neprihlásený Sobota, 23. novembra 2024, dnes má meniny Klement
RISC-V má rýchlo rásť, má byť v miliardách procesorov

Značky: RISC-V

DSL.sk, 8.11.2023


Nová procesorová architektúra RISC-V má v najbližších rokoch rýchlo rásť a byť použitá v miliardách SoC procesorov.

Takýto odhad od spoločnosti SHD Group aktuálne prezentovala na konferencii RISC-V Summit organizácia RISC-V International presadzujúca túto architektúru.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch a čipoch, často určených na špecifické účely. Používa sa napríklad v tzv. mikrokontroleroch a prípadne aj v procesoroch iných architektúr na špecifické účely. Na takéto účely sa RISC-V používa už intenzívne a v tomto roku má podľa prezentovaného grafu už viac ako miliarda SoC procesorov používať aj RISC-V.

Do roku 2030 má počet SoC procesorov s RISC-V výrazne rásť a presiahnuť 16 miliárd, priemerný ročný CAGR rast má dosiahnuť viac 40%. Dostupné stručné informácie neuvádzajú či ide o odhad počtu nových dodaných SoC v jednotlivých rokoch, pri takýchto odhadoch sa ale zvykne väčšinou odhadovať počet nových dodaných kusov v jednotlivých rokoch.

Tento počet ale v každom prípade nemá predstavovať počet procesorov architektúry RISC-V, keď zahŕňa aj SoC procesory iných procesorových architektúr s RISC-V jadrami použitými na špecifické účely ako mikrokontroler alebo koprocesor.

Akú časť majú tvoriť SoC procesory, ktorých aplikačné jadrá pre spúšťanie operačného systému a aplikácií sú architektúry RISC-V, prezentovaný graf s odhadom neuvádza.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Protimonopolný úrad začal prešetrovať, prečo v SR nie sú skutoční virtuálni mobilní operátori
Nový trailer filmu Minecraft
Linux v ďalšej verzii vyradí súborový systém Reiser
Odštartovaná výroba flash pamäte s 321 vrstvami
Apple má prvýkrát použiť vlastný 5G modem v iPhone v marci
Linux dostáva podporu veľkokapacitných pamäťových SDUC kariet
USA požadujú, aby Google predal Chrome a potenciálne aj Android
ISS zvýšila orbitu, aby sa vyhla troskám zo satelitu
Vzniknú fyzické zábavné tematické Minecraft parky
Qualcomm chystá Snapdragon CPU pre lacnejšie PC, majú začínať na 600 dolárov


Diskusia:
                               
 

chcelo by to spravit nejaky 8-12 jadrovy risc-v cpu do desktopu a pekne linux. x86 ma uz nebavi a arm sa nedokazal presadit v desktope tak hadam sa to podari aspon risc-v. aj ked moj sen je powerpc v desktope bohuzial powermac g5 uz je nemozne pouzivat v dnesnej dobe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby drbnuty intel nechal x86 patenty ako public domain tak problem bude vyrieseny a netreba ziadne arm ani riscV

US/EU by mali zakrocit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď uSSa aj priekazne zakročil s antitrust zákonom. By si tu nemal amd, a pil by si len pepsi, alebo cocacolu, nikoli obe. Len sa netvárme že to niečo rieši. Patenty sú ta najväčšia chujovina, veľa ropou-nezávislých tech. je vďaka zakopaným a každých 50r. reaplikovaných patentov na dané záležitosti nemožnosť poraziť ropných magnátov, ktorí všetky tie patenty vlastnia, priekazne sila.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

priekazne drbnuty konspiracny lavicak, co myslis ze ten vyvoj stoji prd makovy? Patent zaruci ze firma moze vyvyjat dalej inak by cinske manufaktury zaplavili trh lacnymi napodobeninami a zapadne firmy by razom skrachovali. Uz teraz maju problem ze spolcili s komunistami a postupne im okopirovali vyrobu. Btw a od kedy intel amd ci nvidiu vlastni ropny magnat ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

> co myslis ze ten vyvoj stoji prd makovy?
> Patent zaruci ze firma moze vyvyjat dalej

Prečo by vyvíjala ďalej, keď má príjem z patentu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Patenty sú ochrana. A čo máte kto s tým furt aký problém??
Pfizer z neviem akého dôvodu musel uvoľniť rozumy a nie len on. Tak sa vyrábajú namiesto kvalitných originálnych liekov pofidérne generiká! Vyprdnúť sa cenu, keď je účinok a vedľajšie účinky prapodivné a horšie ako u originálu!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Pfizer musel čo? Tak priekazne pardón pan uvedomelý, najprv si naštuduj koľko prešľapov v minulosti narobil a tiež koľko miliárd platil vo forme odškodnenia. To čo tu tiahneš je anda a fda striktne diktuje že generické píjčoviny sú identické, kde ideš na to že sú horšie? Za to ďakuj veľkoodberateľom kupujúcich práve z číny, rebrandujú na made in eu ci uSSa a potom máš výkyvy nálad ako si tu stihol predviesť. Veď aj kovid vakcíny, veď aj kontaminácia určitých váriek c19 vakcín nie sú zodpovednosťou pfizer ale linky kde sa vyrábali a plnili. Hlavne že všetci vrátane moderny, j&j, novavax, astrazeneca, jansen proste všetci okrem sputnika užili jednu a tú istú sekvenciu genómu generovanú podotýkam chybne, čínskym počítačom. Sputnik ani nebol mrna takže preto ho asiže všade na západe zamietli.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme že drvivá väčšina sú horšie. Napríklad účinnosť Viagry j meraná v bodoch. orig. Viagra od Pfizeru má číslo 8, generiká dosahujú ledva 5 niektoré 6. A je tých alternatív v liečivách už mnoho a každá má nejaké iné vedľajšie účinky. To je dosť zlé a prinajmenšom čudné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vôbec, teda inak, tebe to možná príde čudné, pravda je taká že je to priekazne zámerné a ak sa na to príde, holt náhoda, chybička se vloudila a podobné kvázi alibistických ospravedĺnení či skôr dôležitých verejných doznaní za ktoré by mali sekundou prísť o licenciu a všetok kapitál, no lenže ako sa to jedná v praxi? Dostaneš po rukách pohládko s porozumením a konaj ďalej, len dbaj viac na nenapadnosť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, a patentovy troling pomaha uplne vsetkym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo do toho serieš priekazne práve čínu? Vyhovuje tvojmu argumentu aj keď reaguješ absolútne od vecí?
Vynájdeš niečo čo nás oslobodí od ropných magnátov, chceš na to ísť komerčne? Nehrozí, patent už existuje, len je od roku 1890 patentovaný, hlavne že o tvojom vynáleze čo existuje 130 rokov doteraz nikto nikdy nepočul, patent sa dá neobmedzene reaplikovať aj keď nie je nasadený a užívaný čo je absolut chobotina. Najväčším držiteľom pod. patentov je rockefeller, hádaj prečo asi.
No posledný pokus o patent takej anti oil tech mal afričan maxwell chikumbutso, chcel to masovo presadiť, musel požiadať o patent, iná cesta nebola, podal s funkčným prototypom, dostal odpoveď že patent nedostane lebo to je fyzicky nemožné, zaťal sa a šiel ďalej, do roka od podania patentu záhadne zomrel. Už chápeš? Či ty chceš silou mocou platiť za benzín, naftu či lítiové sprostosti?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akú časť majú tvoriť SoC procesory, ktorých aplikačné jadrá pre spúšťanie operačného systému a aplikácií sú architektúry RISC-V, prezentovaný graf s odhadom neuvádza.

toto je úplne jedno, každému je jasné že RISC-V procesory nie sú v počítačoch, serveroch ani mobiloch. V minipočítačoch extrémne zriedkavo.

Aby sa architektúra uchytila, potrebuje desaťročia intenzívneho vývoja. A to musí niekto zaplatiť. Ak sa uchytí v microcontrolleroch, tak má šancu dostať seriózne financovanie na ďalší vývoj a postupne sa vylepšovať, až kým nebude pripravená do veľkej ligy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže domáci používatelia si majú za tri firewally a dva antivírusy pustiť ďeveď certifikačných autorít v záujme bezpečnosti, ktorú miliardy s láskou spravovaných a pravidelne updatovaných zariadení priekazne ešte zvýšia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A kvôli čomu zasa nejaké RISC-V??
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár