neprihlásený Pondelok, 15. apríla 2024, dnes má meniny Fedor
Sprístupnená beta verzia Fedory 40 - aktualizácia 1

Značky: Linux

DSL.sk, 27.3.2024


Tvorcovia populárnej linuxovej distribúcie Fedora v utorok oznámili sprístupnenie beta verzie novej verzie tejto distribúcie Fedora Linux 40.

Aktualizácia 1: Beta verzie Fedory 40 sa dotýka bezpečnostný incident, keď cez aktualizácie mohla dostať balíček xz vo verzii 5.6.0, ktorého zdrojové kódy obsahujú škodlivý kód. V prípade Fedory 40 ale výsledné binárne súbory podľa oznámenia Red Hatu zrejme neboli kompromitované, keď sa pri zostavovaní tohto balíčka do nich škodlivý kód nedostal. Bližšie informácie o incidente je možné nájsť v tomto článku.

V novej verzii Fedora 40 tvorcovia neavizujú žiadne veľké novinky, zahrnutý softvér bol ale samozrejme upgradnutý na nové verzie a aj najnovšia verzia tejto distribúcie vydávanej v novej verzii každého pol roka bude postavená na aktuálnych verziách jednotlivých softvérov.

Hlavná desktopová verzia Fedora Workstation 40 je postavená na novej verzii desktopového prostredia Gnome 46, verzia s desktopovým prostredím KDE na novej verzii Plasma 6.

Z nových funkčností tvorcovia v oznámení vyzdvihujú pridanie populárneho frameworku pre strojové učenie PyTorch. Zatiaľ do distribúcie zahrnuli iba podporu využívania CPU a v oznámení spomínajú budúce aktualizácie prinášajúce podporu akcelerátorov vrátane GPU a NPU.

Tvorcovia zároveň avizujú vylepšenie atomických verzií ich distribúcie, Fedora IoT používa natívne ostree kontajnery a zlepšila sa podpora atomických verzií desktopových edícií.

Distribúcia Fedora je populárna aj medzi niektorými pokročilými užívateľmi, podľa nedávnych informácií ju používa napríklad aj Linus Torvalds. Distribúciu začal používať aj projekt Asahi Linux pracujúci na podpore Linuxu na Apple počítačoch postavených na Apple procesoroch architektúry ARM.

Projekt sprístupňuje aj vlastnú linuxovú distribúciu, do ktorej zapracováva túto podporu. Donedávna bola distribúcia projektu postavená na ARM verzii distribúcie Arch Linux. Projekt s distribúciou ale nespolupracoval na zapracovávaní zmien do oficiálnej Arch Linux distribúcie a v minulom auguste oznámil zmenu použitej distribúcie. Jeho oficiálnou distribúciou, v ktorej integruje vyvíjanú podporu pre Apple ARM Macy, sa stala distribúcia postavená na Fedore nesúca označenie Fedora Asahi Remix.

Vydanie finálnej verzie Fedory 40 je v súčasnosti plánované na 16. apríla.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry


Diskusia:
                               
 

Konecne podpora VRR v GNOME 46 (aj ked len experimentalna).
Odpovedať Hodnotiť:
 

No...experimentalna...pokiaľ sú na error driven metodológiu* nahodené pravidelné vývojové cykly, tak v nej neostáva toľko miesta pre náhodu, aby zahŕňal determinizmus kvality parciálnych výsledkov priekazne i podstatu experimentálnosti.
*predlhá stať o možnostiah bežného používateľa pretlačiť cez bugzillu vylepšenie či novú funkčnosť

Odpovedať Hodnotiť:
 

K
Odpovedať Hodnotiť:
 

Občas sa šíria chýry o tom, ako niekomu odišla klávesa, ale určite je citovo silný zážitok i aby odišli až na jednu priekazne všetky ostané.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár