neprihlásený Piatok, 24. januára 2025, dnes má meniny Timotej
Domény s inými ako ASCII znakmi jadrom sporu

Kľúčovou otázkou v spore medzi USA a viacerými krajinami týkajúcom sa kontroly USA nad Internetom sa v prvý deň Internet Governance Forum v Aténach stal problém zavádzania domén s inými ako základnými dnes používanými 37 znakmi. Tento proces podľa najmä krajín z Východnej Ázie a arabských krajín nie je dostatočne rýchly, naopak predstavitelia Icann sa domnievajú, že by mohol rozdeliť Internet.

DSL.sk, 30.10.2006


Na v pondelok otvorenom Internet Governance Forum zriadenom Organizáciou spojených národov sa transformoval konflikt USA a viacerých krajín sveta ohľadne dominantnej kontroly USA nad Internetom najmä na otázku zavádzania doménových mien obsahujúcich aj iné znaky ako základných 37 ASCII znakov.

Predstavitelia viacerých krajín žiadajú urýchlenie procesu podpory takýchto doménových mien, v minulosti viacero z nich uviedlo ako alternatívu vytvorenie vlastného oddeleného systému doménových mien.

Americká organizácia Icann dohliadajúca na DNS a IP adresný priestor sa naopak domnieva, že urýchlenie zavedenia takýchto domén by mohlo mať negatívne následky a Internet rozdeliť.

Internationalized Domain Names (IDN)

Domain Name System (DNS) zabezpečujúci prevod doménových mien na IP adresy dovoľuje vytváranie mien, oddelených bodkou, z 37 znakov, 26 znakov anglickej abecedy, 10 číslic a pomlčky.

Po silnejúcom tlaku najmä z krajín, ktoré nevyužívajú latinskú abecedu, najmä z Východnej Ázie, arabských štátov a Ruska, sa už viacero rokov pripravuje možnosť využívať aj domény s inými ako základnými 37 ASCII znakmi (IDN domény).

Keďže zmeniť existujúcu DNS infraštruktúru by bolo mimoriadne nákladné, domény s inými ako základnými znakmi sú realizované Internationalized Domain Names in Applications (IDNA) štandardom.

Pri tomto sa používajú síce domény s ľubovoľnými unicode znakmi pri zadávaní do prehliadača aj v URL linkách na webe, pred prevodom na IP adresu pomocou DNS sa ale transformujú z unicode znakov pomocou tzv. Punycode kódovania na základných 37 znakov.

Napríklad doména ľadovášou.sk sa transformuje na xn--adovou-sta35e6j.sk a ako takáto adresa je v skutočnosti evidovaná v DNS. Na tejto stránke je možné nájsť nástroj, ktorý prevedie adresu s ľubovoľnými unicode znakmi podľa IDNA.

IDNA štandard musí byť podporovaný jednotlivými aplikáciami ako sú prehliadače a emailové klienty, pre užívateľov môže byť interná forma domény úplne skrytá. Pre bezpečnostné problémy s ľahkým napodobnením existujúcich domén ale napríklad Firefox začal zobrazovať užívateľovi u IDN domén priamo ich internú podobu po transformácii.

Krajiny s latinskou abecedou

Podľa niektorých odborníkov sa v krajinách s abecedou založenou na latinskej abecede IDN ešte veľmi dlho alebo vôbec nepresedia, keď neprinášajú pre užívateľov pridanú hodnotu a naopak spôsobujú viacero technických problémov ale aj problémov s celkovým fungovaním doménového systému.

V týchto krajinách sa zvyčajne bežne používajú domény, v ktorých boli znaky s diakritikou nahradené rovnakými znakmi bez diakritiky. Pri uvedení domén aj so znakmi s diakritikou by prichádzalo k zámenám s existujúcimi doménami, čo nie je žiadúce.

Jedným z navrhovaných riešení je, aby všetky rozličné formy jednej domény mohol vlastniť iba jeden vlastník, čo by ale samozrejme celý systém domén skomplikovalo.

Ďalšou výraznou prekážkou používania IDN domén vo všetkých krajinách je chýbajúca podpora IDN najpoužívanejšími internetovými aplikáciami, Internet Explorerom 6 a Outlookom a Outlook Expressom v súčasnej verzii.

Pokiaľ bude podiel používanosti IE 6 stále výrazný, čo môže byť vzhľadom na zvolenú politiku Microsoftu s IE 7 ešte viac ako niekoľko rokov, IDN domény nebude možné prakticky používať.

Napríklad vo Fínsku, kde je možné už IDN domény registrovať, správca .fi domény priamo odporúča nepoužívať IDN domény ako hlavné domény.

Ostatné krajiny

V ostatných krajinách, a to najmä vo Východoázijských krajinách, arabských krajinách a krajinách využívajúcich azbuku, IDN domény prinesú viacero výhod, keď potreba znalosti latinskej abecedy je brzdou rozvoja Internetu v týchto krajinách.

A hoci v súčasnosti viacero z týchto krajín už IDN podporuje, domény najvyššej úrovne zatiaľ musia byť zložené len zo základných 37 znakov. Práve nasledujúci mesiac by Icann mal pokusne zahrnúť do root DNS serverov prvú testovaciu IDN doménu najvyššej úrovne.

Vint Cerf, prezident Icann, v pondelok na Internet Governance Forum ale upozornil, že urýchlenie príchodu IDN môže aj pre nedoriešené technické otázky namiesto podpory rozvoja Internetu tento rozdeliť.

Najväčším je podľa Cerfa problém s ľahkou zameniteľnosťou a nejednoznačnosťou domén. Okrem toho môže byť problémom aj príliš rýchle zavedenie IDN v niektorých krajinách. Pokiaľ by k nemu prišlo a väčšina užívateľov v krajinách s latinskou abecedou by stále používala aplikácie nekompatibilné s IDN, Internet v krajinách s prevažne používanými IDN doménami by im bol prakticky neprístupný.


      Zdieľaj na Twitteri


Bolo by podľa Vás užitočné zavedenie domén so znakmi s diakritikou v krajinách ako Slovensko? (hlasov: 290)

Áno      13%
Nie      87%


Najnovšie články:

Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%


Diskusia:
                               
 

naco diakritiku, len to bude pliest :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

diakritika a vobec zvlastne znaky ako ma azbuka a podobne len rozdeli internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže práve tu je problém, že krajiny kde nepoužívajú latnku proste chcú zmenu a keď sa budeme pozerať len na seba tak sa ľahko môže stať, že si nejaký šejk zmyslí a vytvorí vlastný doménový systém, čo je ešte horšie ale keď sa budeme len sa seba pozerať tak to samozrejme nikomu nebude z nás vadiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, pravda je. Nebudme sebci
Odpovedať Hodnotiť:
 

uz vidim ako zahranicny turista hlada na nete info o Slovensku a hlada klavesy š,č,ť hehe abo take ô ... lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

www.本最大級.com super sa mi to bude pisat
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol to mali byt cinske znaky :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to je poriadny nezmysel tieto domeny. ako by som sa potom mal dostat na napr. nejaku len rusku stranku ked vobec nepoznam azbuku a ani ju nemam ako napisat??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme, ze ju mas ako napisat. Sak oni pouzivaju rovnake klavesnice ako ty este aj rovnaky system. Len si zmen mapovanie a doinstaluj podporu Arabciny a mozes ficat pozerat stranky al-kaidy :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a myslis ze sa to niekomu chce? to je dobre akurat na stratu navstevnosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo na jej filtrovanie. Viem si predstavit, takeho Araba co nebude chciet ma na stranke ludi zo zapadu co nie su natolko kulturni, aby poznali jazyk jeho kmena.
Odpovedať Hodnotiť:
 

našadoména.sk / nasadoména.sk / našadomena.sk

musim si regnut tri domeny aby to niekto nezneuzil ? ta to uz kde sme.. diakritika do domen jednoducho nepatri... tak isto ako velke pismena..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do domen nepatri ani w , sak sa na Slovensku vobec nepouziva. Chod to hlasat do Rakuska, urcite by si sa stretol s porozumenim... O diakritiku tu nejde, ide o znaky, ktore sa tym 37dmim ani za mak nepodobaju...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Radsej nech sa vsetci naucia po anglicky a budem sa moct konecne dohovorit uplne vsade-aj v cine a japonsku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak jak hovoris :)
KILL nemcina :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

chcel by som potom vidiet tu klavesnicu s cinskymi znakmi :DDD
Odpovedať Hodnotiť:
 

a kolko domen v cine natukavas dnes? pravdepodobne ziadnu, ked si na nejakej bol, tak ta tam doviedla linka.

toto nebude najvacsi problem, ale je samozrejme kopa pridruzenych problemov. napriklad stranky by museli byt v UTF-8, keby chceli linkovat na kdejake domeny, a to vacsina nie je.

a samozrejme kopa inych vacsich problemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neni co dodat, ked sa chcu rozdelit nech sa rozdelia, mozem kaslat na arabske stranky
Odpovedať Hodnotiť:
 

teraz nechcem nikomu zhazlievaŤ ale myslim si že svet by mal mať jeden svetový jazyk ktory by mohol ovladat kazdy - ta anglictina by padla dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco ?

Ucim sa anglicky, ale preco by to nemohla byt rustina, mozno cina, mozno japoncina. To, ze sa intertnet najrychlejsie rozsiril v anglicky hovoriacich krajinach mu nedava ziadne pravo.

Som celou silou proti nejakemu spolocnemu jazyku! Nechutny globalizmus
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inac to je naj***** napad aky tu za posledny rok bol. To chem vidiet ako bude niekto pisat DLZEN a tie podobne sra**y ved to bude chaos a jednym slovom: BLBOST, lebo dnes uz ani neviem pisat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

bolo by fajn mať stránky typu www.háčkovanie.sk namiesto www.hackovanie.sk,to znie "trochu" inak :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoznacne by pomohlo keby sa na celom svete pouzivala len anglictina a bolo by po probleme a vsade by ste sa dohovorili nevznikali by problemy atd. anglictina 4EVER PS bol som 3 v krajskom kole z AJ
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som bol 1, mozno aj teba som zdolal:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

co by to prinieslo tak to len velky chaos. Ako by som napriklad dokazal pisat ruske, cinkse a podobne znaky na kompe kde mam napr anglicku klavesnicu ?

V skratke je to podla mna chaoticke riesenie a prinieslo by to len vela vela problemov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Osobne by som prijal ako medzinarodny jazyk Esperanto alebo latinu . Preco ? No aby i ty smejdi anglikansky naucili i iny jazyk ako ten ich a pochopili ze tu nie su sami.
I za cenu toho , ze i ja by som sa ich musel naucit.
Anglistina je sice dokonaly systemovy jazyk , ale ako jazyk ludsky postrada krasu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár