neprihlásený Utorok, 23. júla 2024, dnes má meniny Oľga
NASA úspešne uskutočnila optickú komunikáciu na milióny kilometrov

Značky: NASAoptika

DSL.sk, 19.11.2023


Americká vesmírna agentúra NASA tento týždeň úspešne uskutočnila pomocou technológie DSOC na sonde Psyche optickú komunikáciu na novú rekordnú výrazne väčšiu vzdialenosť ako doteraz.

Sonda Psyche odštartovala v októbri, letí k asteroidu 16 Psyche nachádzajúcemu sa v tzv. hlavnom páse asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Na palube je technológia optickej komunikácie s označením DSOC, Deep Space Optical Communications, ktorá využíva laser v blízkom infračervenom spektre.

Sonda štandardne komunikuje so Zemou v rádiovom spektre, cieľom DSOC je otestovať laserovú komunikáciu na výrazne väčšie vzdialenosti ako doteraz. Doteraz NASA komunikovala optickou komunikáciou najďalej medzi Zemou a Mesiacom, teda na vzdialenosť približne 400-tisíc km.

Prvú optickú komunikáciu s DSOC uskutočnila NASA tento týždeň 14. novembra na vzdialenosť takmer 16 miliónov kilometrov. Aká dátová rýchlosť bola pri tejto komunikácii dosiahnutá oznámenie neinformuje.

Na sonde sa využíva teleskop s priemerom 22 centimetrov. Na Zemi sa so sondou komunikuje z dvoch rozdielnych lokalít. Dáta sa na sondu odosielajú relatívne nízkou rýchlosťou pomocou teleskopu s priemerom 1 m v Table Mountain v americkej Kalifornii, rýchlosť má podľa dostupných informácií dosahovať 292 Kbps.

Laser zo Zeme odosielajúci dáta sonda využíva tiež na presné navádzanie lasera, pomocou ktorého sa budú odosielať dáta vysokou rýchlosťou zo sondy na Zem. Tento laser je zachytávaný veľkým teleskopom s priemerom 5.1 metra v Palomar Observatory, približne 130 kilometov od Table Mountain. Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón.

Technológiou DSOC sa bude zo sondy Psyche komunikovať až na maximálnu vzdialenosť viac ako 300 miliónov km. Akou rýchlosťou konkrétne budú dáta odosielané na Zem NASA oficiálne neinformuje, uvádza len 10 až 100-násobné zrýchlenie oproti rádiovej komunikácii.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA tak v posledných rokoch realizuje viacero testov optickej komunikácie s rozličnými parametrami.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Apple napreduje so skladateľným iPhonom, bude konštrukcie véčka a mohol by prísť v 2026
Alza vrátila možnosť zobraziť si iba nové produkty
Nestabilitu niektorých nedávnych Intel CPU spôsobuje mikrokód, sú nenávratne poškodené
Google nakoniec zrušil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
Boeing a NASA na Zemi nasimulovali zlyhanie trysiek vesmírneho Boeingu
Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05


Diskusia:
                               
 

Čo je to nejakých pár miliónov km... Sondy Voyager majú miliardy km vzdialené a aj tak je viac ako zaujímavé, že tu z nich nejaký signál dôjde.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Viete mi niekto dať kontakt na funkčnú čarodejnicu ?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Koleduješ si o problémy, z ktorých ti možno nepomôže ani blázinec. Nezahrávaj sa s tým, čomu nerozumieš.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Rada ako z biblie, trafil si to 100bodovo. "Nezahrávaj sa s tým, čomu nerozumieš." To myslíš vážne? Si videl svet okolo ? Keby to tak aspoň časť ľudí brala k srdcu tak
A) Buď sedíme furt v jaskyni, alebo B) to tu funguje jak má (čo v zásade nevylučuje možnosť A).
Okrem toho veď načo asi kua hľadám odborníka nee?
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Witchcraft je len malou časťou okultných vied. Aby si vôbec tušil, do čoho ideš, treba prečítať veľa hrubých kníh, ktoré ani nie sú v slovenčine a ani nie sú bežne dostupné.
Každopádne ako som písal vyššie, radšej to nechaj tak, nemuselo by to pre teba a tvoje okolie dopadnúť dobre.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Vidím že asi aj Zariatikovi sem tam skočíš. Možno ty by si si mal dať pozor na svoje túžby. Moja motivácia je asi úplne inde ako čakáš. Ja už knihy nehlcem, stačilo. Idem si pomaly svojou cestou k večnosti, cestu vôle a sidhi nenasledujem. So smrťou som sa skamarátil. Ale na to čo potrebujem poradiť vlohy nemám. Pokoj tvojim snom !
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

V súlade s nešírením neoverených informácii oficiálne určite len niekto s certifikačnou autoritou priekazne vystaveným certifikátom, že vie dať kontakt na funkčnú čarodejnicu.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Kontakt na funkcnu carodejnicu? Staci sa ozenit...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Carodejnice, s ktorymi sa da zenit vacsinou funkcne niesu... Ziadny stolcek prestri sa, ziadny hrnecku var...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mas bielu a ciernu magiu ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D zase sme pri tom
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved to.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, ale na funkčnú bielizeň by sa našiel. Alebo vhodnou alternatívou je dospieť a neveriť na blbosti...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

opadrne z timito vecami. je tolesite zvasit prostrjetki abi si dosiahol vichru
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ahoj joskoo, uz som ta dlhsie nevidel, viem, ze stale riesis konflikty na blizkom vychode, ale aj napriek tomu si spravis cas a zavitas sem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preco sa obmedzujeme na vviditelne svetlo ked mozme odpalovat gamma zablesky pomocou atomoviek niekde spoza slovnaftu ? Podla mna si vytycili slaby ciel.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Take tabulky ukazuju detom v skolach, z ktorych vyplyva, ze gama je uz v spektre, ktore neprejde zemskou atmosferou... Zakazat by mali take ruhanie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked prejde viditelne, preco by gamma nemohlo?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To neviem, vraj ho blokuje ozonova vrstva: https://images.app.goo.gl/u4B3NNRTB6fqyEL86
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak som si to s chutou precital, vyborna sprava, ktora potesi kazdeho sietara:D komunikacia na miliony km ,,,,,,multinasobne zrychlenie oproti radiu,,,moje srdce plesaaaaaa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurát že ak nevie preniesť hmotu, je z informačného hľadiska vo viditeľnom spektre hodenie kameňom transwarp, ktorý tie miliony km priekazne preletel už pri uchopení.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

My sme so Štefanom opticky komunikovali v kuchyni keď si chcel naliať ďalšiu borovičku. Mrzko som na neho zagánila a upustil od konania.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Avsak dolezite je tiez zjednat napravu v preventivnej oblasti daneho skutku a zamedzit tak jeho pachaniu do buducnosti
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

* miliardy metrov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Inak, len tak medzi recou, nezvladaju nahodou Cinania uz kvantovu komunikaciu? Ta by mala fungovat na obrovske vzdialenosti a samozrejme s uplne inymi prenosovymi rychlostami..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ja by som mal zarabat ako boris dolar ale nezarabam. Takze rozdiel medzi teoriou a realitou moze byt priepastny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rýchlosť svetla vo vákuu...299 792 458 metrov za sekundu.
Rýchlosť rádiového signálu vo vákuu sa rovná približne rýchlosti svetla.Kde urobili inžiniery z usa chybu,keď im ten laser ide rýchlosťou 10 až 100 násobne rýchlejšie .. ??? Tak je to napísané v článku .
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Jedná sa o prenosovú rýchlosť v bitoch za sekundu bps a nie o rýchlosť elektromagnetického signálu. Pozor na to, niekto by to mohol zle pochopiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fotón je imaginárna neohraničená blbosť. Vôbec by ten výraz nemali používať. Okom človeka viditeľné svetlo, je elektromagnetické žiarenie od - do frekvencie, a nič viac.
Je to pôvodne matematická veličina, obsahujúca hodnoty jednotky "prietoku". Bolo to na hranici alebo za hranicou svetla tak ako ho definuje človek podľa svojeho zraku, alebo tak zvané neviditeľné svetlo (ultra fialove, alebo infra cervene) ? Detto svetlo, to je znova, iba ľudský výraz pre nejaké imaginárne ohraničenie elektromagnetického spektra. Len na okraj, fotón nie je nositeľom elektromagnetizmu, ten nepotrebuje nositeľa, je samonostý, tu je to znova imaginárna z prstu vycucaný nápad. Je to rovnaké ako pojem
čo ja viem, čierna diera, žiadna diera, iba zavádzajúci pojem pre masívny hustý objekt tak, že sa gravitačné zrýchlenie vyrovnáva s únikovou rýchlosťou elektromagnetického žiarenia a tak uniká takmer nekonečne dlho. Ten objekt tam ale stále je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby že zem považovali za iss ešte by som takej sprostej idee akou nasa neobmedzene disponuje, priekazne rozumel nakoľko používať amatérsky teleskop s ešte amatérskejším teleskopíkom pre obmedzenú komunikáciu na zlomok stotiny sekundy pri rýchlosti točiacej zeme plavúcou s celou mliečnou dráhou naprieč nekonečným vesmírom veru dáva bohovský zmysel, obzvlášť ak je šude milión satelitov, planétiek s vlastnými mesiačikmi, asteroidmi, prachom, neposledne aj vesmírními lidmi, radšej si mali soudruzi rovno sadnúť k piškôrkam a a zopakovať to legendárne its called real good engineering. Veru by to malo oveľa väčšiu výpovednú hodnotu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Aká dátová rýchlosť bola pri tejto komunikácii dosiahnutá oznámenie neinformuje"

Takze to kludne moze byt aj 2B za 48minut
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teleskop využíva kryogenické chladenie a má detektor s vysokou citlivosťou schopný detekovať jeden fotón?

nemalo by tam byt DETEGOVAŤ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár