neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
Nový 4G roaming 4ky od Orangu nefunguje ako roaming, ľudia nemajú kontrolu. 20 GB FUP ale stále má

Značky: 4kaLTE / 4GOrange

DSL.sk, 15.2.2024


Nový národný roaming umožňujúci zákazníkom operátora 4ka po vypnutí 3G siete Orangu využívať 4G sieť Orangu funguje evidentne výrazne iným spôsobom ako doteraz a bežní zákazníci s bežnými zariadeniami nemajú žiadnu jednoducho dostupnú kontrolu nad tým, kedy ich zariadenia prenášajú dáta cez sieť 4ky a kedy cez sieť Orangu.

4ka má ale naďalej v podmienkach FUP limit dovoľujúci preniesť za mesiac v sieti Orangu maximálne 20 GB dát s následným výrazným obmedzením rýchlosti.

3G roaming

4ka doteraz využívala pre zabezpečenie pokrytia pre svojich zákazníkov najmä v miestach, kde nemá dobré pokrytie vlastnou 4G sieťou, v rámci spolupráce s Orangom jeho 3G sieť. Sprístupnenie siete fungovalo na princípe domáceho roamingu a zákazníci 4ky sa pripájali do siete Orangu, mali tak niekoľko možností ako mohli mať kontrolu nad využívanou sieťou aj na bežných zariadeniach.

Okrem prípadného zakázania využívania všetkých 3G sietí mohli zakázať, povoliť alebo vynútiť využívanie 3G siete Orangu zakázaním alebo povolením národného roamingu a tiež manuálnym výberom siete iba 4ky alebo Orangu alebo nastavením automatického výberu operátora.

Orange ale začal v januári postupne v jednotlivých oblastiach 3G sieť vypínať. Zákazníci 4ky následne môžu začať využívať 4G sieť Orangu.

Využívanie 4G siete

Nová možnosť využívania 4G siete Orangu zákazníkmi 4ky funguje ale podľa testov jedného z čitateľov napríklad v Bratislave úplne inak.

Prístup do siete nie je totiž poskytovaný cez roaming. Na kanáloch Orangu, kde sa jeho zariadenia pripojili evidentne do 4G siete Orangu, sa sieť tvárila ako sieť 4ky a ohlasovala operátora 23103, teda 4ku.

Užívateľ tak jednoducho nevie rozoznať, že je v 4G sieti Orangu, zariadenie mu hlási aj vtedy pripojenie do siete 4ky. Hlavne ale nemá bežnými spôsobmi kontrolu nad tým, kedy jeho zariadenie využíva 4G sieť 4ky a kedy 4G sieť Orangu. Už to neovplyvní zakázaním alebo povolením roamingu ani manuálnym výberom operátora a samozrejme vzhľadom na rovnakú technológiu ani zákazom využívania 4G sietí.

Zákazníci 4ky môžu naďalej využívať aj 2G sieť Orangu, tá je sprístupnená vo forme roamingu a zákazníkovi sa hlási ako sieť Orangu.

FUP

Takýto spôsob sprístupnenia 4G siete Orangu sám osebe samozrejme vôbec nie je problémom a operátori môžu manažovať prístup do týchto sietí dobre čo sa týka kvality pripojenia.

Problémom to je ale kvôli ponechanému FUP limitu 20 GB v sieti Orangu, pričom 4ka môže podľa podmienok po jeho dosiahnutí výrazne znížiť rýchlosť.

4ka ponúka zaujímavé programy oproti konkurencii najmä v podobe dátových programov s veľkým objemom dát za zaujímavé ceny, pri ktorých môže byť mesačný limit 20 GB obmedzujúci. Doteraz si zákazníci mohli manažovať využívanie dát v sieti Orangu podľa svojich potrieb. Napríklad blokovať roaming a šetriť dáta prenášané cez Orange ak im zariadenie funguje dostatočne v sieťach 4ky a očakávajú v danom mesiaci následný presun do lokality so slabým pokrytím 4ky a potrebou neskôr prenášať väčšie objemy dát cez sieť Orange.

Po novom takúto možnosť bežnými spôsobmi nemajú, ak sa nepočíta úplné vypnutie 4G a využívanie len 2G. Vo vyššie uvedenom scenári sa im tak môže stať, že si celý FUP v sieti Orange vyčerpajú ak využívať túto sieť nutne ešte nepotrebovali a neskôr v čase potreby využívania 4G siete Orangu nebudú môcť dáta prenášať normálnou rýchlosťou, ak 4ka bude aplikovať znižovanie rýchlosti.

Zariadenia typicky pri takejto konfigurácii sietí zrejme ani nemajú možnosť rozlíšiť, koľko dát zákazníci preniesli v 4G sieti Orangu a koľko v sieti 4ky. Operátor 4ka sprístupnil v zákazníckej zóne takéto štatistiky, zatiaľ ale nefungujú a v prípade čitateľa v sieti Orange v národnom roamingu stále zobrazujú 0 MB prenesených dát napriek prenášaniu dát aj cez túto sieť.

Ako celkovo vyzerá 4G roaming

V Bratislave čitatelia zaregistrovali zatiaľ dva kanály, cez ktoré Orange sprístupňuje zákazníkom 4ky jeho 4G sieť označenú ale ako bolo spomínané ako sieť 4ky.

Oba kanály sú v pásme B1, teda 2100 MHz, ide o 10 MHz kanály s EARFCN označením 50 a 150.

Či budú mať zákazníci 4ky v rámci 4G roamingu v sieti Orange k dispozícii aj iné kanály a frekvencie nie je známe, operátor 4ka na to neodpovedal.

Vzniká tak otázka aké bude reálne pokrytie národného roamingu v 4G sieti Orangu oproti doterajšiemu 3G roamingu, ak by v rámci roamingu bola k dispozícii 4G sieť Orangu len v pásme 2100 MHz. Frekvenčné pásmo 2100 MHz sa totiž používa na pokrytie hustejšie osídlených oblastí, má kratší dosah ako frekvencie pod 1 GHz a nie je známe akú veľkú časť územia má Orange pokrytú 4G sieťou v tomto pásme.

Operátor 4ka neodpovedal ani na otázku úrovne pokrytia 4G roamingu.

Známe nie je, ani či operátor plánuje striktne aplikovať pravidlá FUP a po dosiahnutí 20 GB prenesených dát v sieti Orangu automaticky obmedzovať rýchlosť.

Operátor na žiadne bližšie otázky neodpovedal a k celej podobe nového 4G roamingu pre DSL.sk poskytol len stručné stanovisko: "Konfigurácia siete je výhodná pre zákazníka, ktorý nemusí nič riešiť, stačí ak si dá automatický výber siete. A v prípade prečerpania FUP bude o tom informovaný v zmysle VOP."

V stanovisku teda operátor spomína iba informovanie o prečerpaní FUP. Zároveň ale nepotvrdil, že nebude aj znižovať rýchlosť ako mu to podmienky umožňujú.

Aké možnosti majú zákazníci

Zákazníci budú môcť aspoň sledovať, koľko dát v aktuálnom období preniesli cez sieť Orange, po sfunkčnení tejto funkcie v zákazníckej zóne 4ky.

S manažovaním, kedy využívajú 4G sieť Orangu, to bude výrazne komplikovanejšie. Ak sa ukáže, že 4G roaming je dostupný len v pásme 2100 MHz, zákazník môže ovplyvniť využívanú sieť povolením alebo zakázaním jednotlivých frekvenčných pásiem. 4ka totiž pre svoju 4G sieť využíva pásmo B3, teda 1800 MHz.

Takýto manažment pásiem je možný minimálne na niektorých profesionálnejších zariadeniach. Nie je jasné, či je dostupný napríklad aj na niektorých smartfónoch.

Získať informáciu o tom, do ktorej siete je naozaj zariadenie pripojené, umožňuje napríklad Android aplikácia NetMonster. Aj sieť Orangu identifikuje na základe posielanej informácie samozrejme síce ako sieť 4ky, zobrazuje ale aj využívané pásmo a EARFCN kanálu a umožňuje tak zistiť do ktorej siete je zariadenie naozaj pripojené. Aplikácia informácie môže aj logovať, dajú sa tak vyhodnocovať za dlhší čas.

Vlastná 4G sieť 4ky je prevádzkovaná v pásme 1800 MHz na kanáli s EARFCN 1525. Ak zaregistrujete pripojenie 4ka karty k 4G sieti na inom kanáli v rámci národného roamingu, podeľte sa o skúsenosti v diskusii.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16
Starship má dnes uskutočniť ďalší let, video
Google chce údajne na notebooky nasadiť Android namiesto ChromeOS


Diskusia:
                               
 

Používať dáta v 4ke je jednoducho utrpenie.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Fuj ti prase..
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pouzivam uz niekolko liet žtvorku a musim povedat, ze chalani labutiaci uzivaju mnoho zakernych trikov, chapem hon za grosom . v mnohom sa polepsili, signal bida bida bida , kedykolvek to naskoci nha pomaranc tak datove spojenie zbohem, casto sa mi nevedia dovolat ludia ,prý jsom nedostupna, noc co noc vypadava bpska aj na mieste ,kde sikghnál je, zrejme nejaka udrzba alebo restart rútra znacky dlink:) na strane operatora, je to v podstate taka smiesna sluzba ,ale v podstate za tu cenu ani nemozno pytat viac. za mna ste ako tak ok. drzim paľce do buducna. raz to bude urcite dobre
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bud si masochista, alebo, to ze si uz niekolko liet ich zakaznikom hovori same za seba. Ja ju pouzivam tiez niekolko liet a to sa pohybujem najma po slovenskom "vidieku" a som s ich sluzbami spokojny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Eventuálne by sme mali na situáciu nahliadať skrz prizmu vzniku ministerstva pre cestovný ruch a opustenia rodnej hrudy. A to prosím priekazne recipročne.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Na to, aby som zistil cez koho siet idem do internetu mozem laicky pouzit napriklad weby na zistenie IP, kde sa castokrat zobrazuje aj reverz a aj slepy uvidi nazov v domene, takze bude vediet cez co prave ide.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Až na to že aj IPčku v Orange sieti máš od SWANu čiže takto nič nezistíš.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Internet bez IPčky je ale omnoho bezpečnejší, nakoľko kybernetický útočníci priekazne nemajú na čo útočiť.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

Nieje tomu tak, IP je Swan na 4G a je jedno u koho si pripojeny, ako je v clanku uvidis uz len 4ka sieť. Chvilu mi trvalo kym som sa dopatral ze to takto zmenili oproti 3G. Pozeral som aj v Mojej zone,vo februari sa počitaju uz iba Dáta v sieti 4ky, Dáta v sieti obch. partnera mam 0 celych 0 celych 0.
No je tu este jeden problem, pri cestovani ako nahle stratite 4G a nieje tam 4ka ani Orange, tak vas prepoji na Orange2G/EDGE(to stale funguje ako narodny roaming), a kedze si telefon mysli ze ma technicky(ale nie prakticky) funkcne datove pripojenie tak tam ostava pripojeny a na EDGE nenacita ani dsl.sk. Riesenim je vypnut bud cez sms data v narodnom roamingu alebo priamo v mobile vypnut datovy roaming. Potom vas ked prejdete cez kopec na minutu sice prepoji do Orange 2G ale potom sa po chvili prepne naspet do 4G a data idu dalej. Toto vam neporadia ani ked poslete podnet cez formular.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To tak nefunguje ... aj v pripade roamingu je datove spojenie "ukoncene" v sieti povodneho operatora. Cize mozem byt na plazi v Chorvatsku v sieti T-Mobile a weby na zistenie IP budu ukazovat Slovensko a siet 4ka. Toto iste v pripade narodneho roamingu v Orange 2G a 3G ... aktualne LTE nie je riesene ako klasicky roaming, ale Orange infrastruktura ohlasuje 4ka siet a preposiela vsetko 4ka. Cize laicky sa neda ani zistit, ci je telefon v nativnej 4ka sieti, alebo virtualnej cez Orange.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Orange zapol aj frekvenciu 900MHz, šírka pásma 5MHz, malo by to byt mimo miest a najme na hlavných ťahoch. Rýchlosť bola 20 mbit. EARFCN 3576
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Aká je dobrá appka na monitoring buniek?
Kde by mi ukázalo dostupné frekvencie aj ostatných operátorov od ktorých nemám SIM?
Niečo čo aj ukáže ktorý operátor má na danom mieste najlepší signál?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No mne konkrétne na telefóne Motorola G6 plus toto ukazuje už v názve siete na uzamknutej obrazovke. Nastavené mám na automatiku 4G, dáta roaming vypnutý a buď mi telefón reportuje názov siete 4ka alebo 4ka(Orange) podľa toho cez ktorú sa pripojí. Takže rozlíšiť cez ktorú sieť som prihlásený nie je problém.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Topolcany.4ka 2100(earfcn 1500),Orange 2100(earfcn 50),Okolie TO Orange 900(earfcn 3576)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Oprava.Samozrejme 4ka 1800.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre doplnenie článku uvádzam, že v aplikácii Netmonster je možné cez "phone info" vojsť do servisného menu a nanútiť 4G/5G prepnutím na "LTE/NR", čím sa odstráni problém s podaním do 2G siete so slabým 4G signálom. (Samozrejme toto neúčinné v oblastiach bez 4G siete, vtedy je aj sieť 2G dobrá)

Iný spôsob ako sa dostať do servisného menu je použitie kódu *#*#4636#*#* v telefónnej aplikácii ako keď ideme vytočiť USSD kód, ale tento servisný kód stačí naťukať bez vytočenia.
*#*#4636#*#*
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár