neprihlásený Sobota, 13. júla 2024, dnes má meniny Margita
Zásobovacia misia pre ISS úspešne odštartovala

Značky: vesmírISSNASASpaceXlasery

DSL.sk, 10.11.2023


Zásobovacia misia CRS-29 pre medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v noci na dnes úspešne odštartovala, loď Dragon je na orbite a smeruje k ISS.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Loď spoločnosti SpaceX vynášala samozrejme raketa Falcon 9, štartovala o 2:28 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Loď je podľa NASA bezpečne na orbite a k ISS by mala priletieť zajtra o 11:20.

Okrem štandardných zásob je na palube napríklad nové zariadenie ILLUMA-T pre rýchlu optickú laserovú komunikáciu so Zemou.

ILLUMA-T, Integrated LCRD Low Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal, bude laserovou komunikáciou v infračervenom spektre z ISS komunikovať s geostacionárnym satelitom LCRD, Laser Communications Relay Demonstration, ktorý bol vypustený na konci roka 2021. Ten bude dáta následne preposielať na pozemné stanice.

ILLUMA-T bude dáta na satelit posielať rýchlosťou 1.244 Gbps, v opačnom smere bude rýchlosť prenosu 52 Mbps. NASA už otestovala vo vesmíre aj výrazne vyššie rýchlosti laserovej komunikácie, pri tomto teste ale pôjde o komunikáciu na výrazne väčšiu vzdialenosť ako pri doterajšom rekorde, keď ISS sa nachádza na orbite približne 400 km a geostacionárny satelit LCRD na orbite 35.8-tisíc km.

V apríli už NASA dosiahla vo vesmíre rýchlosť laserovej komunikácie až 200 Gbps, keď takouto rýchlosťou posielala dáta zariadením TBIRD, TeraByte InfraRed Delivery, z malého testovacieho satelitu na povrch Zeme. Satelit sa ale nachádzal na nízkej orbite 530 km.

Test ILLUMA-T bude ďalším z viacerých testov laserovej komunikácie v poslednej dobe, v tomto prípade pôjde podľa NASA o jej prvú obojsmernú laserovú komunikáciu s využitím prepojovacieho satelitu na preposielanie dát.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA optickú komunikáciu už nielen testuje v rámci testovacích misií a používa ju už aj v niektorých svojich vesmírnych misiách, okrem iného bude používaná v októbri vypustenou sondou Psyche. Kedy ju začne využívať bežne vo svojich misiách nie je zatiaľ ale jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky
Samsung uviedol inteligentný prsteň Galaxy Ring, za viac ako 400 eur
V roku 2028 by 20 TB SSD mohol stáť okolo 300 dolárov


Diskusia:
                               
 

konzervy a wifinu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Idealne wifonky, to priekazne postaci.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to by mali byť wifi-ionky, aby mali aj ionty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoro som sa zadusil keď som to čítal
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je paráda! S takými rýchlosťami ako dáva nasácky iluminát mal údajne i Musk v začiatkoch starlinku priekazne problém pri letovaní v dielničke za garážou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sranda že som to aj ja čítal ako illuminat, a to priekazne aj v predošlom článku o tejto fake tech pre ňenormálňe naivňých debylú.
Ale aspoň uvidíme či konečne budú 4 či 8k live streamy s kvalitným ccd a zoomom na zem v priamom prenose bez rušivých pásikov, čerňe preblikavaným obrazom a zrnenia ako za čias terestriálneho analógu, lól!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

slovenský rádioamatéry sa už tešia na laserovú komunikáciu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár