neprihlásený Štvrtok, 16. mája 2024, dnes má meniny Svetozár
Súkromná misia na Mesiac definitívne zlyhala, má paliva na menej ako dva dni

Značky: Mesiacvesmír

DSL.sk, 9.1.2024


Loď Peregrine spoločnosti Astrobotic Technology po včerajšom štarte a problémoch s únikom paliva nemá žiadnu šancu pristáť na Mesiaci.

Spoločnosť to potvrdila v dnešnom oznámení.

Loď včera úspešne vyniesla raketa Vulcan spoločnosti ULA, pre ktorú išlo o prvý štart. Raketa štartovala včera o 8:18 nášho času z Mysu Canaveral na Floride.

Loď Peregrine sa oddelila od rakety približne 50 minút po štarte vo výške 500 km nad povrchom. Neskôr ale Astrobotic oznámila problém, keď loď mala problém so stabilným natočením solárnych panelov na Slnko a tým s dobíjaním batérií pomocou solárnych panelov.

Loď sa jej podarilo natočiť a batérie dobiť, problém mal ale vážnu príčinu, únik paliva. Podľa dnešnej aktualizácie únik paliva pokračuje a systém natáčania musí loď udržiavať správne natočenú, kvôli čomu už jeho trysky výrazne prekročili plánovanú životnosť v počte cyklov. Lodi sa zároveň míňa palivo a ak aj trysky vydržia fungovať ďalej, loď bude schopná udržiavať správne natočenie solárnych panelov podľa dnešného oznámenia už iba približne 40 hodín. Loď mala na Mesiaci pristáť 23. februára.

Po minutí paliva solárne panely nebudú generovať dostatok elektrickej energie a loď nebude mať dostatočné napájanie. Spoločnosť sa ešte snaží predĺžiť životnosť lode.

Cieľom spoločnosti je podľa dnešných oznámení dostať loď čo najbližšie k Mesiacu a zároveň realizuje testy a kontroly jednotlivých systémov a prístrojov, čo jej umožňuje získať cenné informácie pre ďalšie misie.

V posledných rokoch ide už o tretiu neúspešnú súkromnú misiu na Mesiac. Astrobotic sa v minulosti zúčastnila súťaže Google Lunar Xprize o odmenu 20 miliónov dolárov za prvé súkromné pristátie na Mesiaci. V súťaži zostávalo ešte päť tímov, ktoré mali zazmluvnené aj vynesenie svojich lodí, keď Google v roku 2018 zrušil financovanie tejto odmeny po posunoch a nestihnutí posledného termínu žiadnym z tímov.

Viacero účastníkov súťaže sa neskôr pokúsilo pristátie na Mesiaci zrealizovať. Okrem Astrobotic, ktorá nebola medzi finalistami súťaže, v roku 2019 neuspela misia izraelskej spoločnosti SpaceIL a v minulom roku misia japonskej spoločnosti ispace. Lodiam oboch sa podarilo úspešne dostať k Mesiacu a pokúsiť a o pristátie, nepodarilo sa im ale pristáť a narazili do povrchu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD
Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie


Diskusia:
                               
 

Ako to len tí súdruhovia pred 55 rokmi zvládli, keď ani zďaleka nemali toľko know-how, ako má ľudstvo teraz.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

Vola sa to peniaze. Ked ich mas, vsetko sa da. A ked ich mas tolko, ako americka vlada a potrebujes sa ukazat...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Tak tak... v tých časoch išlo 5-6% HDP USA len do NASA. U nás nejdú ani 2% do celej obrany, nie to do špecializovanej organizácie...
Sranda je, že s dnešnými technológiami nedokážeme vyrobiť to, čo vtedy (také primitívne prístroje).
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Fico legalizuje úplatky do 750eur, a budeme lietať na mesiac všetci.
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

co konkretne dnes nedokazeme vyrobit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalitné súčiastky. A napríklad taký moloch kolos ako bol Saturn V
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

V 60. a 70. rokoch lietali na mesiac chlapi, ktorých doma čakali deti a ženy. Silná motivácia.

Dnes lietajú mužatky a lesby maximálne na ISS.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

a islámi, negerskí muslámi, len na koncert, vystrielat, vyzbasilnovat, a vykillit ho, a lietajú aj sem ešte, do EUropy, do celej Europy lietajú, kařdú noc, aj tu do Pn., každú noc, najmenej 5 - 6 x sa tu otočí to negro-letadlo, velké, aby sa donho ymestilo, čo nejvíc tých islámo-čmoudů, aj s ich vyše polmetrovými penismi, aj 2 - 3 x den - noc tu pristávajú! !!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No nepotesim ta, rok 24 sa planuje navysit dovoz +1 milion voci roku 23. Je to v ramci programu go woke, go broke.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dostanú zadarmo potratové tabletky, a antikoncepciu.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Volá sa to skúsenosť a vedomosti, zručnosti. A tie títo mladší konštruktéri nemajú. Nevedia programovať Voyager, nevedia skonštruovať motory pre Saturn V, lebo tí čo to navrhli, skonštruovali a odskúšali už nie sú k dispozícií...
To len Muška si myslí, že peniaze sú všetko. Sú veľa, ale um nenahradia.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, ani pmd85 uz dnes nikto nevie vyrobit.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

By si sa poserkal tak efektívne programovať ako sme to robili vtedy.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nvm ja som skor na pmi80. To efektivne mas aj od niekoho potvrdene?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo sa pred 4 tisícmi rokov stavali pyramídy a teraz nie? Snáď pri dnešnej technike by to nemal byť problém...
A veru ani by problém nebol. Len tam neobetujeme životy otrokov a aj tie stavebné predpisy sú iné ako boli. Hlavne však nikto nevrazí toľko peňazí ak z toho nebude mať.
Veľmi podobné je to aj s tým letom na Mesiac. Nikto nesadne do rakety kde má šancu 1:3 že to neprežije. Ak sa niečo poserie tak to bude obrovský neúspech pre NASA... Ak sa misia odloží o... Tak sa to berie ako štandard. Ten prípadný zisk je oveľa menší ako možný neúspech tak aký dôvod sa niekam plašiť.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

A že teraz sa pyramídy nestavajú píšu progresívne médiá na zíklade indícií, že zo štvorhviezdičkového hotela v Hurgade nevidno ako idú ráno murári do roboty? lebo nie že je to len taká priekazne nemediálna pravda.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

totiž, to bolo tak.. - hej, aj tie $$ vtedy boli, aj celá kampan, aj kus vačší zaájem verejnosti, a to aj laickej, vtedy, aj poslední honák dobytka z Arkansasu, a poslední servírka z Nevady, z osamotenej usadlosti, s 1 motelom, v polopúšti Oháaja.. vtedy kus sledovali, a fandili.. - tomu, čo v skutočnosti bol len 1, well, tých zopár, prezentačných letov na Mesiac
(..aj to na ..úplne inom vehikly, s úplne iným, (len ..jakoby "zapožičaným" ) vozidlom..

..a odvtedy, medzitým, sa majitelia, /šéfovia tej ..strany, ktorej patrí to ..*vozidlo", rozhodli že Zem má, prozatím, úplný ban na kozmické lety dalej jako na ISS, dalej jako do "Very Near Close Deep Space, a unlimited, eternal total ban na veškeré technologie, najma pohonů, engines..

takže sa tu z toho stane planeta negro-opic, islámov-opov
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

^^~~total ban na veškeré SERIOZNEJSIE, POKROCILEJSIE, EFEKTIVNEJSIE technologie, najma pohonů, engines..
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Formulujem to asi tak, že len si predstavte, ako by jazdila Vlhová bez podvedomého uvedomovania si povinnosti prezentovať každú výhru ako tímový úspech, kde dokonca i tej lemre, čo len voskuje lyže ako cvičená opica, treba vzdávať slávu na výsostiach za to, že pod obrovským psychickým tlakom na úkor osobných ambícií odvádza len svoj priekazne zasraný kus roboty.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Čo sa týka voskovania, niektoré dámy si ho nanášajú aj na nohy a slabiny za účelom depilácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale keď si ho niektoré dámy nechajú nanášať, tak pri prezentácii nepožadujú umiestnenie informačnej tabule o minimálnej ploche priekazne aspoň ďeveď metrov štvorcových s kontrastným nápisom "Spolufinancované z kohéznych fondov EU" nad fakturačnou adresou salónu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsetci mate pravdu - peniaze. Ale je tu este jedno velmi vyznamne kriterium. Vtedy bola doba analogova a dnes je digitalna. Suciastky sa inak spravaju v nehostinnom prostredi vesmiru ako v dobach analogovych......len na zamyslenie.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Apollo malo digitálny počítač
Odpovedať Hodnotiť:
 

A ani nemalo výkon dnešných smart hodiniek.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže vtedy to stalo veľké peniaze, lebo to bolo všetko nové a bolo treba vymyslieť kopec vecí a postupov, technológií. Tie by sme už mali mať a aj násobne lepšie. Skôr sa zdá, že nevieme už vyrábať veci kvalitne - misia je neúspešná kvôli úniku paliva. Kto si neurobil robotu poriadne?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aj vtedy boli misie neuspesne kvoli "prkotinam" - jedna za vsetky - Challenger - praskol tesniaci o kruzok a vtedy sa NASA stala Need Another Seven Astronauts... Neviem preco si tu vsetci "diskutujuci" myslia, ze let na Mesiac je trivialna zalezitost.
Vtedy bola ina doba, bola Studena vojna, bolo treba predbehnut rusov a ukazat tak svetu prestiz Ameriky a slo do toho neskutocne kvantum penazi a program mal velku podporu danovych poplatnikov. Dnes tomu tak nie je. Misia Apollo 11 stala v tej dobe 355 mega, na dnesne peniaze to je cca 3.2 miliardy dolarov. V tom nie je zapocitane know-how vsetkych predoslych misii. Za misiu Peregrine zaplatila NASA tej sukromnej firme 108 mega - cca 30x menej.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Pri úniku paliva je vodič povinný vozovku očistiť. Nie je celkom jasné, ako sa bude postupovať v prípade tohto incidentu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V rokoch dobyjania vesmiru a pretekov medzi ZSSR a USA, len na projekte letu na mesiac makalo 400 000ludi v USA, kolko maju teraz a k tomu ake financovanie. Zaroven je mesiac zaujimavy z pohladu Helia 3-vieme ho narvat do reaktorov a nie je radioaktivne. Lenze ked mame za "5,50€" este uranu dost na Zemi na co draho vozit helium 3 z mesiaca. :-)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nuz typicky usacky slendrian
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ešte nedosahujú slendrian ficistanu
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Je to o technologii. Pravdepodobne mal ten Stanko Kubrik pravdu, ze to cele bolo natocene niekde na Zemi...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár