neprihlásený Streda, 12. júna 2024, dnes má meniny Zlatko
Starými eID sa budú dať podpisovať podania pre Finančnú správu aj tento rok

Značky: eIDSlovenskoe-government

DSL.sk, 30.1.2024


Elektronickými občianskymi preukazmi, eID, vydávanými do júna 2021 sa pomocou zdokonaleného elektronického podpisu budú dať podpisovať elektronické podania pre Finančnú správu SR teda vrátane napríklad daňových priznaní aj v celom tomto roku.

Vyplýva to z dnešného oznámenia Finančnej správy.

Podpora Finančnej správy podporujúcej tento spôsob podpisovania aj v minulom roku sa samozrejme očakávala, podpora tohto spôsobu podpisovania nie je ale pre štátne inštitúcie povinná a oznámenie aktuálne potvrdzuje podporu v prípade Finančnej správy aj v tomto roku.

eID vydávaným do 20. júna 2021 postaveným na platforme CardOS V5.0 ešte v roku 2021 skončila certifikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis, nové certifikáty pre kvalifikovaný podpis bolo pre ne možné získať len do 25. júna 2021 a na kvalifikovaný elektronický podpis sa dali využívať len do 31. decembra 2022 a to aj v prípade pôvodne dlhšej platnosti certifikátov.

Tieto eID je možné naďalej využívať na prihlasovanie po zadaní BOK-u. Aby sa ďalej dali využívať aj na elektronický podpis, štát začal podporovať ich využívanie na autorizáciu úkonov v rámci elektronických služieb verejnej správy aj po konci roka 2022 aspoň v podobe podpory zdokonaleného elektronického podpisu. Táto autorizácia pri elektronických službách nahrádza vlastnoručný podpis, ktorý nemusí byť úradne osvedčený, úrady tento spôsob ale nemusia podporovať.

Štát chcel podporovať využívanie týchto eID po skončení možnosti ich využívania na kvalifikovaný elektronický podpis na autorizáciu pomocou zdokonaleného elektronického podpisu pôvodne nezmyselne len pol roka do 30. júna 2023. Následne v apríli minulého roka predĺžil podporu do 31. decembra 2013 a v októbri o ďalší rok do 31. decembra 2024.

Certifikáty pre tento typ podpisu si užívatelia môžu vytvoriť pomocou aplikácie eID klient vo verzii minimálne 4.4. Keďže štát najskôr vydával certifikáty platné len do 30. júna 2023 a neskôr do 31. decembra 2023, užívatelia s takýmto certifikátom si musia pre používanie v tomto roku vytvoriť nový certifikát. Certifikáty platné do konca roka 2024 sa začali vydávať od 11. októbra 2023 od 18:00, certifikáty vydané skôr majú kratšiu platnosť.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Aj MediaTek vyvíja ARM CPU pre osobné počítače
Starlink satelity budú aj na veľmi nízkych orbitách pod 400 km
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu vzrástla o viac ako tretinu
Linuxový notebook s novým výkonným ARM procesorom by mohol byť dostupný pred Vianocami
Stanica Dajto v DVB-T prešla do HD, stanica aj celé ME vo futbale v HD budú zrejme striktne platené
Raspberry Pi vstupuje na burzu s hodnotou 640 miliónov
Výkon Linuxu na Intel Meteor Lake procesoroch sa výrazne zvýšil zmenou jedného nastavenia
Aktualizácia BIOS-u znefunkčnila populárny firemný model HP notebooku
iPhony s novým iOS umožnia posielať správy užívateľom Androidu a cez satelity
Telekom a O2 začali ponúkať pripojenie na mobilnú sieť z Apple Watch bez telefónu


Diskusia:
                               
 

Vidite vy conformni kokoti? Ked sa na nich vyserete tak zrazu aj nemozne ide.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Možno to tak vyzerá, ale nakoľko účel svätí prostriedky, je možné podpisovať podania za účelom výberu daní priekazne i prastarým čo iba D.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dufam ze ked su teraz uz v statnej sprave uz skutocny odbornici, toto fopa vyriesia do mesiaca.
Odpovedať Hodnotiť:
 

fauxpas, v tomto prípade fauxop
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcelo by to pripravit hromadnu zalobu na stat a ditec. nech si strcia do riti cely system. Cely postup ako vobec podpisat dokument je zalostny, to ak vidi clovek prvy krat a neni ITckar tak to sam jednoducho nespravi. A uz vobec ze tomu celemu sefuje ditec co je tretia strana... dobre dostali do vacku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa so žalobou nemá zmysel ísť pod vesmír, nakoľko inak sa furt nájde nejaký vykuk s vyštudovanou kvantovou fyzikou, čo začne priekazne spochybňovať nezaujatosť súdov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja teda nechcem rýpať, ale teraz sa tuším do eID dáva "CardOS DI V5.4 QES Version 1.0". A tomu končí certifikácia 28/09/2026 (viď http://tinyurl.com/ydns85x7). Takže keď si aj pôjdem vybaviť nový eID dnes a napíšu mi naň platnosť 10 rokov, tak bude fungovať asi tak 2 a pol. A potom tá šaráda začne odznova.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár