neprihlásený Streda, 30. októbra 2024, dnes má meniny Šimon, Simona
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtrouteryWi-Fi

DSL.sk, 27.3.2024


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt tento týždeň oznámili vydanie novej aktualizovanej verzie OpenWrt 23.05.3 aktuálnej hlavnej verzie 23.05.

Nová verzia opravuje tri bezpečnostné zraniteľnosti v softvéroch dropbear a dnsmasq a niekoľko vážnych problémov vyskytujúcich sa na niektorých modeloch routerov. Zároveň pridala podporu viac ako dvadsiatich nových modelov routerov.

V novej verzii bolo opravených aj niekoľko problémov v použitých softvéroch a pridané menšie vylepšenia a viacero dôležitých použitých softvérov bolo upgradovaných na nové verzie.

Aktuálna hlavná verzia 23.05 neobsahuje oproti predchádzajúcej verzii 22.03 veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

Pribudla podpora balíčkov softvéru v programovacom jazyku Rust a hneď aj viacero balíčkov v Ruste.

Nová verzia oproti OpenWrt 22.03 pridala pri vydaní podporu viac ako 200 zariadení a podporovala celkovo viac ako 1790 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudli aj nové platformy ipq807x pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x a sifiveu pre RISC-V dosky od spoločnosti SiFive.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI, u niektorých zariadení pribudla podpora pre WiFi 6E.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Táto zmena je ale pomerne kontroverzná, keď prináša aj jednu podstatnú nevýhodu. Podľa oznámenia totiž použitá verzia mbedtls 2.28 nepodporuje najnovšiu verziu protokolu TLS 1.3, ktorá výrazne zvýšila bezpečnosť.

Inštalačné obrazy novej verzie OpenWrt 23.05.3 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Užívatelia by si mali prečítať oznámenie o vydaní novej hlavnej verzie, keď v prípade niektorých zariadení nie sú podporované niektoré funkcie a u ďalších je pri upgrade potrebné uskutočniť niektoré kroky navyše. Celkovo minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Predchádzajúca verzia 22.03 bude podporovaná už iba do apríla tohto roka, podpora verzie 21.02 bola ukončená už v máji minulého roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou
Voyager 1 má ďalší problém, prepol sa na inú frekvenciu
Apple uviedla prvý Mac s M4
Podľa Torvaldsa je AI v súčasnosti z 90% marketing
Orange dá zákazníkom zadarmo 100 alebo 200 GB mobilných dát
Nová Fedora 41 má byť vydaná zajtra
V novom Windows 11 podľa Microsoftu výrazne zrýchlili aktualizácie
Chrome vypína rozšírenia nepodporujúce nové API, Opera a Brave ich chcú podporovať ďalej


Diskusia:
                               
 

pravidelne sa tu pise o openwrr, ale nikdy som ziadny nevidel, ani nepoznam nikoho kdo by to pouzival. Mate s rym niekdo skusenosti?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

A keď sa pozrieš do routera cez tie škárky na zadnej strane, tak čo tam vidíš? Lebo mala by tam byť niekde priekazne zavesená aspoň malá ceduľka "Prídem hneď." či "Z technických príčin zatvorené do xx. hod."
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja som pouzival na https://www.pcengines.ch/
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ho pouivam alebo jeho slobodnejsiu verziu librecmc. Najcastejsie na TP-Link routroch, kde byva slaba/kratka podpora/updaty.
Trochu oldschool GUI ale funguje bez problemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to mal byt asi pokus o vtip.. ale ak nahodou nie, tak mozem potvrdit, ze sa pouziva castejsie ako by ste si mysleli.. Napr ja davam svojim uzivatelom routre, v ktorych bezi moj upraveny OpenWRT. Bez weboveho rozhrania s cloudovou spravou a teda bez moznosti zrusit si pripojenie nastavenim blbej IPcky alebo DNSka. 99.9% uzivatelov aj tak nevie ako sa to nastavuje resp nema ani zaujem si to nastavovat sami.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nerozumiem. To je nejaký univerzálny softvér alebo čo? Keď to beží na rozdielnych hardvéroch? Nechápem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak.. zjednodusene je to routrovy system postaveny na linuxovom jadre, ktory bezi na roznych podporovanych routroch.. vyhodou je, ze je to opensource, takze sa da prisposobit poziadavkam uzivatela/zakaznika. Kedze je modularny, nie je problem dorobit si don pozadovanu funkcionalitu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovod oplieskat ISP ten jeho router o hlavu a dat si tam vlastny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja zase nechapem, ako moze niekto bezat na oficialnom software, ktory dostane update firmware tak 2-3x kym skonci zaruka...
Pouzivam OpenWrt dlhe roky na kompatibilnych routroch s USB, nemusim si zvykat na ine nastavenia/gui, ked menim hardware, prenesiem si len konfiguracie.
Podpora zarucena ked ta od vyrobcu davno skoncila, moznost doinstalovat kopec software pre sluzby, ktore na ofiko firmware nenajdem (napr.Nut,Unbound,BanIP,AdGuard,Oscam, vsemozne DynamicDNS,vlastne scripty,...)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To sa učí až v piatom ročníku, takže po absolvovaní prvého stupňa bude vo veci priekazne jasnejšie.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Mam router Asus, ktory ma tak asi 8 rokov a cuduj sa svete dostava este updaty.
Odkedy Asus presiel na ASUSWRT, tak podporu ma velmi dlhu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

jo pouzivam to nejaku dekadu. pri kupe routera si treba pozret ci to je podporovane a potom mozes mat na netgear wndr3700 z roku 2011 kludne wpa3 v roku 2023 :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mid-range routery tieto ficury maju, takze zmysel to ma mozno pri nejakych 50e lowendoch. Na tp linku za 15 eur sice rozbehnes openwrt + adguard, ale chudak potom nevie stabilne drzat ani 3 pripojenia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pozrel som do čínskeho ZTE rutra čo dodávalo O2 k internetu a je v tom openwrt.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár