neprihlásený Sobota, 20. júla 2024, dnes má meniny Eliáš, Iľja
Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy s gyroskopmi

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 30.11.2023


Hubblov vesmírny teleskop má opäť problémy so svojimi gyroskopmi, ktoré sa používajú na zisťovanie a udržiavanie jeho natočenia.

Teleskop má šesť gyroskopov. Hoci bol vypustený už v roku 1990, gyroskopy sú novšie a všetky boli vymenené pri poslednej servisnej misii v roku 2009.

Teleskop v štandardnom režime využíva tri gyroskopy, viac ich má kvôli zálohe. Po pokazení tretieho v roku 2018 má v súčasnosti funkčné už iba práve tri gyroskopy.

Jeden z používaných gyroskopov ale aktuálne vracia chybné údaje, informuje NASA v tomto oznámení. Teleskop sa preto 19. novembra prepol do tzv. bezpečného režimu, v ktorom sa neuskutočňujú vedecké pozorovania.

NASA úspešne obnovila činnosť telekospu, 21. novembra sa ale opäť kvôli gyroskopu prepol do bezpečného režimu. Následne po ďalšom obnovení činnosti sa znovu 23. novembra prepol do bezpečného režimu. NASA tak v súčasnosti realizuje testy na zistenie detailnejších informácií o probléme a vyvinutie možných riešení.

NASA mala po pokazení tretieho gyroskopu v roku 2018 najskôr problém s posledným záložným, nakoniec ho sfunkčnila. Či sa aktuálne problémy týkajú toho istého gyroskopu oznámenie neinformuje.

Aj prípadné vyradenie jedného zo zostávajúcich gyroskopov nebude znamenať koniec činnosti Hubblovho teleskopu. Teleskop dokáže fungovať aj s dvomi a dokonca aj s jedným gyroskopom. NASA v prípade pokazenia jedného zo zostávajúcich gyroskopov podľa skorších informácií počíta s režimom s jedným používaným gyroskopom a druhým záložným, pričom teleskop v takomto režime dokáže síce pokryť menšiu časť oblohy, dopad na vedeckú pozorovaciu funkčnosť má byť ale limitovaný.

Zároveň v minulom roku začali NASA a SpaceX analyzovať možnosť ďalšej servisnej misie k teleskopu, pri ktorej sa zvažuje aj výmena gyroskopov. V akom stave je táto analýza nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút


Diskusia:
                               
 

Tu je vidiet ta kvalita, ako vyrazne v poslednych rokoch klesa. Kedysi sa vyrabalo na co najlepsiu zivotnost, teraz v dobe ekosialenstva sa vsetko vyraba iba na spotrebu a tak zrazu sa ppocita a planuje zivotnost aj u suciastok, kde sa to kedysi nepredpokladalo, resp. ani nebolo potrebne analyzovat.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

ale stúpla zložitosť
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

presne ... ci cipe s technologiou 800 nm ci 1000 nm sa toho moze asi pokazit ovela menej ako na nejakom 3,4,5,7,10 ... nm cipe (nech uz pojmom "nm" myslime cokolvek), ked tam rachne nejaky vysoko-energeticky proton

v prvom pripade bude male miestne poskodenie nejakej cesty, ktore ostane funkcna, v druhom pripade to prepali cez vsetkych sto masiek a znici 2457 trakzistorov naokolo

troska uvedomenia si dosledkov do toho!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

No, nikde v kozme sa cipy s jednotkami nanometrov nepouzivaju (nedam ruku do ohna za space x). Pouzivaju sa osvdcene cipy, velkych rozmerov, s redundantnymiobvodmi, tolerantne voci sirokemu spektru ziarenia. Napriklad pri Marsovskom vrtulnicku ide o klasicke cipy co sa tyka architektury, ziadne specialne, ale chranenie proti radiacii je prave velmi vysoke. Takze Hoci cip je rovnaky, ako bol tusim v Samsungu 7, ale je z inych materialov, aby odolal kozmickemu ziareniu. Cize jeho cena je aj 1000 nasobne vyssia za jeden kus.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Chobotina jak dvojnohý pes, vážený. Kozmická radiácia, chceš povedať že apollo mal čipy analógy alá priekazne drevjený počítadlá a trysky húb troch slobodomurárov lží? Veď na mesiaci celý čas zabudli kapurku zatvoriť, žiadne komory a všetko vrátane alobalového plášťa či obyč. hévy djúty kobercovky a vešiakov odolávalo aj tým najnebezpečnejším elementom ale že kút va mraziaceho vákua. Ten rover tiež, čistý zázrak, keby dnes s teslami dávali závody T1 championship ale ništ, no. Možno nabudúce lebo, https://m.youtube.com/shorts/qlJIA90MYKo
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Si idiot vies o tom?

1. predchadzajuci diskuter nikde v ziadnom slove svojho prispevku nepouzil nic "analogove", ani ziadne slovo v tom prispevku neobsahuje slovny zaklad "analog"

2. predchadzajuci diskuter ma uplnu poravdu v tom ze cipy su pre vesmir customizovane a specialne chranene voci radiacii

3. bod 2 vsak neprotireci mojmu tvrdeniu, ze dnesne cipy su nachylnejsie na poskodenie radiaciou (co musi byt kompenzovane vyssou ochranou)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3) radiaciou akou radiaciou, akoze napr. aj radiaciou z radiatoru?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Úvodné rozosmianie pobavilo, diskusia nie je o obmedzeni reči na danú tému či prirovnaniach a zamyslenia sa v degradácií v tech. posune ak sa zamyslíme že pred viac ako pol storočím s tým napríklad taký lunar lander ak sa tak vôbec tá paródia na čokoľvek hodné voľného letu vo vesmíre dá nazvať, teda problém nemal. Ale tak tt si potom tiež mimo, hlavne keď rovno k veci píšeš názor svoj, pretože sa tu o vesmírných lidech nik nezmenil, priekazne doposiaľ, haha! Customizované čipy mám u riti velebnosti, pretože by som všetky tie m.2, ssd, pamäte a čipíky najradší zakázal.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mna ekosialenstvo je dosledok prave toho spotrebnictva, ktore zacalo skor...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sa čo divíš keď aj na pukrajine tanky menia sa v šrot sťa angličáky z pvc lól. Priekazne divsasvetu pán mrdák jelensky nezmohol sa na viac ako dodatočné turné žobrania, akko na klavír. V sev. amer. už veľmi nepochodil, obzvlášť v kanade ho dezoláti doslova do pýjče posielali, spolu s dicktátorom trudeauom. Pekňe pekňe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kde sa toto chytá na životnosť Voyager-u...? Tie letia a nejak fungujú už 46 rokov a sú už neslušne ďaleko. A vnútri majú 16 a 18-bitový počítač, alebo ako ten CPU vtedy zostavili...
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

ten už žiadnu fotku nepošle
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Údajne sa na všetkých pokazil systém včasného varovania pred problémami, pričom so sebou priekazne vzal i najbližšiu elektroniku.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

V hubblovi su gyroskopy, kde sa vnutri tekutiny otacaju rotory rychlostou 19200 otacok za minutu. Privod elektriny je cez droty v hrubke ludskeho vlasu.
https://dopice.sk/sja
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Tekutiny? však tá by tam mohla aj zamrznúť!...či sú vyhrievané??
Odpovedať Hodnotiť:
 

A čo to má byť za cekucina, kde sa niečo môže otáčať takou zbesilou rýchlosťou? Síce ak je to dostatočne tenké tak áno, ale tenké zasa nemá potrebnú hmotnosť na vyvolanie dostatočného gyro efektu...či tam hore to stačí? Vlastne aj 20 kilový rotor sa v cekucine môže točiť rôzne rýchlo, tam tekutina na jeho otáčanie má pramalý fplyv!
Já ti nevím, Karle...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gyroskop mi zacal blbnut cca. pred desatrocim v Samsug Galaxy Note II.
Nakoniec som ho vzdy sfunkčnil poklepaním na gyroskop zapalkou cez dieru, ktoru som vyvrtal do zadnej strany mobilu.

Gyroskop mi blbne v mobile Samsug Galaxy A20e od novoty. Aplikacia Skymap zobrazuje nocnu oblohu rovnako na vsetkych mobiloch, okrem mojho Samsug Galaxy A20e.

Po tychto skusenostiach mi pride uplne normalne, ze Hubblov vesmírny teleskop má problémy s gyroskopmi.

Byť NASA, gyroskopy bych do Teleskopov nedaval.

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ty nerozumieť že to byť priekazne zámerne? Včuj že sa im všetko sére, až hodia uterák do ringu, už čoskoro vo vašich obývačkách, teda dúfam lebo ako hovorí pravidlo, čím skôr tým lepšie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár