neprihlásený Streda, 15. mája 2024, dnes má meniny Žofia
SpaceX posunula štart prvých satelitov pre mobilnú sieť z vesmíru, sto štartov tento rok nestihne

Značky: SpaceX

DSL.sk, 30.12.2023


Spoločnosť SpaceX odložila štart rakety Falcon 9, ktorá bude vynášať prvé satelity Starlink pre poskytovanie mobilnej siete pre smartfóny na Zemi z vesmíru, na začiatok budúceho roka. Tento rok tak už nemá plánovaný žiadny ďalší štart a o niekoľko letov sa jej nepodarí dosiahnuť avizovanú hranicu sto letov v tomto roku.

Raketa Falcon 9 s 21 satelitmi Starlink druhej generácie mala štartovať 31. decembra nášho času, aktuálne SpaceX plánuje štart v stredu 3. januára o 3:13 nášho času.

Mobilnú sieť z vesmíru budú poskytovať Starlink satelity druhej generácie vďaka novej veľkej anténe typu phased array, ktorá bude mať stranu o dĺžke až 5 alebo 6 metrov a plochu 25 metrov štvorcových. Plnohodnotné satelity druhej generácie bude SpaceX vynášať až pomocou novej rakety a lode Starship, pomocou Falcon 9 zatiaľ vynáša ich menšiu verziu V2 Mini.

Tieto satelity spoločnosť začala vynášať vo februári a spočiatku nebolo jasné, či táto menšia verzia má novú anténu a bude podporovať mobilné siete. Potvrdilo to až nedávne povolenie pre testovanie tejto siete od FCC, keď SpaceX plánovala podľa žiadosti začať testovanie už v tomto mesiaci.

Podľa informácií SpaceX ale doterajšie satelity druhej generácie mobilnú sieť nepodporovali, keď prvých šesť satelitov s takouto podporou vynesie až misia plánovaná aktuálne na 3. januára.

Starlink bude v USA poskytovať 4G LTE sieť v pásme 1900 MHz na frekvenciách patriacich operátorovi T-Mobile, pričom bude využívať iba 5 MHz pásma pre downlink a 5 MHz pre uplink. Z jedného satelitu bude pomocou viacerých lúčov poskytovať viacero buniek, pričom podľa popisu budú napriek rýchlemu pohybu satelitu bunky na povrchu Zeme statické. Sieť bude podporovať prechod smartfónu medzi bunkami zrejme so zachovaním spojenia. Ako veľké budú bunky, nie je jasné.

Službu SpaceX samozrejme plánuje poskytovať aj v ďalších krajinách, pričom už zverejnila partnerských operátorov v niekoľkých krajinách.

SpaceX v októbri avizovala zámer tento rok dosiahnuť hranicu sto štartov. S raketami Falcon 9 a Falcon Heavy nakoniec uskutočnila 96 štartov, z toho 91 štartov Falcon 9 a 5 štartov Falcon Heavy. Všetky boli úspešné a navyše vo všetkých prípadoch, kedy sa pokúšala o pristátie prvých stupňov, bolo toto pristátie úspešné. Pri štarte 23. decembra ale prišla o prvý stupeň Falcon 9, ktorý síce úspešne pristál na loď ale pri preprave na pevninu sa prevrátil a poškodil.

SpaceX uskutočnila tento rok ešte ďalšie dva štarty s novou vyvíjanou raketou a loďou Starship. Oba boli neúspešné a skončili explóziou, pri druhom v novembri ale Starship prekonala hranicu vesmíru a dosiahla výšku približne 150 km. Let ale ešte tesne nemal orbitálne parametre.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Raspberry Pi uviedlo dosku pre M.2 SSD, lacnú ale iba pre malé SSD
Slovenskú verziu dostáva už aj Prima Cool, nahradí českú
V novom Linuxe výrazne zrýchli šifrovanie diskov
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie
Ďalší superpočítač má exaflopový výkon, superpočítače s Nvidia CPU sú najefektívnejšie
Windows prestane podporovať 1024-bitové RSA certifikáty
Hokej opäť vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Tesco výrazne rozširuje dostupnosť predaja potravín cez Internet


Diskusia:
                               
 

Menežovanie štartov Falconov mali nechat na Alzu .. Mali by tam sto štartov týždenne...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

a nie 100 štartov týždenne!
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

SpaceX nemá na Alzu nechat aké menežovanie štartov, nakoľko rozhodujúce slovo má vydávaním povolení FAA, tak ako bežec, čo neorganizuje atletický míting nemôže menežérsky riadiť, kedy padne štartovací výstrel, či orgán EU získať certifikát priekazne akého riadenia podľa ISO, kým majú štáty právo veta.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

V budúcnosti sa od štartovacieho výstrelu upustí a každý si demokraticky vybehne kedy bude chcieť.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Odborový zväz rebelov a odborový zväz domín voči vízii nastolenia holubníka priekazne nezverejnili spoločné stanovisko v znení "No tak si to skúste."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

..aj kde bude chciet ?
lebo však čo sme miy, aby sme súdili kroky Pánove,
a priekazne lahký krok Nebeskej Lady, Kassiopey ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alza bude mat priekazne povolenia FAA a rozne certifikaty naskladnene vopred s tym, ze na cierny piatok, ktory byva 300 dni v roku, budu starty zdarma.. zakaznik si bude musiet zaplatit iba za palivo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Mam pocit, ze ked to nikdy nestihaju, ako bude stihat ten ich internet? Podla mna bude pomaly, lebo len rychle rakety dokazu poskytovat rychly interfernet, v opacnom pripade to bude pomale a bude to priekazde lagovat ako ich terminy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:

Pridať komentár