Druhý pokus SpaceX o prvý orbitálny let novej vyvíjanej rakety a lode Starship by sa mohol uskutočniť tento piatok 17. novembra.
Spoločnosť SpaceX takýto možný termín avizovala na konci uplynulého týždňa. V tom čase ale ešte stále nemala všetky povolenia pre štart a či sa tento termín tak podarí stihnúť nie je jasné.
Prvý pokus o prvý orbitálny let Starship sa uskutočnil v apríli. Raketa vtedy poškodila aj štartovaciu plošinu, roztrhala napríklad betón a okrem iného spôsobila v okolí štartu požiare.
Raketa s loďou úspešne odštartovali, problémy ale začali už pri štarte a 3 minúty a 59 sekúnd od štartu boli raketa a loď zničené explóziou.
Hneď pri štarte podľa zobrazovanej telemetrie tri z 33 motorov prvého stupňa nefungovali. Podľa skorších informácií Muska ich systém nepovažoval za dostatočne v poriadku aby využil ich plný ťah. Raketa sa kvôli tomu podľa Muska ale nakláňala na stranu.
Po 27 sekundách od štartu sa niečo pokazilo na ďalšom motore, u ktorého prišlo k "energetickej udalosti" a poškodilo to aj okolité motory. Raketa ale pokračovala.
Po 85 sekundách od štartu ale už raketa stratila schopnosť natáčať trysky motorov a tým riadiť smer letu a začala letieť neovládateľne. Loď sa neoddelila od prvého stupňa, spolu sa začali otáčať, najvyššie sa dostali do výšky približne 39 km a následne začali klesať. Raketa ale najskôr 40 sekúnd nereagovala na príkaz na samodeštrukciu, k explózii prišlo následne vo výške okolo 30 km.
Prenos z nepodareného prvého orbitálneho letu Starship (video: SpaceX)
Prvý orbitálny let má mať podobu, akú spoločnosť avizovala už pred viac ako dvomi rokmi. Loď má po štarte zo základne SpaceX v Texase letieť smerom na východ, pričom prvý stupeň má pristáť v Mexickom zálive. Loď Starship má uskutočniť takmer celý oblet Zeme a pristáť západne od USA, neďaleko Havajských ostrovov. Prvý stupeň ani loď pri prvom pokuse nemali pristávať na plošinu na mori, pristáť mali na vode. Loď mala pristáť 90 minút od štartu.
V júni Musk avizoval, že SpaceX uskutočňuje po prvom neúspešnom štarte viac ako tisíc zmien. Veľmi podstatnou zmenou je spôsob oddelenia prvého stupňa od druhého stupňa a štartu motorov druhého stupňa. Doteraz sa v raketách SpaceX naštartovali motory druhého stupňa až po vypnutí motorov prvého stupňa a jeho odpojení. To ale znamená samozrejme dočasnú stratu ťahu.
SpaceX ale uskutočňuje zmenu a podľa júnových informácií prechádza na systém používaný niektorými ruskými raketami, keď motory druhého stupňa naštartuje zároveň s vypínaním väčšiny motorov prvého stupňa. To by malo zvýšiť nosnosť celej rakety na orbitu o približne 10%. Vyžaduje to ale zmenu prvého stupňa aby bol chránený pred motormi druhého stupňa.
Podla mojho skromneho odhadu tentokrat ked sa podari odletiet z rampy, tak nebudu po okoli lietat niekolkotonove kusy betonu, ale velke kusy zeleznej chladiacej aparatury ktore budu priekazne striekat vodu pod tu raketu..
Podľa mňa, to nikam nevedie. K motivácii, "dokázali sme to" je to drahá dočasná zábavka, ktorá po smrti Muska a časom, výmene vedenia, skončí. Nie je kam ísť a závislosti na Zemi sa zbaviť nedá. Na niečo také je potrebná úplne iná, zatiaľ neznáma technológia, ktorú ľudia nevynájdu. Už dlho stagnujeme len s tým, čo tu už máme 60 rokov. A to je nám reálne, k ničomu.
Re: Realita je taka aka je..
Od reg.: ujo horar
|
Pridané:
15.11.2023 18:54
Nezabudaj ze Musk ma priekazne viac deti ako nas Boris.. teda aspon si myslim.. Z tych deti to aspon jedno musi chytit za srdce a urcite bude pokracovat v otcovych slapajach, Ano, a ta neznama technologia, to su prave tieto giganticke Muskove rakety.. s tymi sa snad nebude stagnovat dalsie polstorocie.
Dalsia vec, aj keby s tym stagnovali Muskove decka, tak ver mi, ze Cina to uz kopiruje a skusa to iste, pripadne to vylepsia.. tato technologia urcite nezapadne do zabudnutia...
Ále za bitie sa do pŕs to určite stojí. Nevidel si modiho ksicht idúci priekazne do stratena ešte minútu po pristátí na mešáci? Ale tlieskal, pekne spolu so svojími soudruhmi, aj keď absolútne nechápal že wtf iz ha-p-nyn. Imho to za také momenty stojí.