neprihlásený Štvrtok, 27. marca 2025, dnes má meniny Alena
Zásobovacia misia pre ISS úspešne odštartovala

Značky: vesmírISSNASASpaceXlasery

DSL.sk, 10.11.2023


Zásobovacia misia CRS-29 pre medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS v noci na dnes úspešne odštartovala, loď Dragon je na orbite a smeruje k ISS.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Loď spoločnosti SpaceX vynášala samozrejme raketa Falcon 9, štartovala o 2:28 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Loď je podľa NASA bezpečne na orbite a k ISS by mala priletieť zajtra o 11:20.

Okrem štandardných zásob je na palube napríklad nové zariadenie ILLUMA-T pre rýchlu optickú laserovú komunikáciu so Zemou.

ILLUMA-T, Integrated LCRD Low Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal, bude laserovou komunikáciou v infračervenom spektre z ISS komunikovať s geostacionárnym satelitom LCRD, Laser Communications Relay Demonstration, ktorý bol vypustený na konci roka 2021. Ten bude dáta následne preposielať na pozemné stanice.

ILLUMA-T bude dáta na satelit posielať rýchlosťou 1.244 Gbps, v opačnom smere bude rýchlosť prenosu 52 Mbps. NASA už otestovala vo vesmíre aj výrazne vyššie rýchlosti laserovej komunikácie, pri tomto teste ale pôjde o komunikáciu na výrazne väčšiu vzdialenosť ako pri doterajšom rekorde, keď ISS sa nachádza na orbite približne 400 km a geostacionárny satelit LCRD na orbite 35.8-tisíc km.

V apríli už NASA dosiahla vo vesmíre rýchlosť laserovej komunikácie až 200 Gbps, keď takouto rýchlosťou posielala dáta zariadením TBIRD, TeraByte InfraRed Delivery, z malého testovacieho satelitu na povrch Zeme. Satelit sa ale nachádzal na nízkej orbite 530 km.

Test ILLUMA-T bude ďalším z viacerých testov laserovej komunikácie v poslednej dobe, v tomto prípade pôjde podľa NASA o jej prvú obojsmernú laserovú komunikáciu s využitím prepojovacieho satelitu na preposielanie dát.

Vesmírne misie v súčasnosti využívajú komunikáciu najmä v rádiovom spektre. Optická komunikácia s výrazne kratšou vlnovou dĺžkou umožňuje dosahovať vyššie rýchlosti a umožní misiám odosielať viac dát. NASA optickú komunikáciu už nielen testuje v rámci testovacích misií a používa ju už aj v niektorých svojich vesmírnych misiách, okrem iného bude používaná v októbri vypustenou sondou Psyche. Kedy ju začne využívať bežne vo svojich misiách nie je zatiaľ ale jasné.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, ten má výpadok a v noci dlhú odstávku
Telekom začal poskytovať pripojenie cez sieť popri vedeniach aj tretieho distribútora elektriny
Tesco mobile pridalo na predplatenke veľký 20 GB dátový balíček
Sonda NASA úspešne uskutočnila najväčšie priblíženie k Slnku
Nový trailer druhej série Star Wars seriálu Andor
Raspberry Pi má nový produkt, PoE injektor
Vydaný Linux 6.14
Skladateľný iPhone má prísť v budúcom roku, nakoniec nebude konštrukcie véčka
Na O2 Voľnosť budú výrazne drahšie dátové balíčky, ale s výrazne viac dátami
Populárne Mapy.cz sa premenovávajú na Mapy.com


Diskusia:
                               
 

konzervy a wifinu :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Idealne wifonky, to priekazne postaci.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

to by mali byť wifi-ionky, aby mali aj ionty!
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoro som sa zadusil keď som to čítal
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je paráda! S takými rýchlosťami ako dáva nasácky iluminát mal údajne i Musk v začiatkoch starlinku priekazne problém pri letovaní v dielničke za garážou.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sranda že som to aj ja čítal ako illuminat, a to priekazne aj v predošlom článku o tejto fake tech pre ňenormálňe naivňých debylú.
Ale aspoň uvidíme či konečne budú 4 či 8k live streamy s kvalitným ccd a zoomom na zem v priamom prenose bez rušivých pásikov, čerňe preblikavaným obrazom a zrnenia ako za čias terestriálneho analógu, lól!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

slovenský rádioamatéry sa už tešia na laserovú komunikáciu
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár