neprihlásený Pondelok, 7. októbra 2024, dnes má meniny Eliška
Populárna databáza Redis mení licenciu, Linux Foundation vytvorí jej klon

Značky: programovaniewebInternet

DSL.sk, 2.4.2024


Spoločnosť Redis stojaca za rovnomennou populárnou databázou od novej verzie Redis 7.4 zmení licenciu tohto softvéru z otvorenej BSD licencie na duálne licencovanie s licenciami RSALv2 a SSPLv1.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Redis, Remote Dictionary Server, je mimoriadne populárna NoSQL databáza uchovávajúca dáta v podobe kľúčov a ich hodnôt, pričom je zameraná na rýchlosť a dáta uchováva primárne v pamäti.

Redis podporuje aj distribuované škálovateľné využívanie respektíve vysokú dostupnosť vďaka replikácii medzi servermi a podpore klastrového riešenia Redis Cluster prípadne riešenia Redis Sentinel.

Vďaka týmto vlastnostiam je Redis okrem iného vhodný a často sa využíva vo webových aplikáciách najmä na ukladanie rozličných dočasných dát a napríklad ako cache. Redis ale podporuje aj trvalé ukladanie dát.

Podľa spoločnosti zmenená licencia umožní koncovým užívateľom využívať softvér bez zmien a nebude mať dopad ani na rozličné knižnice pre prístup k Redisu. Podstatnou zmenou nového licencovania má byť zabrániť využívaniu Redisu na komerčné poskytovanie služieb konkurujúcich Redisu a napríklad poskytovatelia cloudových služieb nebudú môcť voľne poskytovať hostované Redis služby.

V reakcii na zmenu ale organizácia Linux Foundation oznámila zámer vytvoriť plne open source alternatívu Redisu s označením Valkey, ktorá začne ako klon súčasnej verzie Redis 7.2.4. Valkey bude dostupný s licenciou tzv. BSD 3-clause rovnako ako Redis 7.2.4.

Linux Foundation zastrešuje vývoj linuxového jadra ale tiež mnohých ďalších dôležitých open source softvérov, samozrejme aj v spolupráci s rozličnými IT spoločnosťami. Projekt Valkey budú podľa oznámenia podporovať okrem iného Amazon, Google, Oracle, Ericsson a Snap.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

FreeBSD ide výrazne zlepšiť podporu notebookov, získalo na to financovanie
Mapy.cz začali na Slovensku podporovať plnohodnotnú navigáciu
HDD by mali dosiahnuť 50 TB o dva až tri roky
OpenZFS konečne dostáva podporu pridania ďalších diskov do RAID-Z
4ka oslavuje výročie, zákazníkom dá 1 GB dát


inzercia



Diskusia:
                               
 

Hello Devin, make a git diff between Redis an Valkie and pull all features from Redis to Valkie but make the code look somewhat different so that it won't violiate copyright.
Set a cron job to do this every two weeks.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

...a vývojáři nebudou mít co žrát.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pliesť na seba bič ľpením na slobode priekazne pripomína princíp samonasierania.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

KeyDB je výkonnejšia multi-threaded implementácia REDISu a ostáva naďalej BSD. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nikdy som nepochopil preco tieto primitivne kvdb, respektive to ani nie su kv db v tomto pripade, ale len obycajne mapy/listy/zoznamy v ramke, ktore sa daju spravit v hociakom jazyku na jden-dva riadky, su take popularne. pochopim kvdb, teda normalnu databazu ala b+tree/lsm a podobne ktora ma transakcie a uchovava data na disku ako kazda ina db, ale ked ide len o ramku tak ako naozaj nechapacka. navyse tu je aj sqlite...
Odpovedať Známka: -8.2 Hodnotiť:
 

mapa v ramke je jedna vec… skalovat to na viacero serverov je vec ina

a napriklad Redid sa da oekne integrovat so Spring Cloud na ukladanie session, alebo na to spominane cache
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak chcem synchronizovat stav na viacero serverov tak pouzijem na to nejaky synchronizacny mechanizmus postaveny na paxose, ako popularny raft. ale o tom tu rec nie je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cely ten problem, ktory riesi Redis je vlastne trivialny. Uz ho len naimplementovat... Sprav to. Podporne libky, CLI atd pridu casom. Budeme ti fandit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsetky tieto primitivne kvdb ako Redis, alebo aj ETCD, Bolt ci Consul podporuju data persistence, a pripadne aj dalsie ficury ako low latency access, lepsi write throughput ked to porovnas s LSM queries alebo sqlite, clustering ci service discovery.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale ved praveze nie. argument tu je ze je to len v ramke, nie je to teda kvdb s perzistenciou. preto hovorim ze sa to da spravit v hociakom jazyku na par riadkov kodu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujeme, otvorili ste nam oci. vsetky tieto nastroje prestaneme pouzivat a napiseme si to na par riadkov.

S pozdravom,

Zastupca skupiny firiem Amazon, Google, Oracle, Ericsson a Snap.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

len emotivne kecy bez argumentov. tipicke dnes uz vsade kde rozum je ponechany niekde v zadku. hlavne v IT sektore.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár