stoji za zamyslenie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Píšem o tom, že to v tých časoch nikto nepotreboval, teda uháňame sa ako zduté kozy hore svahom, lebo sme čoraz závislejší od techniky.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nepovedal by som že to nikto nepotreboval. 20+ rokov dozadu mali videá mizernú kvalitu a všetci si tu uvedomovali. Snáď každému bolo jasné že tam je obrovský priestor na zlepšenie. Určite som nebol jediný, komu vadilo napríklad že VHS sa nedalo zastaviť aby telka ukazovala jeden ostrý snímok.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ale vedelo film pustiť naspäť. Ktorý dnešný PC prehrávač to tak bravúrne zvládne??
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Pusti si Tenet a zabudni na všetky potiaže ;-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No daj prehrávač pod Windows, ktorý to dokáže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo s tým má PC prehrávač? Bezbrehé rešpektovanie presvedčenia tvorcov kodekov o jedinom správnom smere prechodu medzi dvoma hladinami veľmi jemnej štruktúry základného stavu atómu cézia (133Cs) pri teplote 0 kelvinov (podľa 13. CGPM, 1967–1968) len zdôrazňuje jeho podporu priekazne diverzitných náboženských slobôd.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nepovedal by som,z epotreboval ale, ze by to rad prijal.
V tych casoch som nemal 30" LCD ale max 17" CRT. Rychlosti interentovych pripojok boli tiez "trochu" pomalsie. Rovnako HW bol pomalsi,....
Boli sme radi, ze nieco bolo a lepsiu kvalitu by sme privitali al boli sme si vedomi, ze to nejde.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je presne tá žebrácka mentalita, ktorej je možné buď podľahnúť alebo sa zamyslieť, kto z takého uťahovania opaskov na úkor kvality priekazne profituje.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

kamo komprimuj, toľko slov a žiaden obsah.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ďalší deň, ďalší maniakov rant o tom ako je všetko napiču.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď chceš mudrovať o komprimovaní, tak sa zastav a začni rozmýšľať koľko traficu generovali tie tvoje jedno jadrá. Dnes je extrémne nutné komprimovať. Čím ďalej tým viac. Uroutovať internet je čím ďalej náročnejšie. Veľké streamingové servery majú problém odbavovať obrovské množstvo ľudí ďatľujúcich do tiktoku, Facebooku, YouTube a podobných veci vymieľajúcich ľuďom mozog. Preto musia používať čím ďalej náročnejšie kodéry.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Takže je chyba v ľuďoch. Ich nenásytnosti, závislosti. Aby si niekto na mobile s miniatúrnym displejom pozeral filmy? A v kvalite často lepšej ako doma na veľkom PC a monitore? Niečo je zle, že? Aby niekto hneď ukladal stovky fotiek jediného úderu tenisovou raketou jeho "dieťatka" na fásbúk mi príde už načisto choré.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:

Pridať komentár