neprihlásený Streda, 22. mája 2024, dnes má meniny Júlia, Juliana
Telekom má o týždeň kompletne vypnúť 3G sieť, zákazníci sú terčom phishingu o SIM

Značky: Slovak Telekom3Gphishing

DSL.sk, 15.11.2023


Zákazníci Slovak Telekomu so staršími telefónmi podporujúcimi maximálne 3G sieť, nenachádzajúci sa v pokrytí siete novšej generácie alebo z iných dôvodov využívajúcich 3G sieť majú posledný týždeň do vypnutia 3G siete tohto operátora na celom území krajiny.

Ako sme informovali v tomto článku, Telekom v druhej polovici októbra oznámil termín kompletného vypnutia 3G siete v druhej polovici novembra. Odvtedy neoznámil žiadnu zmenu a ku kompletnému vypnutiu teda zrejme príde budúci týždeň.

Po vypnutí 3G siete v prvých dvoch okresoch, Zlaté Moravce a Žarnovica, na začiatku októbra, zrejme za účelom otestovania vypínania, bude v približne polovici zostávajúcich okresov 3G sieť vypnutá o necelý týždeň v utorok 21. novembra a vo zvyšnej polovici o ďalšie dva dni vo štvrtok 23. novembra.

Konkrétne bude 21. novembra sieť vypnutá v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Detva, Gelnica, Humenné, Kežmarok, Košice I až IV, Košice - okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Medzilaborce, Michalovce, Poltár, Poprad, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen a Žiar nad Hronom.

Frekvencie v pásme 2100 MHz uvoľnené po vypnutí 3G následne Telekom využije na prevádzku sietí novších generácií, v súčasnosti ich používa aj na 5G sieť. Operátor bude naďalej popri 4G a 5G sieti prevádzkovať aj svoju 2G sieť.

Ak má zákazník starú SIM kartu nepodporujúcu novšie 4G a 5G siete, može si ju vymeniť na predajni alebo objednať výmenu na stránke telekom.sk/3G. Na tejto stránke si môže zákazník tiež zistiť, akú SIM kartu má.

Aktuálne Telekom ale upozornil na emailový a SMS phishing na jeho zákazníkov, ktorého témou je práve výmena SIM. Phishingové správy konkrétne informujú zákazníka o objednaní eSIM karty, pričom správa obsahuje odkaz na stránku pre zrušenie objednávky. Útočníci si od zákazníkov okrem iných údajov podľa Telekomu žiadajú aj špecifické údaje k SIM, sériové číslo ICCID alebo SN.

Telekom jasne neodpovedal na otázku či predpokladá, že útočníci tieto údaje o SIM kartách nejakým spôsobom využívajú, respektíve ako sa dajú využiť. Zároveň nie je jasné, či phishingová kampaň súvisí s vypínaním 3G siete a predpokladanou väčšou výmenou SIM zákazníkmi Telekomu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


inzerciaDiskusia:
                               
 

Snáď je na tej stránke útočníkov kvalitná online používateľská podpora, vyskakujúca na monitor ako reklamy na porno v ďeveďesiatkach, či v prípade SMS phishingu je obsahom správy i telefónne číslo na zákaznícku linku s ešte kvalitnejšou a trpezlivejšou používateľskou podporou, na ktorú sa zákazník, pravdepodobne niekoho stará či prastará mama, využívajúci 3G, môže priekazne s dôverou obrátiť, že čo je to to ICCID alebo SN či SIM karta, inak útočníci zo sociálneho inžinierstva jednotku nedostanú.
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/sgx

Len toľko k tomu.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Aby si sa z toho neposral náhodou. Aj tak si len latentný...
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

A ten výraz toho sklamaného otca, ktorý čosi mieša na sporáku nemá chybu. Aj ty si tak svojho sklamal, bukvička?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Naopak, sklamaný je z rod. génov on sám, sa tu preto z času na čas ventiluje keď naň príde pms. Ale nemám mu to za zlé, mňa by tiež sralo keby som miesto klobásky mal piérko o veľkosti klitorisu. Si predstav tu fyz. námahu keď sa chce urobiť, jedine trením sa o vankúšik čo schováva v útulno dúhovitej kôľničke, pre tú ukojujúcu radosť a priekazne následne muchlovanie, ho má ešte potlačený z oboch strán, na jednej zuzhanna s veľkým Ó a na druhej zmatkovič s vyplazeným oným.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je lepšia verzia. Priamo a narovinu. Načo chodiť ako "teplej" kaše :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

hey, ale tá jeho sestrenica tam.. čo otvára tú chladničku.. :s :p hmn.. :Dp :P :p

ale nvm proč tam musia kukat, vyhladávat ajž tak staré baby, Nina, 29.r., Klára, 31.r, Sona 30.
~~zrovna presne 30ročné ženy
sa mi zdá, že sú, a boli by, na toho chalana beztak, BEZTAK, ~~už kus staršíé, o neco starší, nejmín o dekádu, o ~~5 ~ 8 rokov..
a o 10rokov navíc, to je už ozaj lacn.. ehmn ozaj dost velký vekový rozdíl, / aaj nezvyk, aby bol chalan, chlapči ajž tak
vyrazne mladší jako dievči, sa nezvyklo, takuo
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ehmn, ale mali tam dát do tej reklamy, radši nejaké sš-, / vš školačky, z OA, obchod.akadémie, nejaké maturantky, :D :p
aaj nejaké birdzčky, :p :P ;P :p
na "vyrovnánie" :o :D
(teplot)
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Telekom.sk/5g nie???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je niekto taký sprostý, že sa phishingom nechá nachytať, tak si aj zaslúži aby ho oklamali.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Eventuálne môže ísť o stelesnenie čistej nevinnosti, podané priekazne v interpretácii kontextu Podľa seba súdim Teba.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Úplne by stačilo napísať, že zákazníci Telekomu, sú terčom. Bodka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

terčom v prvom rade priekazne telekomu, a už nech ak sa stane lebo stále tu robia reklamu tomu ružovému parnterovi. Ľudia by mali ísť k 4Ge až to bude kryté šude, to budú čučat, tehnológia nová doba ufó!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gejkom ma stale nejakych zakaznikov? Ovce zozeru vsetko co sa im naserviruje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tajomstvá obchodnej taktiky, zväčša akcie ale že v 21stor. bude praktikou priekazne homobuzi, to teda čumím. Sa snažá aby ľudia zňenávideli život alebočo? Já už ňéchcém vidieť ani počuť s čím prídu na budúce.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

si asi idem vyscreenovat tú (jeho) sestrenku, :p odtial :D :P

hmn nvm či aj tie 2 ~ 3 dievči, už majú ~~30++ :D lol
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

O vypínaní 3G sieti Telekomom síce viem už dlhšie, ale jednoducho a proste neriešil som výmenu staršej SIM karty za novší typ. Karta v súčastnosti používaná mojou 80 ročnou mamkou, ktorej stačí telefonovať, ona nepotrebuje riešiť nejaký dátový prístup na sieť. Ale oni mi aj tak z Telekomu poslali novú kartu, ani som o to nežiadal. :)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár