neprihlásený Streda, 30. októbra 2024, dnes má meniny Šimon, Simona
Raspberry Pi 5 podporuje 2.5-gigabitový Ethernet, s rozširujúcou doskou

Značky: Raspberry PiEthernet

DSL.sk, 9.3.2024


Poľská spoločnosť Pineberry Pi, ktorá v minulom roku uviedla jedny z prvých rozširujúcich dosiek pre novú generáciu minipočítača Raspberry Pi 5 podporujúce pripojenie M.2 SSD, aktuálne predstavila pre tento minipočítač viacero ďalších dosiek vrátane dosky s Ethernet portom podporujúcim 2.5-gigabitový Ethernet.

Doska má označenie HatNET! 2.5G a postavená je na čipe Realtek RTL8125BG.

Akú reálnu prenosovú rýchlosť umožňuje dosahovať na Raspberry Pi 5 nie je zatiaľ jasné, nové PCI Express rozhranie má ale dostatočnú rýchlosť pre plnú rýchlosť 2.5-gigabitového Ethernetu.

Raspberry Pi 5 je dostupný od októbra a jednou z jeho najväčších noviniek je PCI Express linka pre pripojenie periférií vyvedená FPC konektorom. Hoci tvorcovia minipočítača pre PCI Express pri predstavení pôvodne avizovali iba podporu štandardu PCI Express 2.0, linka sa dá nakonfigurovať aj ako PCI Express 3.0.

Doska HatNET! 2.5G má cenu 46 eur.

Ďalšími novými rozširujúcimi doskami od Pineberry Pi, ktoré majú byť dostupné o niekoľko týždňov, je napríklad doska HatDrive! NET 1G kombinujúca M.2 slot pre SSD do veľkosti M.2 2242 a gigabitový Ethernet port alebo doska HatBRICK! Commander, ktorá sa k Raspberry Pi 5 pripája cez FPC a poskytuje dva FPC konektory pre pripojenie dvoch rozširujúcich dosiek. Obe tieto dosky podľa popisu ale podporujú iba PCI Express 2.0.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vydaná Fedora 41
Apple výrazne zmenšila Mac mini, pomerne výkonný desktop má 12.7 cm x 12.7 cm
Vydaný nový oficiálny OS pre Raspberry Pi, s podstatnou novinkou
Voyager 1 má ďalší problém, prepol sa na inú frekvenciu
Apple uviedla prvý Mac s M4
Podľa Torvaldsa je AI v súčasnosti z 90% marketing
Orange dá zákazníkom zadarmo 100 alebo 200 GB mobilných dát
Nová Fedora 41 má byť vydaná zajtra
V novom Windows 11 podľa Microsoftu výrazne zrýchlili aktualizácie
Chrome vypína rozšírenia nepodporujúce nové API, Opera a Brave ich chcú podporovať ďalej


Diskusia:
                               
 

2.5 Gbps ethernet a podpora nvme SSD. Som zvedavý aké miniatúrne, rýchle, tiché NAS postavia ľudia z komunity.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi tak. Komunitný nadšenci premrhajú väčšinu potenciálu, aby vzniklo jednoúčelové zariadenie typu, ktorého je na trhu priekazne záľaha.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Výnimočne som ti dal mínus. Dobré NAS je na nezaplatenie.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Ale zrovna moc dobre NAS nespravis s HDD na softwarovom RAIDe ;) Takze RPI sice vyzera ako super napad pre take domace zuvanie, ale ked si to cele prepocitas, tak si povies, ze vlastne moc toho neziskavas. Lebo aj na kadejake lacne komercne NAS, sa da bootnut z USBcka vlastny OS (pripadne po "hacknuti" filesystemu podstrcit svoj..)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

SW BTRFS raid je pre domáce žuvanie bohate dostatočný - aj 3 disky v raid 5 dokážu saturovať GLAN, pri raid 0 pravdepodobne aj 2,5GLAN
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave pri btrfs a jeho interny raid5/6 by som mal obavy. Synology pouziva btrfs nad mdraid, presne z tychto dovodov.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale spravis; dnes by som uz hw raid nebral. Len zdroj problemov, prinos ziadny.

Inak aj SOHO/SMB NAS od Synology a QNAP behaju na mdraid.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto sa už odpradávna hovorí, že publikovať názor je bez ošetrených výnimiek priekazne hodné tak diskusie na modrom koníkovi.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Bastliť NAS na RPi s rôznymi rozširujúcimi doskami, krabičkami... to je už fakt lacnejšie a krajšie riešenie na nejakom mini-x86 PC
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pamätáte ako hovorili, že PI nebude nikdy stáť viac ako 15 dolárov? Aj keby sme od roku 2012 rátali s infláciou, tak by sme sa dostali na 20 dolárov a teraz z razu 46 dolárov? Ja by som všetky tie fake marketingy a inflácie zakázal.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To je kapitalizmus - ked je po niecom dopyt, treba tomu zvysit cenu. Kedysi si za 50eur zohnal MB s integrovany x86CPU, radicom, sietovkou, grafikou a celkovo potrebnou bizuteriou, takze stacil zdroj a RAM a nebol si limitovany na konkretny OS a nejake riesenia fanusikov, aby si dosiahol to, co teraz vdaka skladacke, ktora sa tvari, ze malo zerie ... popritom tie onboardove riesenia mali niektore aj najslabsi Atom CPU, alebo VIA/Cyrix a podobne, takze spotreba bola skutocne minimalna a komfort maximalny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Budme radi za trhove hospodarstvo. S planovanym hospodarstvom by si mal mozno peniaze na pocitac, ale nemal by si ho kde kupit. V nutom pripade by si riesil kontaktne osoby, ktore by Ti korupcnym sposobom pocitac predrazene zaobstarali (vyssia cena - prvky trhoveho hospodarstva). System nedostatku vedie automaticky ku korupcii.
Ja si pamatam prvych priekupnikov s pocitacmi, tusim aj Boris Kollar bol jeden z nich, ktori dovazali do CSSR PC. Nebolo to dobre obdobie.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

..predtým dochádzalo k vykoristovaniu člveka človekom, pričom priekazne teraz v trhovej ekonomike je to ale presne o 360° naopak!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ta
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potreba upozorňovať na cudzie záväzky býva často príznakom nízkeho sebavedomia, ktoré vychádza z priekazne potláčaného uvedomovania si vlastnej hriešnosti.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

po prvé - to je cena rozširujúcej karty, nie cena RPI.

po druhé - v r.2012 sa nerátalo s koronou a tým, že štáty nalejú miliardy nekrytých peňazí do ekonomiky, ktoré sa bez reálnych inovácií môžu splatiť iba cez reálnu devalváciu peňazí, ktorú všetci vnímame ako inflácia.
Viacerí ekonómovia upozorňovali, že toľko cash spôsobí, že naše úspory budú mať o 10 rokov hodnotu tretinu. vyhrali tí, ktorí nakúpili dobré nehnuteľnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne by už RPi mohlo mať M.2 škatuľku. Príde mi to ako šité horúcou ihlou. Veľké bububu, že bude tam M.2, ale oficiálny hat dodnes neexistuje a škatuľka duplovane. V tomto je lepší Orange Pi, ktorý podporuje M.2 v základe priamo bez hatu.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár