neprihlásený Utorok, 21. mája 2024, dnes má meniny Zina
Orange, ktorý posunul vypnutie 3G siete o rok skôr, ju začne vypínať o pár týždňov

Značky: Orange3G

DSL.sk, 28.12.2023


Telekomunikačný operátor Orange, ktorý najskôr oznámil termín vypnutia 3G siete na konci roka 2024 a následne termín posunul na výrazne skorší, začne s jej vypínaním o tri týždne 18. januára.

Vyplýva to zo zvláštnym spôsobom zverejneného harmonogramu operátora, ktorý ho štandardne neoznámil médiám a napríklad o harmonograme ani stále neinformuje zákazníkov na svojej stránke s informáciami o vypínaní 3G siete orange.sk/vypinanie-3g-siete.

Operátor Slovensko rozdelil na pätnásť oblastí, v ktorých bude 3G sieť vypínať v rozličných dňoch. V poslednej bude sieť vypnutá 22. februára. Až na niekoľko výnimiek bude vypínanie prebiehať smerom od západu územia na východ, vypínanie začne v Bratislave a skončí vypnutím siete v najvýchodnejšej časti krajiny.

Textový zoznam vypínaných oblastí v jednotlivých termínoch napríklad v podobe zoznamu okresov operátor nezverejnil a či ho pred spustením vypínania zverejní na stránke s informáciami o vypínaní nie je známe.

Orange oznámil plán vypnúť 3G sieť ako prvý z trojice operátor s 3G sieťami a s najväčším a dostatočným predstihom na začiatku roka 2022. Z istého aspektu bolo jeho oznámenie ale najproblematickejšie, keď neskôr už oznámený termín výrazne zmenil. Najskôr operátor totiž oznámil vypnutie 3G siete na konci roka 2024, v decembri 2022 ale tento termín výrazne posunul a oznámil vypnutie siete k 31. decembru 2023.

Na začiatku tohto mesiaca oznámil plán vypínanie uskutočniť od januára do februára budúceho roka a aktuálne zverejnil konkrétnejší harmonogram.

Slovak Telekom už svoju 3G sieť vypol, po vypnutí v prvých lokalitách na začiatku októbra dokončil vypnutie v druhej polovici novembra. Telekom oznámil plán vypnutia s menším predstihom až v máji tohto roka, termín aspoň nemenil.

S najmenším predstihom oznámil plán vypínania operátor O2, ktorý ho oznámil na začiatku tohto mesiaca a vypínať 3G sieť začne už v januári. Kým Slovak Telekom vypol a Orange má vypnúť celú 3G sieť za pomerne krátke obdobie, O2 ju podľa oznámenia plánuje vypínať postupne a veľmi pomaly. Vypínanie po jednotlivých lokalitách má totiž trvať až dva roky.

Operátori vypínajú 3G siete najmä za účelom uvoľnenia frekvencií, ktoré následne využijú na poskytovanie 4G a 5G sietí s väčšou efektivitou a tým aj väčšou kapacitou.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD


Diskusia:
                               
 

V projektovom pláne je určite rozdelenie vypínania na pätnásť oblastí pomerne erudovane zdôvodnené, ale podľa mňa by bolo omnoho vhodnejšie rozdelenie na osemstosedemdesiatdva častí, čo by dávalo najavo väčší dojem odbornosti a predovšetkým priekazne kladenie dôrazu na detail.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

najlepšie vypínanie je "strihom"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslíš takto?
youtu.be/saRir95iIWk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je extra speed cut…

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takú sprostosť môže vypustiť len kto nie je oboznámený s tempom, aké priekazne dosahujú vlasové vizážistky zo stredozápadu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár