neprihlásený Nedeľa, 23. júna 2024, dnes má meniny Sidónia
NASA na Marse odfotila helikoptéru s ulomenou vrtuľou

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 7.2.2024


Americká vesmírna agentúra NASA ako skôr avizovala odfotila zo svojho robotického vozidla Perseverance na povrchu Marsu dron Ingenuity, ktorý si v januári ulomil vrtuľu a tým jeho misia skončila.

Dron bol odfotený 4. februára kamerou Mastcam-Z ale zatiaľ z veľmi veľkej vzdialenosti 450 metrov a nie dosť detailne. NASA zatiaľ zrejme neoznámila, čo dokázala zo snímok potvrdiť.

Pri oznámení poškodenia NASA avizovala, že vozidlo by sa malo k dronu dostať na vzdialenosť 200 až 300 metrov. Či sa dostane ešte bližšie a vytvorí detailnejšie ako aktuálne zverejnené snímky, nie je zatiaľ jasné.

Dronu sa stal osudným jednoduchý 72. let, pri ktorom mal dron 18. januára iba vystúpiť do výšky 12 metrov aby ho NASA po predchádzajúcom predčasnom pristátí lokalizovala a zostúpiť. Pri zostupovaní ale bola komunikáciu dronu s vozidlom Perseverance prerušená.

Na následnej snímke povrchu pod Ingenuity zaslanej dronom po obnovení komunikácie bolo na tieni dronu vidieť, že jedna z vrtúľ má ulomený koniec. NASA odhaduje, že vrtuľa má ulomených približne 25%. Ingenuity má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, NASA predpokladá poškodenie spodnej kontaktom s povrchom Marsu.


Dron Ingenuity odfotený vozidlom Perseverance, na snímke hore mierne vľavo, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech / ASU)Ďalšie lety nebudú možné, keď helikoptéra vyžaduje symetrické vrtule. Zároveň aj v prípade podobného useknutia druhej vrtule z danej dvojvrtule by mali vrtule výrazne nižší výkon nepostačujúci na lietanie a manévrovanie v riedkej atmosfére Marsu.

NASA predpokladá, že problémy mohol spôsobiť terén náročný na navigáciu. V lokalite dronu sa na povrchu nenachádzajú skaly ani iné objekty, podľa ktorých by sa mohol orientovať navigačný softvér na snímkach z navigačnej kamery. Z tohto dôvodu dron predčasne pristál aj pri predchádzajúcom 71. lete.

To potvrdzujú aj aktuálne snímky, podľa ktorých je dron uprostred oblasti s piesočnými dunami bez skál. Snímku s dronom je možné nájsť na tejto stránke, NASA zverejnila aj mozaiku vytvorenú zo šiestich snímok zachytávajúcu širšie okolie dronu. Mozaika je farebne upravená, aby boli zvýraznené menšie farebné rozdiely.

Dron Ingenuity výrazne prekonal plánovanú misiu. Pôvodne sa od dronu očakávalo do päť letov počas 30 dní, nakoniec od prvého letu v apríli 2021 vydržal takmer tri roky a uskutočnil 72 letov.

Ingenuity nekomunikuje priamo so Zemou, komunikuje cez vozidlo Perseverance. Po vzdialení vozidla od dronu tak NASA stratí aj možnosť komunikácie s dronom. Kedy k tomu príde nie je zatiaľ jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie


Diskusia:
                               
 

ja verim, ze aj napriek tomu, ze batman dolietal tu budeme este citat niekolko clankov o tejto helikopterke :D.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale my sme za to radi. Môžeme tak sledovať zážitky helikoptérky z prvého radu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže pukance a kola sa už minuli. A bufet je zatvorený.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ak ich nebude presne ďeveď, boh priekazne neexistuje.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

...to nevedia pouzit "zoom and enhance" ako v CSI?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

On vlastne pristál v kopci. Teda utrhol vrtuľu o strmák z jednej strany. Tak to je blbé, tá kamera nasmerovaná nadol by potrebovala ešte laserový merač vzdialenosti a merať náklon okolia.
Ale soláre si potočením vrtuľky očistiť dokážu, tak to snáď bezletovo chvíľku potiahnu. Čo viem tak už dizajnujú ďalšiu generáciu s rýchlejšou a väčšou vrtuľou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Makoľko došlo ku splneniu základných cieľov misie, tak to určite nemôže byť pravda, nakoľko v takom prípade by i napriek aktualizáciám letového softvéru takmer k dokonalosti boli všetky predchádzajúce lety uspešnými iba vďaka extrémne mimoriadne štastnej náhode pri voľbe letového plánu a v realite sa zrúbal priekazne hneď pri prvom.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

nie je ani tu na Zemi...tam priekazne ani nie sú všelijaké wifi či frifi, nejaké rušenie sa nedá predpokladati
Odpovedať Hodnotiť:
 

"NASA predpokladá poškodenie spodnej kontaktom s povrchom Marsu."

co je "spodnej" ??
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

opak "hornej"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty budeš zrejme mladší. Tí nerozumejú celej vete. "Ingenuity má dvojicu opačne sa otáčajúcich dvojvrtúľ, NASA predpokladá poškodenie spodnej....." Tým starším, aj menej vzdelaným, je všetko, aleže úplne jasné.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tridsat dni a vydrzal try roky. nevyraba ta firma aj pracky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

dali si slaby ciel a jednoducho ho splnili a mozu sa chvalit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne klud od tej zasranej helikoptery.Čakám titulky ... napr.:vrtulniček aj po 10 tich rokoch stále neskorodoval,neprekotil sa,stále vysiela,fotí,krúti sa,bliká, ...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Veď je to rozjebané na carach.
Odpovedať Hodnotiť:
 

eh, všetci títo superskí, super-úspešní, zbohatlí, superkrástní, mladí, etc, birdzáci,-čKY, a vôbec BA-váci, Pražáci, vídenáci, brnáci, etc..

Thunderstorm
stalo sa vám niekedy, že vám napísal recruiter a ponúkol vám pozíciu vo firme, v ktorej pracujete? mne sa to stalo asi päťkrát, z toho práve dnes dvakrát
včera 20:13 2 1
majky538 fotka
Majky538
Konecne 3-izba pet-friendly od kolegu a GF povie, ze by isla robit aj do BA ..neviem si to moc predstavit. Dalsi kolega dava vypoved a ide na cestu okolo sveta, aj ked pride o povysenie a super plat

atd atd..

eh, ja už nvm., proste už nemožem ani čítat totie internety, ani weby, ani nič
..a vyjst von, do mesta? myslíte, že sa mi dá íst do mesta ?
veru, - je to čím-dál-tím-tažšie, íst cez to mesto,
a být, ozaj jako chudobný, v bohatém meste

tak ja už jen kaviku,
a sifon, 2sifony!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak si dobre volil, mozes zacat vyberat vilky. Je to uz v podstate beztrestne. A bude aj na trojite zmrzliny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vilka stačí 1, ale v Chorvatsku, /SLovinsku (o tom sa ešte musime poradit se setrou, s tou, super-úspešnou, z-bohatlou, čo má tých ~~8, ~~11 bytov v takmer každom vačšom meste, v každom velkomeste tu v strednej Europe,

hey, ovšemže priamo na pobreží, tajkmer úplne priamo až na (k) pláži, v tých tamojších seaside-resorts´ mestečkách, obciach
(inak by nemal moc velký zmysel vyberat priamo zrovna Croiatiu)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár