neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Po dlhej dobe v 2023 pribudlo v SR množstvo solárnych elektrární, domáce majú priemerne 7 kW

Značky: fotovoltaikaelektrická energiaSlovensko

DSL.sk, 8.4.2024


Po viac ako desaťročí len mierneho zvyšovania celkového inštalovaného výkonu solárnych fotovoltaických elektrární sa na Slovensku v minulom roku veľmi výrazne zvýšil ich inštalovaný výkon o 47% z 573 MW na konci roka 2022 na 840 MW na konci roka 2023.

Vo svojej správe o stave elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov o tom informuje SAPI, Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE.

Už v roku 2011 dosahoval inštalovaný výkon fotovoltaických elektrární 501 MW, do apríla 2021 sa ale nepripájali väčšie zdroje a do konca roka 2021 sa inštalovaný výkon zvýšil len na 545 MW.

V minulom roku bolo podľa SAPI inštalovaných viac ako 21.3-tisíc nových fotovoltaických elektrární, pričom malé rezidenčné s inštalovaným výkonom do 10.8 kW tvorili 52% pridaného inštalovaného výkonu. Tieto pridané malé elektrárne mali priemerný inštalovaný výkon okolo 7 kW.

Celkovo je na Slovensku 450 veľkých elektrární umiestnených na zemi s inštalovaným výkonom takmer 550 MW, zvyšných 290 MW majú elektrárne umiestnené na strechách.

Celkový inštalovaný výkon všetkých zdrojov elektrickej energie správa neuvádza a nie je jasné aký podiel na inštalovanom výkone majú solárne elektrárne, všetky spustené bloky jadrových elektrární na Slovensku majú ale spolu inštalovaný výkon pod 2.5 GW a 840 MW tak predstavuje viac ako tretinu inštalovaného výkonu jadrových elektrární.

Kým v minulom roku ale jadrové elektrárne podľa údajov OKTE vyrobili 62.1% všetkej elektrickej energie, solárne fotovoltaické elektrárne vyrobili iba 1.1% vyrobenej elektriny.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

nie som si isty, ale ten na prvy pohlad ocividny nesulad medzi vyrobenim mnozstva energie jadrovymi a solarnymi elektrarnami v porovnani s instalovanymu vykonu ergo 30 percent versus 1.1 percenta myslim spociva v tom, ze ten instalovany vykon solarnych elektrarni predstavujeje teoreticky mozne dosiahnutelne maximum, teda idealne za studeneho slnecneho dna /vlhkost nemam zmapovany vplyv/, a to iba pocas hodin, ked slnko svieti vo vhodnom uhle co u nas podla merani, ktore som kedysi robil, je vyslovne iba par hodin do dna. /pri posune uhla vykon solarnej elektrarne rapidne klesa, preto sa montuju niektore aj otocne/. napriek tomu si myslim, ze je dobra cesta vyrabat elektrinu co najviac lokalne, vyuzit strechy a spol, nie ornu podu, a doriesit este vedcami ten problem s nevhodnym uhlom, a problem skladovania energie, plus este efektivnost panelov. toto su samo osebe vsetko velmi velke vyzvy, ale ak by sa dotiahli uspesne, solarna energia by mohla byt jednym s pilierov pre buducnost.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

ked si predstavim vyriesit problem s vyrobcami a dodavatelskym retazcom, ktore vsetko pochadza z ciny, tak nejake malicke technicke techtlemechtle s uskladnovanim prebytkov povazujem priekazne za zanedbatelne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aké výzvy??! Eefektivnost, uhly, skladovanie energie...to všetko už jeden vedec vyriešil a to dokonca priekazne bez elektrického medzistupňa. Volá sa to Slnko.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Uhly sú to najmenej. Cena je prehnane vysoká, životnosť nie najlepšia a úplne malá účinnosť bežne predávaných panelov.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Samotne panely su úplne v pohode. 1 kWp máš za nejakých 300 eur. Dnes nie je problem kúpiť panely s 20 ročnou zárukou, vrátane na účinnosť. Skôr to všetko ostatné okolo je drahé. Už len prevodník ti zdvojnásobí cenu systému. A ak chces nejaké baterky, tak minimálne ďalšie zdvojnasobenie ceny, ale skôr ešte viac 3-4x.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

1 kWp vyjde na 160 eur kamo. Samotny panel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hod sem link prosim. dik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie je to sice 160, ale "Paleta solárnych panelov 450Wp, 9+2ks zadarmo" je za 855E (+140 doprava mimo komarna, takze 200E/kw a 17kw balik maju za 180E/kw)
Odpovedať Hodnotiť:
 

vdaka bohu za stabilne zdroje a virtualne baterie.... na uhly a podobne srandy sa mozem relativne zvysoka vyto, uz na rovnodennost bez nejakej optimalizacie uhlov vyrobim viac ako miniem, v dni ako bol dnesny tak viac nez polovicu vyroby poslem von (a to este predtym nabijem aj lokalnu bateriu); avsak ak chcem aby mi ta sranda utiahla aj v pripade vypadku siete aspon cerpadlo na vodu aj v zime ked su kratke dni, je oblacno a hmla (a ze taky moze byt aj tyzden v kuse nie je nic mimoriadne), tak to musim mat nadimenzovane na takuto situaciu.... a bol by som velmi zvedavy kam by som mal tu energiu ukladat tak, aby mi tam z leta vydrzala do zimy a potom som ju vedel polahky pouzit, pretoze kym sa Ti toto nepodari a estek tomu vo vacsom meritku, tak solarna energia nebude nic viacej nez len nieco co pokryva spicky odberu z klimatizacii v lete....
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

len jedno slovo - železné batérie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa ten nesúlad spočíva v tom, že je tam započítané len množstvo energie, ktoré FVE dodali do distribučných sietí a nie je tam započítaná energia, ktorú vyrobili off-grid FVE. Ale vlastne cca. 2/3 z toho výkonu sú "veľké", pozemné FVE a tie asi všetky do siete dodávajú, tak potom neviem, to moje zamyslenie je blbosť, prepáčte, len som sa nahlas zamyslel.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Pretoze ked ide FVE bomby, tak ich siet casto nepotrebuje a odpoji, chcel by som vidiet utilizaciu hlavne tych velkych.
Na juznom slovensku uz je kludne 2500+ slnecnych hodin, to mi nejako nevychadza :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi sa uz neda dodavat z generatora a tvarit sa ze to je fve.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa je nesúlad spôsobený tým že jadrová elektrina je vyrábaná AJ V NOCI !!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

na slovensku navratnost 10rokov pre slovaka sa neoplati nemcovi sa oplati . Unas je drazoba nizke platy a efektivita panelov je este v plienkach takze drahe nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najvacsia vyzva je co stym TOXICKYM odpadom, ktory s toho vznikne. Cistenie vody nieje lacna zalezitost.

Podla mna je lacnejsie vyviezt odpad z jadrovej elektrarne niekde do Numibie/Austarlskej puste a zakopat. (Uz sa da aj vyuzit aj vyhorene palivo...)

Slnecne panely len na velke budovy pricom sa musi uvalit dan na dodatocne spracovanie odpadu (najlepsie jeho vyvoz uz vopred zazmluvneny -ak je to z ciny tak nech si to beru naspat (aj tak vacsina lodi ide naprazdno naspat, podobne as s plastami)), a niektore panely na dom len ako ohrev vody.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Namibia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slunce seno fotovoltaika
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jadro uhli a par facek
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Jaderný odpad a erotika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne ta spravna vlada, a teraz aj s podporou prezidenta mozeme cakat ze konecne nastane zlata era na slovensku, solarky nevynimajuc.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Zlata bola doteraz, teraz to bude o level lepsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slovenským lesom už nastala. Cudzie nechceme a vlastné vám predáme.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár