neprihlásený Piatok, 22. novembra 2024, dnes má meniny Cecília
NASA po pol roku vysvetlila, prečo helikoptéra a vozidlo na Marse nedokázali dlho komunikovať

Značky: NASAMars

DSL.sk, 8.11.2023


Americká vesmírna agentúra NASA s výrazným odstupom času vysvetlila, prečo dron Ingenuity a robotické vozidlo Perseverance na Marse v prvej polovici roka dlho nedokázali spolu komunikovať a ako k takémuto stavu prišlo.

Ako sme skôr informovali, Ingenuity uskutočnil 51. let v druhej polovici apríla, následne v celom máji NASA neinformovala o uskutočnení žiadneho ďalšieho letu a neinformovala ani o dôvode tohto stavu.

V stanovisku pre DSL.sk následne stručne avizovala, že lety sa neuskutočňujú keďže Ingenuity a robotické vozidlo Perseverance sú na opačnej strane jedného z kopcov a nedokážu spolu komunikovať. Podľa NASA k tomu prišlo kvôli kladeniu priority na vedeckú misiu Perseverance. Stanovisko ale nevysvetľovalo, ako sa vozidlo a dron dostali do takéhoto vzájomného postavenia.

Vozidlo s dronom nekomunikovalo nakoniec až 61 dní a dron neuskutočnil žiadny let takmer tri mesiace.

Prečo sa dostali do takéhoto vzájomného postavenia NASA vysvetlila detailne až v aktuálnom oznámení.

S dronom Ingenuity sa samozrejme NASA snaží pristávať v čo najviac rovných lokalitách bez veľkých nerovností. Podľa oznámenia sa ale zároveň aj snaží lietať nad čo najrovnejším územím, keďže laserový výškomer dronu je citlivý na veľké terénne nerovnosti. Vozidlo Perseverance samozrejme tiež jazdí po čo najrovnejších územiach a prichádza tak k situáciám, kedy sa vozidlo a dron musia premiestňovať po rovnakej alebo podobnej trase.

Dron nelieta v blízkosti vozidla, aby prípadný problém neohrozil misiu vozidla. Častou stratégiou pre dron je tak lietať tesne pred vozidlom.

Na konci apríla sa 52. letom dron dostal blízko lokality Mt. Julian, už pri pristávaní vozidlo s dronom stratilo komunikáciu. Vozidlo sa malo k tejto lokalite a dronu podľa pôvodného plánu priblížiť o niekoľko dní a komunikácia sa mala obnoviť.

Vedecký tím misie sa ale následne rozhodol namiesto plánovaného presunutia vozidla smerom na Mt. Julian preskúmať inú oblasť Powell Peak. Po problémoch s odberom vzoriek v tejto lokalite sa vozidlo nachádzalo v tejto lokalite pomerne dlho a k dronu sa priblížilo dostatočne blízko na nadviazanie spojenia až na konci júna.

Ďalší let uskutočnil dron až v druhej polovici júla, pričom počas letu prvýkrát núdzovo pristál. Dôvodom bola strata synchronizácie medzi dátami zo senzoru IMU, Inertial Measurement Unit, a navigačnej kamery. Podľa oznámenia má NASA podozrenie na príčinu tohto problému, nebola ale dostatočne preukázaná, oznámenie o tejto príčine neinformuje a ani neinformuje či súvisela s predchádzajúcou dlhou neaktivitou dronu.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov
SpaceX nezachytávala prvý stupeň Starship kvôli problému na štartovacej veži
Sprístupnená prvá testovacia verzia už Androidu 16


Diskusia:
                               
 

To s takou chobotinou musela nasa držať k officko vyjadreniu nda až doteráz? Bolo tu v komentoch už x krát rozumnejšie vysvetlene že k spojeniu došlo až sa ten kopec rozhodol odísť. No dáva to kurevský zmysel keďže nasa drží drón pred roverom a keď je tomu tak, za prvé prečo letí do toho púštneho tornáda čo sa tam vyskytlo ja neviem mesiac či 2 týždne alebo tri vzad? A za druhé, teraz keď sú na rovinke nie je čo skúmať tak rover si ide po púšti a drón s laserovým meračom výšky mapuje topológiu s pokusmi rekordov o čo najrýchlejší presun od neurčitého bodu a k neurčitému bodu b až sa mu batéria nevybije? FFS, to čo tam soudruzi chobotkovia riešia za dve miliardy ročne? Toto?
https://m.youtube.com/watch?v=oRdgmN_Yq3U
Pa the tic!
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Mal by si poslat CV do NASA. Rozhodne Ta tam potrebuju..
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Skôr by mala NASA vysvetliť, čo asi tak môže nájsť vo vesmíre, keď nevie nájsť ani priekazne najväčšieho odborníka na Zemi.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Priekazne lól!
Odpovedať Hodnotiť:
 

šak ja to tu stále tvrdím...medzi sondu a vrtulníček prišiel na 3 mesiace kopec no a keď sa rozhodol odísť tak aj signál zas bol.Tak to tu aj napísali.
inak-s tým vrtulníčkom sa tam bavkajú a vytešujú jak malý chlapci tak sa pýtam ako sa spieva v jednej pesničke...ale načo je to dobré,ale načo je to dobré ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď priekazne 2mld. ročne, z ktorých, čo sme zatiaľ mohli vidieť, venujú veľmi malý zlomok na všetky lacné hoaxy ktoré ešte s hrdosťou prezentujú verejnosti akoby sa hory nečervenali. Kam ide zvyšok peňazí je väčšia otázka než nejaké vákuum.
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://odysee.com/@Nicolas:d/18qr6qsg486q4rg684:0
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

Všimnime si určitú analógiu tohto incidentu dlhšej nekomunikácie s tým, keď sú manželia odlúčení od lôžka a nekomunikujú spolu. Často je príčinou alkohol, nevera, gambling alebo domáce násilie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nekomunikácie? A ktorýže tón je v hudbe priekazne dôležitejší ako pomlčka?
Odpovedať Hodnotiť:
 

najprv ze "strata signallu s Apollo 11 na odvratenej strane Mesiaca", teraz zrazu lebo ze "kopec"... si myslia ze nas ojebabru, co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak napriklad, teba ojebabre aj pokladníčka v tesku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo boli pohadany, to je predsa jasne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Treba povedať jednu vec. Mnoho krat je tu strasna stoka komentarov, nieco ako topky a podobne. Ale dovolte mi pochvalit redakciu DSL pretoze tieto clanky o marse ma neskutocne bavia a som rad ze tu o nich citam. Kiez by ich bolo viac.

Super praca chalani.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No neviem. Nie su o vrtulnicku a vozitku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď chceš vidieť a priekazne vedieť o nase viac, zajdi na odysee a do search baru píš čo ťa len napadne, nasa, moon, green screen, bubbles in space, mars, devon island, iss cgi, gravity fail atď. Je to úžasný hub kde sa zdieľajú prekuknúté ale vážne neskutočne amatérske chyby profi súdruhov slobodomurárov oyebantov z uSSa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je nejaký spôsob ako overiť tvrdenie NASA?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priekazne áno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sa dostaneš na mars, je to viac ako len priekazne pravdepodobné, inak máš smolu, yidov od peňazí neodtrhneš ani štipkou soli.
K tomu ale nie je nutnosť keďže hlášky typu stratili sme tech ktorá nás dostala na mesiac a je veľmi ťažko zložité dostať ju späť hovorí za všetko aj tomu najsprostejšiemu dementovi na Zemi, česť výnimkám ktorým to za život nie a nie prejsť cez lebečnú kosť do mozgov, neskutočne vymyté mozgy. Iss je rovnako hodné fejkovania ako mars, nemusia dokazovať nič ako napr. živo vysielané laserové signalizácie na rôzne body na zemi.
Žiadna snaha odvrátiť teóriu plochej zemi, lebo nie je možné ako.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ze si si pomylil flase a dal si si vyskoc? Si tam daj nalepku a len na kolena, nepit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:o :D :D :D :D :p :D :D :D :p :) lol lool
jžš totok mi nerob, mi yabehlo pitivo somsae skoro udusil :D :D :p lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

O omyloch životných rozhodnutí by si mal priekazne pomĺčať, ja som si do ramena nenechal vpichnúť syntetické jedy a látky alterujúce dna, narozdiel od niekoho, zrejme až príliš inteligentného. Uhuh, príbehy o fľaši či ruskej rulete zvestuje svojim blízkym a rovnako zmýšľajúcim, to že na niekoho budeš ukazovať konšpiračný teoretik ťa veru nespasí.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár