neprihlásený Nedeľa, 21. apríla 2024, dnes má meniny Ervín
Enkóder AV1 videa SVT-AV1 opäť veľmi výrazne zrýchlil

Značky: AV1

DSL.sk, 13.12.2023


Tvorcovia známeho enkódera videa SVT-AV1 do kompresného štandardu AV1 aktuálne vydali novú verziu 1.8.0, ktorá priniesla veľmi výrazné zrýchlenie.

K zrýchleniu prišlo v štandardnom základnom režime, ktorý sa používa na vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie. Druhý základný režim sa používa napríklad na enkódovanie videa v reálnom čase napríklad pri videohovoroch.

V móde CRF prišlo k výraznému zrýchleniu pri pomalších presetoch 0 až 6, základných úrovniach nastavení určených pre vytváranie videí s lepším pomerom kvality a bitratu. Zrýchlenie pri zachovaní podobnej kvality ako v predchádzajúcej verzii dosahuje 17.1% až 53.8%, najväčšie zrýchlenie je dosahované pri najpomalších najkvalitnejších presetoch.

SVT-AV1 podporuje presety 0 až 13. Pri presetoch 7 až 13 zase tvorcovia v móde CRF avizujú v novej verzii zmenu ich parametrov, keď im znížili mierne rýchlosť o 0.5% až 15.5% ale zvýšili pomer kvality a bitratu o 1% až 4%.

K zlepšeniu prišlo aj v móde VBR s kvalitou určenou bitratom, pri jednoprechodovom spracovaní sa zlepšila kvalita aj rýchlosť a pri viacprechodovom sa zlepšil pomer kvality a bitratu v priemere o približne 3%.

Nová verzia tiež výrazne zvýšila rýchlosť na platforme ARM vďaka optimalizáciám pomocou SIMD inštrukcií Neon, najkritickejšie časti kódu zrýchlili až 4.5 až 8-násobne. Aké celkové zlepšenie výkonu to má priniesť na ARM ale popis noviniek neuvádza.

AV1 je kompresný formát videa, ktorý bol dokončený v prvej polovici roka 2018 a za ktorým stoja mnohé popredné IT spoločnosti združené v organizácii AOMedia. Na rozdiel od H.265 / HEVC je otvorený a voľne použiteľný a zároveň pri rovnakej kvalite dosahuje výrazne lepší kompresný pomer ako iné voľne použiteľné alternatívy. Podľa dostupných testov má aj o niečo lepší kompresný pomer ako H.265.

Problémom AV1 bolo v začiatkoch pomerne pomalé enkódovanie oficiálneho referenčného enkódera libaom od AOMedia, postupne ale pribúdali ďalšie enkódery a enkódery sa samozrejme tiež postupne zlepšovali. Enkóder SVT-AV1, ktorý je tiež open source, vyvinul Intel v spolupráci s Netflixom a v súčasnosti jeho vývoj už zastrešuje AOMedia. Enkóder dokáže efektívne využívať mnohojadrové procesory a je zrejme pomerne často preferovaným softvérovým enkóderom AV1.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia


Diskusia:
                               
 

Keď to takto pôjde ďalej tak môžem vyhodiť svoje VHSky. Ale kde inde nájdem epizódy "Jožo Pročko pokúša"? Na Netflixe priekazne veľmi výraznene NIE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby ich fašiúnia nezakázala, našiel by si ich na Ulož.to.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď ti fašiúnia zakázala uložto tak si uteč do "slobodného" ruska - tam bude pirátsky obsah tvojim posledným problémom!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

A činu si priekazne kde nechal? Internet má byť slobodný nie? A čo keby si zmizol do pýjče na západ ty? Anglosaxónsky debylu, s rusmi aspoň máme pokrvné dna a ňejaké tvoje decké jačanie na tom, bohudík nič nezmení.
Schválne, čo bys robil až bys zistil že ti rodokmeň siaha k moskve, zabil sa?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tak ti poviem: pri PAL 720 x 576, deinterlaced 25 fps, 24bit, kvalitnom AV1 presete, ti na hodinu videa bohato-prebohatoooo staci 300-400 MB + 100-150 MB zvuk a kvalita by nebola nijako znizena v porovnani s originalom

samozrejme to co by bolo vidno na videu by bolo ovplyvnene najme zdrojom (originalom) a VHS veru neni idelany zdroj a teda uz aj ten original stoji za prd
Odpovedať Hodnotiť:
 

Héj? Héj! A o niečom takom ako ai upscale si priekazne jakživ nepočul?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

U Pročka radšej bez audio stopy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Súhlas súhlas, to hovádko zneje ako priekazne opitý und nasrdený gremlin lól. Aspoň tam je maskot dva za tú debilnú oyebb stranu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tých časoch som mal kvalitnejší obraz ako na dnešných bežných LCD televízoroch, hoc majú vyššie rozlíšenie a kvalita a faloš farieb ma teda nenadchýňa...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď aj cenovo sú na tom vyššie než ňáké neu scheiss dosranné elcédé. Hlavne trinitron ale aj bežné s tým, vyšším rozlíšením. Môžeš ísť vykupovať priekazne staré céerté pécé a otvoriť biznisbazár retrománie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne v parlamente môj, v parlamente. Ja byť tam, už by ho nenašli ani lovci múmie.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

vytváranie kvalitnejších videí na dlhodobejšie použitie.
A na krátkodobejšie použitie je vhodný aký enkodér?? :-)/lebo ja si chcem videjko len pozrieť a potom vymazať!/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mpeg4 odporúča 9 z 10 poľovníckych chát.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

S rovnakou vervou zakladá Soros politické strany. Stačí náznak samostatného myslenia jemným odklonom od jestvujúcich možností a na ďalší deň prichádza ponuka za účelom spoločného postupu od priekazne dlhodobo rovnako zmýšľajúcej skupiny vizionárov so zaisteným financovaním i pripraveným obojkom.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ešteže hocikde, aj v telke, sú mnohé videá trhané ako nepodarený balast. A tu niekto ide mútiť hlavy nezmyselnými stratovými zlepšeninami.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak vies, vsade sa setri, takze ked vyhodia zbytocne detaily (ludia ajtak uz z mobilov su slepy jak patron) a este aj zopar snimok, tak usetria na pasme aj na ulozisku.
A v zmysle zdokonalovania sa takto o par rokov dopracujeme k jednemu velkemu stvorcu, ktory mozno vdaka zaoblenym monitorom dalsej generacie bude vyzerat skor ako kosostvorec otoceny o 45'
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak chcú šetriť, nech začnú priekazne mazaním všetkých liberálnych sračkohnačekk. Mimo nich ňeska 90% audiovizuálnych pýjčovýn stojí za makkové, a keď to aj ňácí dement náhodou dopozerá, bolo to v jeho úbohom živote veru ako prvý, tak aj posledný krát. Inu, zvyšok sa tak môže automaticky, preventívne ušetriť traumy a v lepšom prípade, zabrániť skutočne nesvojvoľnú stratu času.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

No čo k tomu...viac presetov, viac adibas. Poriadny Enkóder na presety priekazne nie je odkázaný.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aby to nakoniec nedopadlo tak, že ten výkon priekazne podáva hardvérova jutilizácija. Toť už nebolo by, košér.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nezrýchľujte ho tak rýchlo lebo nakoniec enkódovanie videa nebude trvať ani kúsok času!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A potom je rozšírených kopec "komprimovaných" videí, kde nesedí obraz so zvukom!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár