neprihlásený Streda, 24. júla 2024, dnes má meniny Vladimír
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný

Značky: programovaniewebInternet

DSL.sk, 12.4.2024


Populárna open source databáza Redis má po ohlásenom pláne zmeniť jej licenciu ďalší klon, Redict, ktorého prvá verzia bola minulý týždeň už aj vydaná.

Ako sme upozornili v tomto článku, spoločnosť Redis stojaca za touto databázou od novej verzie Redis 7.4 zmení licenciu tohto softvéru z otvorenej BSD licencie na duálne licencovanie s licenciami RSALv2 a SSPLv1. Tie nedovoľujú softvér voľne využívať na niektoré komerčné využitia.

V reakcii na to organizácia Linux Foundation oznámila zámer vytvoriť plne open source alternatívu Redisu s označením Valkey, ktorá bude mať licenciu tzv. BSD 3-clause rovnako ako Redis doteraz. Iniciatívu podporujú a budú zrejme do nej prispievať aj IT giganti a ďalšie spoločnosti Amazon, Google, Oracle, Ericsson a Snap.

Následne vývojári ďalšieho klonu Redict oznámili minulý týždeň jeho prvé vydanie Redict 7.3.0 vychádzajúce z poslednej verzie Redis 7.2.4.

Redict je iniciatívou odlišného typu ako Valkey, za projektom stoja najmä individuálni vývojári. U Valkey s veľkými spoločnosťami podporujúcimi tento projekt očakávajú pridávanie novej funkčnosti, v prípade svojho projektu už prvú verziu Redictu považujú za takmer funkčne kompletnú a chcú sa zamerať na stabilitu a dlhodobé udržovanie doterajšej funkčnosti.

Redis, Remote Dictionary Server, je mimoriadne populárna NoSQL databáza uchovávajúca dáta v podobe kľúčov a ich hodnôt, pričom je zameraná na rýchlosť a dáta uchováva primárne v pamäti.

Redis podporuje aj distribuované škálovateľné využívanie respektíve vysokú dostupnosť vďaka replikácii medzi servermi a podpore klastrového riešenia Redis Cluster prípadne riešenia Redis Sentinel.

Vďaka týmto vlastnostiam je Redis okrem iného vhodný a často sa využíva vo webových aplikáciách najmä na ukladanie rozličných dočasných dát a napríklad ako cache. Redis ale podporuje aj trvalé ukladanie dát.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Uvedený lacnejší WiFi 7 router, s cenou nad 100 eur
Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov


Diskusia:
                               
 

Až taká populárna nebude keď o nej počujem prvý krát.
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

LOL... Tak sa vráť k svojej televízii markíza a joj, tie sú pre Teba určite známe až až...
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Ach jaj, je to ťažko s týmito mlaďasmi...
Namiesto toho, aby, keď sa o známej databáze dočítaš, si si to celé doštudoval a nabudúce vedel, radšej všetkým oznámiš, že si idiot...
Akože však všetci sme boli mladí, len sa to dá absolvovať "nejak", ale aj inak.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Hmmm.... takže všetci čo to absolvovali jedným z tých spôsobov priekazne zostarli...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Haha, pánko bude zrejme "Wordpress programátor".
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ani ja som o tom nikdy poriadne nepočul a ani teraz nevidím dôvod, prečo by som mal... a veru "Wordpress programátor" nie som.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Z coho ziju ti vyvojari ked je ta databaza open source?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Z lasky k softveru predsa.
Bud su zamestnani v nejakej institucii, ako napr. canonical, alebo maju vlastny hlavny job a toto je len hobby, alebo to cele pise linus sam, ked ma cas.
Indicki spagetovi programmers suhlasia.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Z čoho žije FICO?
Keď máš výtlak ako Súdruh Hranol, tak sa nájdu ľudia čo za teba budú aj vraždiť.
To isté platí v softe, keď ovládneš dostatočné veľký trh budú ti všetci platiť, len aby si neprešiel ku konkurencii.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Z príspevkov na kávu...lebo programátor je organizmus, ktorý premieňa kofeín na zdrojový kód
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aký vývojári? Videl ich vôbec niekto? Možno je za tým len niekoľko marketérov z IT gigantov a script nad githubom, čo pri zmene licencie forkuje a poťäžmö nejaký priekazne kredit poskytujúci developer. Niečo ako všetky tie filmy s Nickom Cageom.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Implementujete si to do apki. Vsetko ide. Po par mesiacoch zistite ze Redis zabera celu ramku. Tak nevadi, premneme ho na diskovy mod. Lenze, on tak nejak, Redis ziaden mod ukladania na disk nema :D a pruuuser :D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

aj my v bytovke sme raz chytaly, na starej orave, len Markizu a Jojku, a bolo nam to vsetkym, na medzipatre, cudne, az nam raz dosla povedat 1suseda zo susedneho vchodu, vedlajsieho dvora, ze jako si raz skladala, odmontovavala markizu, na balkone, tak si vsimla, ze na, a pod tv antenou si spravili vtaky hniezda, a antena bola cela pokalena!
ale zanedlho potom, sme videli, popijajuc kafe a grog, na balkone, ze nejaka kocka vsetky tie hniezda vybrala prevrhla, pozhadzovala, vacsinu holiicat zahrdusila a pozrala, krik, stebot bol hrozny, cely vecer a noc tie drozdy skriekali, nariekali, tie vacsie starsie vtaky
a odvtedy sme chytali aj 5 dalsich staniic
sused to tam potom siel cistit, na strechu, ale sa hore potkol, zakymaacal, a po streche sa zosuchol, a spadol dole, ale nastastie len na horny balkon, kde ale, pri tom pade, prevrhol 3 kvetinace, a kavovy stolik, s cajovym servisom, a 2 flasami brandy!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To ten absentujuci Absinth.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Absynth sa podava-l najma na Montmartry, u nas na sidlisku ani moc nie, hoci raz sme mali flasku, ale svokra ju vraj rozbila! (..hoci ja viem, ze ju tajne vypila, a aby nemusela uhrafzat skodu, povedala, ze jej ju jej kocka, prave se mrnouskajiicii, a haarajiicii, zhodila zo stolika! !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Valkey, lebo vsak KeyVal haha. Originalnejsej polievky sa mohli najest.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár