neprihlásený Štvrtok, 3. apríla 2025, dnes má meniny Richard
Android zlepšil a zrýchlil aktualizáciu zmien časových pásiem

Značky: Android

DSL.sk, 8.3.2024


Spoločnosť Google v minulom roku uskutočnila v Androide zmenu, ktorá umožňuje prípadné zmeny časových pásiem aktualizovať rýchlejšie a na viac zariadeniach.

Spoločnosť o tom informuje v tomto oznámení.

Android zariadenia podobne ako iné počítačové zariadenia interne pracujú s UTC časom a ten následne podľa časového pásma zvolenej lokality posúvajú o príslušný posun, napríklad na Slovensku v období zimného času o hodinu a v období letného času o dve hodiny.

Napríklad na Slovensku dlho platia rovnaké pravidlá, kedy platí ktoré časové pásmo a kedy prichádza k zmene časového pásma. V iných regiónoch sa zmeny v časových pásmach alebo pravidlách pre ich posun ale vyskytujú a počítačové zariadenia potrebujú aktualizované informácie, aby mohli ukazovať správny lokálny čas pre tieto lokality. K zmene nakoniec má prísť v blízkej budúcnosti aj v EÚ, kde sa počíta so zrušením posunu času. K zmene už malo prísť, po nástupe pandémie koronavírusu sa ale zatiaľ neuskutočnila.

Informácie o časových pásmach sú uchovávané v globálnej databáze TZDB, Time Zone Database, podporovanej organizáciou IANA, ktorú ako zdroj informácií o časových pásmach využíva podobne ako iné operačné systémy aj Google pre Android.

Zmeny tejto databázy Google zahŕňa do zdrojových kódov Androidu a v minulosti sa inštalovali cez aktualizácie Androidu od výrobcov smartfónov. Ak výrobca už aktualizácie pre dané zariadenie nevydával, nemuselo tak dostať ani informácie o zmenách časových pásiem.

Situácia sa zmenila s modularizáciou Androidu od verzie Android 10, tzv. projektom Mainline. Od jeho príchodu boli pravidlá pre časové zóny v podobe komponentu Mainline, v module tzdata. Modul a informácie o časových pásmach tak začal aktualizovať Google cez Google Play a zariadenia ich začali bežne dostávať rýchlejšie.

Pôvodne bol modul tzdata ale prepojený s inými komponentami v Mainline, jeho aktualizácie boli závislé aj na iných komponentoch a to podľa Googlu niekedy viedlo k dlhšiemu testovaniu a pomalšiemu nasadzovaniu.

V minulom roku spoločnosť podľa oznámenia ale uskutočnila zmenu a oddelila modul tzdata od ostatných komponentov. Informácie o časových zónach tak môže aktualizovať po prijatých zmenách výrazne rýchlejšie a zároveň to podľa spoločnosti znamená, že sa dostanú na výrazne väčší počet zariadení.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nová ukážka tretej série populárneho Star Trek seriálu
Kataster dostane 18.8 milióna na riešenie hackerského útoku a zvýšenie bezpečnosti
Arm očakáva, že jej podiel v serveroch tento rok vyskočí na 50%
Intel odštartoval tzv. rizikovú výrobu čipov novým procesom 18A
Vydaný Firefox 137 s podporou skupín kariet
V Prahe otvárajú nový študijný odbor kvantová informatika
Kataster spustil po hackerskom útoku aj mapu, zatiaľ v testovacej prevádzke
Ceny RAM klesli a majú klesnúť aj v druhom štvrťroku
Nový multiplex digitálneho rádia v Česku výrazne zvýšil pokrytie
T-Mobile začal v Česku v mobilnej sieti prideľovať IPv6 adresy


Diskusia:
                               
 

Vymysleli si časové pásma, ale chodili jim tam lidi. A priekazne i Androidi.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Androprdi ti dávajú mínuska, lebo majú posra** životy za ktoré si môžu sami.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A už sa konečne dá nastaviť ako základný čas zariadenia UTC, a k tomu pridať druhé časové pásmo podľa aktuálnej polohy?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár