neprihlásený Nedeľa, 28. apríla 2024, dnes má meniny Jarmila
Česi uvedú nový Turris router až v lete 2024, plánujú aj lepší model pre bežných užívateľov

Značky: Českoroutery

DSL.sk, 8.10.2023


Hoci projekt českých routerov Turris od českého združenia CZ.NIC v predchádzajúcich dňoch avizoval dokončenia vývoja nového modelu Turris Omnia Enterprise po hardvérovej stránke, dostupný bude podľa tvorcov zrejme až v lete budúceho roka.

Tvorcovia to v sobotu uviedli na konferencii LinuxDays v Prahe.

Hoci projekt v newsletteri informoval o dokončení vývoja po hardvérovej stránke a plánovaní výroby, na konferencii tvorcovia hardvér označovali iba ako prvé prototypy a avizovali ešte minimálne zrejme opravu nájdených menších problémov.

Projekt už dlhšie neuviedol nový model a dlhodobo ponúka výkonný model Turris Omnia stále v takmer rovnakej konfigurácii, na konci minulého roka iba upgradol jeho WiFi na WiFi 6 a teraz v septembri oznámil novú konfiguráciu dodávanú so 4G a bez WiFi. Okrem toho ponúka ešte modulárny Turris Mox, ktorý zrejme nemá veľkú používanosť.

Tvorcovia už v roku 2021 avizovali pripravovanú novú výkonnejšiu verziu routera Turris Omnia a avizovali niektoré jeho parametre. Podľa informácií z konca 2021 ale táto verzia ešte nemala ani prototyp a optimistickým termínom na jej uvedenie bol až koniec minulého roka. Takýto model ale nakoniec zatiaľ nebol uvedený.

Namiesto toho v marci tohto roka projekt oznámil prípravu dvoch iných modelov, malého prenosného routeru Turris SG1 a výkonného routeru pre firmy Turris Omnia Enterprise. Turris Omnia Enterprise bude postavený na osemjadrovom 1.8 GHz ARM procesore NXP LX2080A, bude podporovať maximálne 64 GB RAM pamäte, šesť 10-gigabitových SFP+ portov, využívať 16 GB microSD kartu, bude mať tri M.2 sloty, jeden pre WiFi, jeden pre NVMe SSD a jeden pre mobilný modem, PCI Express slot pre WiFi, USB 3.0. Chladený bude pasívne.

Očakávanú cenu tvorcovia avizujú pod tisíc dolárov.

V prezentácii, ktorú je možné nájsť v tomto videu od času 2:07:45, neuviedli žiadne informácie k prenosnému modelu Turris SG1.

Avizovali ale opäť vývoj novej generácie Turris Omnia pre bežných užívateľov s nižšími nárokmi na výkon ako bude poskytovať Turris Omnia Enterprise. Tento model má nahradiť doterajší Turris Omnia, má mať podobnú cenu a o niečo vyšší výkon. Tvorcovia chcú prejsť na 64-bitový CPU a mať aspoň jeden 2.5-gigabitový ethernetový port, potenciálne viac takýchto portov, možno ešte rýchlejšie ethernetové porty a WiFi 7.

V súčasnosti je projekt ale ešte iba vo fáze výberu SoC procesora pre tento model.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

A v čom akože má byť lepší či zaujímavejší Turris oproti hneď dostupným značkovým výrobkom?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"Omnia používá operační systém založený na OpenWrt. To znamená, že máte zařízení s otevřenou Linuxovou distribucí a můžete s ním dělat úplně cokoliv. Všechny zdrojové kódy jsou veřejné."
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

On myslim aj HW je otvoreny - PCB a skrinku maju myslim dokumentaciu na volne stiahnutie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Schémy, firmvér určite nie. A načo sa s tým vôbec zaťažovať, keď mi nikto nevie seriózne odpovedať čím sú čínsky Česi takí výnimoční?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. To sa treba pýtať niekde, kde zo schopnosti položenia otázky nevedia vyvodiť schopnosť pochopenia odpovede, nakoľko je tam tým serióznosť priekazne garantovaná.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Akože nemá byť lepší či zaujímavejší v ničom. Tu je akože priekazne irelevantná méta.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Za menej ako 100 EUR si kupim Dynalink AX3600 WiFi 6 router, ma 2,5G WAN ethernet port, Qualcomm 2,2 GHz quadcore CPU a WiFi, OpenWRT je podporovany (vratane WiFi 6) a ma aj celkom slusny design.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A na Lovensku kde sa dá kúpiť..?
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Pred cca rokom som zvazoval a v alze bol napriklad...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

>nekupuje AP ale router
lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zalezi od potrieb uzivatela.
Ked som to pred rokom-dvoma porovnaval, vychadzal mi za tu cenu ako najlepsi pomer cena/vykon.
Turris Omnia ma viac RAM a flash ako Dynalink.
Ma modularny dizajn: vies tam vlozit SSD, alebo kartu na mobilny internet, vies si kupit WiFi modul podla svojich potrieb.
Ma to vymenitelne anteny - vies pouzit napriklad smerovejsie, s lepsim ziskom. Ten Dynalink ma vnutri take malicke plosaciky, co urcite nemaju taky zisk ako velke pruty.
Ma to automaticke aktualizacie a hromadu sluzieb, ktore si vies zapnut, pripadne tam doinstalovat nieco vlastne. Do SFP si mozes vlozit 10Gbit modul. Ma to komunitu uzivatelov s forom a vyvojari bezne komunikuju cez mail. Z routrov, ak si to zapnes, zbieraju informacie o utokoch a vedia rychlo identifikovat bezpecnostne problemy.
Oproti tomu ceskemu, ten nas sprvca domen robi doslova NIC.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ale všetky tie zvýhodňovače sa ešte musia priekazne dokúpiť, čili už tak predražený barebone preplatíš jak pes a ešte budeš machrovať výdavkami navyše? Veď ide len o rúter. Ak chceš modulárny komplexný malý bazmeg tak si imho za celkovú cenu výhod toho českého zázraku môžeš rovno zostaviť server so switchom postačujúci na také to domáce žúvanie ba i viac.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Este raz, ZALEZI OD POTRIEB UZIVATELA.
Nikde som nepisal ze je lepsi, ako iny router.
Ked nepotrebujes WiFi 6 a modularitu, dobry router kupis do 50 eur.
Pre bezneho domaceho uzivatela je Turris drahy, pre cloveka co vyuzije jeho vlastnosti nie je moc alternativ v danej cenovej kategorii.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Problem je, ze s WiFi 6 Turris nevynika, je podpriemer.. lenze nema na vyber, kedze OpenWRT podporuje WiFi 6 iba Mediatek a Qualcomm (a Turris iba Mediatek), a ich otvorene drivery nie su ziadna slava (MT ani ath11k), osobne by som volil Qualcomm.

Preto sa odporuca mat OpenWRT iba ako router a na WiFi 6/E/7 pouzit AP.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak to potom uz radsej nejaku PFSense skrinku z Aliexpresu do 150-200 eur na routovanie. Je to vyrzne vykonnejsie, RAM si tam das omnoho viac a vyjde to lacnejsie ako Omnia.
A ake su rozdiely medzi tymy chipsetmi? Su k tomu nejake clanky? Ubiquiti myslim tiez pouziva Mediatek, ale mozno maju upravene ovladace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Od potrieb používateľa? Smiešne. Tak to potom každý no name, čo pozná iba slovo router pozná aj svoje potreby? Tebe drblo.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ja ti priekazne nevím karle. Ani ten dobrý router do padesát evri už z princípu nie je bohvie čo. Si myslím že by sa mal celý prehýpovaný wifi biznis zakázať.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár