neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 v novej hlavnej verzii

Značky: AV1

DSL.sk, 18.3.2024


Tvorcovia známeho enkódera videa SVT-AV1 do kompresného štandardu AV1 aktuálne vydali novú hlavnú verziu 2.0.0.

Podľa oznámenia budú odteraz na novú hlavnú verziu prechádzať pri každej zmene API alebo ABI rozhraní, pričom v aktuálnej verzii prišlo k menšej zmene API a kvôli tomu tak bola zvýšená hlavná verzia.

V novej verzii zároveň prišlo k pomerne veľkej zmene funkčnosti, keď sa viacprechodový režim s premenlivým VBR bitratom zmenil z trojprechodového na dvojprechodový. Táto zmena bola uskutočnená, aby bol tento režim kompatibilný s viacprechodovým režimom podporovaným softvérom ffmpeg.

V novej verzii tradične prišlo aj k vylepšeniam pomeru kvality a bitratu v jednotlivých presetoch v štandardnom základnom režime používanom na vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie.

Zároveň pri používaní ôsmich logických procesorov prišlo k výraznému zníženiu kapacity využívanej pamäte, o 20% až 35% pri presetoch 6 a nižších. Mierne sa využívaná kapacita pamäte znížila aj pri iných počtoch logických procesorov a presetoch, o 1% až 5%.

AV1 je kompresný formát videa, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Problémom AV1 bolo v začiatkoch pomerne pomalé enkódovanie oficiálneho referenčného enkódera libaom od AOMedia, postupne ale pribúdali ďalšie enkódery a enkódery sa samozrejme tiež postupne zlepšovali. Enkóder SVT-AV1, ktorý je tiež open source, vyvinul Intel v spolupráci s Netflixom a v súčasnosti jeho vývoj už zastrešuje AOMedia. Enkóder dokáže efektívne využívať mnohojadrové procesory a je zrejme pomerne často preferovaným softvérovým enkóderom AV1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený


inzerciaDiskusia:
                               
 

Tak človek si sem príde zamudrovať, objasniť laickej verejnosti podstatu súcna v kontexte širších príčinných súvislostí... a priekazne nikde nikoho.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

my sme ten clanok pochopili :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V takom prípade cítim spoločenskú zodpovednosť pomôcť vám v tom, aby ste ho pochopili priekazne i správne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

svokra kuriča
(choť topiče)
Odpovedať Hodnotiť:
 

!Nekrmte Troly!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Či sa tie hardvérové a softvérové dekodéry nakoniec nepobijú.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár