neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Crucial predstavil SSD blížiaci sa maximu zbernice PCI Express 5.0

Značky: SSD

DSL.sk, 20.2.2024


Spoločnosť Micron, známy výrobca okrem iného flash pamäte a SSD, aktuálne pod svojou značkou Crucial predstavila nový SSD pre PC s označením Crucial T705, ktorý sa maximálnymi rýchlosťami približuje maximu aktuálnej generácie zbernice PCI Express 5.0 a zrejme sa stane najrýchlejším dostupným SSD pre PC.

Potvrdili sa tak neoficiálne informácie o tomto modeli spred dvoch týždňov.

SSD je postavený na 232-vrstvovej TLC flash pamäti Micronu a podľa dostupných informácií radiči Phison PS5026-E26 v novom výkonnejšom prevedení Max14um.

SSD bude k dispozícii v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB, pričom najvyšší udávaný výkon má model s kapacitou 2 TB.

Táto verzia má maximálnu sekvenčnú rýchlosť čítania 14.5 GB/s a zápisu 12.7 GB/s. Udávaný maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách je pri čítaní 1.55 milióna IO/s a pri zápise 1.8 milióna IO/s.

1 TB model má maximálne sekvenčné rýchlosti 13.6 GB/s a 10.2 GB/ a maximálny výkon pri prístupe k malým blokom na náhodných pozíciách 1.4 milióna IO/s a 1.75 milióna IO/s, 4 TB model rýchlosti 14.1 GB/s a 12.6 GB/s a výkon 1.5 milióna IO/s a 1.8 milióna IO/s.

Hoci viaceré avizované prototypy SSD pre PC pre PCI Express 5.0 majú sekvenčnú rýchlosť cez 14 GB/s, z doteraz reálne dostupných SSD sú najrýchlejšími zrejme Crucial T700 a Corsair MP700 Pro, ktorých 2 TB modely dosahujú maximálnu sekvenčnú rýchlosť pri čítaní 12.4 GB/s a pri zápise 11.8 GB/s.

Ešte stále relatívne nová generácia PCI Express 5.0, ktorej špecifikácia bola dokončená v roku 2019, oproti verzii PCI Express 4.0 zdvojnásobuje komunikačnú rýchlosť na 32 GT/s. Použité je rovnaké kódovanie 128b / 130b a PCI Express 5.0 tak má aj dvojnásobné maximálne rýchlosti a pri využití štyroch PCI Express liniek umožňuje maximálnu teoretickú rýchlosť SSD 15.75 GB/s.

Spoločnosť ešte Crucial T705 a napríklad jeho presný termín dostupnosti neoznámila tlačovou správou, eshop na jej európskych stránkach uvádza ale dátum uvedenia 12. marca.

Životnosť v podobe množstva zapísateľných dát je u 1 TB modelu 600 TBW, u 2 TB modelu 1200 TBW a u 4 TB modelu 2400 TBW, na SSD bude poskytovaná 5-ročná obmedzená záruka.

SSD bude mať ale pomerne vysokú cenu, eshop na európskej stránke Crucialu uvádza pre jednotlivé kapacity ceny vo verzii bez chladiča približne 298 eur, 549 eur a 870 eur a s chladičom 343 eur, 606 eur a 915 eur.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

Tak na to sa dá stiahnuť celý internet bez porna za jednu sekundu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ak je vypočítané správne, skutočne sa k nemu blíží. Len ak je vypočítané správne, prečo je problém so studenou fúziou, si už priekazne asi odpovie každý sám.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Takze 1T disk dokazem minut zivotnost za 14 hodin intenzivnej prace?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi ano. To je "daň" za parametre. jebkať aj takú techniku...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

o tom novom lambe si počul? vraj je také rýchle že vie prejsť milion kilometrov za jeden deň ale presne tak jebať takú techniku ktorá za krátky čas intenzívnej práce minie celú svoju životnosť... kto by také niečo chcel keď moju starú škodu ešte od komančov by som musel tlačiť 20 rokov aby na nej bolo milion KM a dokonca aj potrebná práca je intenzívnejšia :)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Keď to takto dokrútene vnímaš, tak potom nech to dajú ako tie pretaktované boost či aké stavy u Intel CPU na niekoľko sekúnd a je vystarané, že?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokiaľ niekto nemá odvahu na to dupnúť, je lacnejšie vyhlásiť zbabelosť priekazne za štandard za účelom vyšieho dobra, ako kvôli štatistikám nehodovosti donekonečna vydržiavať dopravnú políciu.
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Milion kilometrov za den neda ani Space shuttle.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobne aj motor auta. Skontroluj volnu cestu pred sebou, v mrazoch nastartuj motor, zarad 1. prev. stupen, odbrzdi rucnu brzdu a stlac plynovy pedal na svoje maximum. Cakaj na vysledok. Ak sa motor nezadrel, opakuj po jeho vychladnuti.

Aj ine veci sa daju pouzivat tak, aby sa rychlo pokazili. SSD disky, auta, byty ...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ale on nič nepreháňa. Motor zadreš, lebo sú tam nejaké podmienky používania. Napr. bežný platňový pevný disk mal 1-2 milióny hodín do poruchy dát. Ale len nejakých 20-25 tisíc štart/stop cyklov. Tu nedáš čipu väčšie napájanie, ani nezvýšiš jeho rýchlosť, proste len skalopevne využiješ to, na čo bol stavaný.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ale priekazne akej!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ak pod intenzivnou pracou rozumies napr. Chia mining, tak hej.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár