neprihlásený Piatok, 24. januára 2025, dnes má meniny Timotej
Ďalší let Starship bude o tri týždne

Značky: StarshipElon MuskSpaceX

DSL.sk, 12.2.2024


Ďalší tretí pokus o orbitálny alebo takmer orbitálny let novej veľkej rakety a lode Starship od SpaceX sa uskutoční približne o tri týždne.

Dnes to uviedol Elon Musk.

V minulosti sa termíny štartov prototypov Starship uvádzané Elonom Muskom aj SpaceX nakoniec opakovane posúvali a či k štartu naozaj príde v takomto termíne tak zatiaľ nie je definitívne potvrdené.

SpaceX v minulom roku uskutočnila dva pokusy o orbitálny alebo takmer orbitálny let Starship. Prvý pokus sa uskutočnil v apríli. Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a niektoré motory nefungovali, druhý stupeň sa neoddelil od prvého a približne štyri minúty od štartu boli raketa a loď zničené explóziou. Najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km.

Pri druhom pokuse v novembri Starship úspešne odštartovala a úspešne uskutočnila oddelenie druhého stupňa novým spôsobom, keď sa motory druhého stupňa zapli ešte počas ťahu prvého stupňa.

Po oddelení ale explodoval najskôr prvý stupeň a následne aj druhý stupeň, ktorý prekonal hranicu vesmíru a dostal sa do výšky približne 150 km. Podľa nedávnych informácií Muska explóziu druhého stupňa spôsobilo vypúšťanie tekutého kyslíka.

Pri treťom testovacom lete chce spoločnosť podľa Muska už uskutočniť úspešný orbitálny let a demonštrovať schopnosť spoľahlivo opustiť orbitu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Na hackerskej súťaži hackli ďalšie nabíjačky elektromobilov, aj od Tesly
Sony oznámila ukončenie výroby Blu-ray a ďalších médií
Canon vyvinul 410-megapixelový full frame senzor
Štát sprístupnil obnovené dáta katastra cez Internet, web je preťažený
Na hackerskej súťaži hackli štyri nabíjačky elektromobilov
K dispozícii upgrade na Linux Mint 22.1
Netflix na domácom trhu opäť zdražuje
Seagate začala dodávať 36 TB disk, v laboratóriu demonštrovala viac ako 60 TB
Microsoft opäť automaticky upgraduje Windows 11
Kapacita verejných nabíjačiek elektromobilov v SR sa zvýšila o 52%


Diskusia:
                               
 

V určitých kruhoch sa šíria informácie, že v skutočnosti nebude ďalší, ale jeden vynechajú a prejdú rovno až na ten priekazne po ňom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A bude to este v tomto cize priekaznom roku, ci na buduci nepriekazny rok to naplanovali?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To u priekaznosti jeden priekazne nikdy nevie, nakoľko to podporuje až priekaznosť na leveli dva.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v skutocnosti chcel elmo povedat, ze dalsi let bude tri tyzdne po 15. marci.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je ešte dosť času zakúpiť si lístok na tribúnu niekde dopredu cez tiketportál.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ked uz vedia ze kedy bude, uz to nemozu nazvat unscheduled disassembly
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár