neprihlásený Piatok, 19. júla 2024, dnes má meniny Dušana
SpaceX získala povolenia a o štart Starship sa pokúsi v piatok

Značky: Starship

DSL.sk, 15.11.2023


Spoločnosť SpaceX získala potrebné povolenia pre ďalší štart svojej novej vyvíjanej rakety a lode Starship a druhý pokus o prvý orbitálny let Starship plánuje uskutočniť tento piatok 17. novembra.

Raketa bude štartovať zo základne SpaceX v Texase, vhodné okno pre štart začína o 14:00 nášho času a trvá dve hodiny.

Podľa aktuálnych informácií spoločnosti bola uskutočnená skôr avizovaná dôležitá zmena a motory druhého stupňa raketa naštartuje zároveň s vypínaním väčšiny motorov prvého stupňa. Doteraz sa v raketách SpaceX naštartovali motory druhého stupňa až po vypnutí motorov prvého stupňa a jeho odpojení. To ale znamená samozrejme dočasnú stratu ťahu. Nový spôsob oddelenia prvého stupňa by mal podľa skorších informácií zvýšiť nosnosť celej rakety na orbitu o približne 10%.

Podstatne bola vylepšená aj štartovacia plošina, ktorá bola pri prvom pokuse o štart výrazne poškodená. Prvý pokus o prvý orbitálny let Starship sa uskutočnil v apríli. Raketa vtedy roztrhala napríklad betón a okrem iného spôsobila v okolí štartu požiare.

Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a 3 minúty a 59 sekúnd od štartu boli raketa a loď zničené explóziou.

Hneď pri štarte podľa zobrazovanej telemetrie tri z 33 motorov prvého stupňa nefungovali. Podľa skorších informácií Muska ich systém nepovažoval za dostatočne v poriadku aby využil ich plný ťah. Raketa sa kvôli tomu podľa Muska ale nakláňala na stranu.

Po 27 sekundách od štartu sa niečo pokazilo na ďalšom motore, u ktorého prišlo k "energetickej udalosti" a poškodilo to aj okolité motory. Raketa ale pokračovala.


Prenos z nepodareného prvého orbitálneho letu Starship (video: SpaceX)Po 85 sekundách od štartu ale už raketa stratila schopnosť natáčať trysky motorov a tým riadiť smer letu a začala letieť neovládateľne. Loď sa neoddelila od prvého stupňa, spolu sa začali otáčať, najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km a následne začali klesať. Raketa ale najskôr 40 sekúnd nereagovala na príkaz na samodeštrukciu, k explózii prišlo následne vo výške okolo 30 km.

Prvý orbitálny let má mať podobu, akú spoločnosť avizovala už pred viac ako dvomi rokmi. Loď má po štarte zo základne SpaceX v Texase letieť smerom na východ, pričom prvý stupeň má pristáť v Mexickom zálive. Loď Starship má uskutočniť takmer celý oblet Zeme a pristáť západne od USA, neďaleko Havajských ostrovov. Prvý stupeň ani loď pri prvom pokuse nemali pristávať na plošinu na mori, pristáť mali na vode. Loď má pristáť 90 minút od štartu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model


Diskusia:
                               
 

Drzim Elonovi palce nech mu to tentokrat vyjde a snad tie motory priekazne neroztrieskaju tu chladiacu podlozku pod raketou, pretoze primarnym problemom startu tejto rakety je to, ze pod raketou nie je spraveny standardny odvod spalin, a plyny unikajuce z motorov sa kolmo opieraju do "betonu, chladiacej podlozky atd.." Totizto motory Raptor pouzite v tejto rakete maju pracovny tlak v spalovacej komore okolo 300 bar a rychlost spalin z motora dosahuje nieco vyse 3 km/s .. o ich teplote radsej pomlcim.. Ruku na srdce. Co moze pod touto raketou vydrzat, ked sa tam oprie sila 33 motorov Raptor? Tam nie je peklo, ale peklo na kvadrat..
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ale video z toho bolo luxusne, ako lietali kusy betonu.
Hadam teraz to uz spocitali lepsie a nerozbije to to chladenie.
Robili uz aj test aj ked zase len 50% tahu ci kolkko.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak pjekne začínal ten spacex, pamätáme sa na cgi kráv ako pobehujú v popredí jakko dzignuté raz zprava vľavo potom naopak. A teraz keď už by lietať to samé bez ohňa malo, stále komplikace, stále dačo už jak nasa.
Načo opravovali niečo čo priekazne na začátcích fungovalo?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Už si konečne našiel tie popruhy na ISS a okraj plochej zeme? lol
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hľadá kde z modulu Nauka uniká chladivo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne real good engineering boyz! Len tak ďalej, možno z vášho riťolezectva spojených odrbantov amerických raz budete reinkarnovaný gagarin mladší a džúnyjor, och keby ste aspoň sny mali realistické keď už si ten život žijeťe v ružové prdeli sebaklamu bez konca lól.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Vies co je zaujimave? Vcera som viezol jednemu chlapikovy dve balenia Stoporexu a rozpraval uplne rovnako ako ty.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Čo by na tem malo byť zaujímavé? Že ľuďom priekazne čumíš do zásielok? Imho by bolo zaujímavé keby úplne rovnako ako ja vyprával tvoj tatko.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

vidím, že stále trvá ban, úplný zákaz, na ozaj účinné, aefektívne pohony, a vůbec vehicle, lode, pre ozajstné, ozaj efektívne, na- ozajstné lítání, cestování, dopravu, traffics, vo vesmíre..

..a potom zas, možno o 15 dní, možno o 15 rokov, zas budú vidno, najma v noci, tie 3 + 1 svetlá, zvačša oranžové,-žlto-červené, pohybujúce sa nočnou oblohou obrovskou rýchlostou, manérujúce, "zabáčajúce, a otáčajúce sa, VELMI PRESNE v neskutočne, naozaj ostrých, VELMI ostrých uhloch,
a to všetko (takmer) absolútne nehlučne (resp.aspon ne v lidmi počutelnom spektre)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

To sú všetko magnety a červená ortuť, americký čierny projekt, hitler mal funkčné talíže, nacisti týmto preletávali na juž. pól priekazne jako na klavír. Amíci sa to dozvjeli teprv až po válce kieď vyslali svého admirála byrda na mapovanie. Nacistické základne od jedného bodu všude, a též tam narazili na tzv. firmament. Dej si do odysee term admiral byrd. Hezké popočutí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a zas tie zabery s fisheye sosovkou kde ukazuju akoze zakrivenie,a zombici su nadseni,veria,ze ziju na delovej guli na ktorej sa drzia miliony ton vody
pre tupcov pre lepsie pochopenie,voda sa vzdy ustali v rovine a mozes jej naliat kolko chces vzdy bude rovna tak ako je napisane,tym ze sa vzdialis nezmenis fyziku vody,aka je vlastne pointa tychto letov??? prelomit firmament je nemozne
radsej keby tito klauni miesto vystrelovania rakiet do ,,vesmiru" spravili riadny laserovy test cez niekolko mil na urcenie zakrivenia zeme a vsetci plochozemci by drzali p... lenzie nie to sa tak nestane viete preco pretoze EARTH IS INEED FU.KING FLAT

Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale prosimta ved je spicata, prelomi ako nic...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne že je, a ješťe k tému priekazne sta cio nár na! To ti potvrdí každý pilot, že počas pristávania nekalkuluje ničím iným než rýchlosťou svojho aeroPLANEu, kdežto nasa sa debilúm aj sniperúm pri tréningu snaží nahovoriť, že sa musí rátať korelačne s tým ako sa vlastne guľka zem krúci rýchlosťú ňeco cez 1609km/h lól. O flightpath modeloch z guľky prenesenej na plochý model dáva razom oveľa väčší zmysel, koniec koncov who, aj un majú model mapy plochej zemi v logu. Slobodomurári, čili stavebníci lží musia verejnosti ukázať pravdu, ale oyebúvať môžu neobmedzene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už prosím vysaď tie drogy lebo drístaš pičoviny. Lól
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tsk tsk tsk, tie tvoje argumenty, pritom sám droguješ jak o život. Hlavne vysaď priekazne vankúšik, a nefňučkaj furt jak infantílny dement bez štípky rozumu. Pre teba osobitne citujem,
We're in the middle of massive experiment worldwide. Maybe the experiment is, Will people listen to scientists. - neil degrasse tyson. Takže, tíško sa postav a choď si dnes dať ďalší booster, aspoň si minimálne neplodný. Toť ako sa svet očistí od debilú tvojho druhu. Díky, že nám robíte službu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už sa pokúsali? Je sobota.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dnes o druhej...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Smelo sa odvážne pridávam na stranu tých, čo môžu priekazne bez obáv vyhlásiť, že šak my sme vám to hovorili.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár