neprihlásený Nedeľa, 19. mája 2024, dnes má meniny Gertrúda
Sprístupnený ďalší kandidát na vydanie nového OpenWrt 23.05

Značky: OpenWrtWi-Firoutery

DSL.sk, 4.10.2023


Tvorcovia populárneho open source operačného systému pre routery OpenWrt aktuálne oznámili sprístupnenie ďalšieho v poradí štvrtého kandidáta na vydanie novej hlavnej verzie OpenWrt 23.05.

Nová hlavná verzia podľa doterajších informácií nebude obsahovať veľa veľkých noviniek, tvorcovia vyzdvihujú najmä pridanie podpory nových zariadení, zlepšenie podpory niektorých existujúcich zariadení a niektoré technické zmeny.

Samozrejme bol ale aktualizovaný na nové verzie rozličný zahrnutý softvér a nová verzia je postavená na linuxovom LTS jadre 5.15 oproti jadru 5.10 v OpenWrt 22.03.

V novej verzii 23.05.0-rc4 pribudla podpora niekoľkých ďalších zariadení, aktualizované boli viaceré zahrnuté softvéry a pribudlo aj niekoľko ďalších vylepšení a zmien.

Nová verzia už celkovo pridala oproti OpenWrt 22.03 podporu viac ako 200 zariadení a podporuje celkovo takmer 1800 zariadení. Okrem iného bola pridaná podpora viacerých zariadení s 2.5-gigabitovým Ethernetom a pribudli aj nové platformy ipq807x pre zariadenia s WiFi 6 SoC Qualcomm IPQ807x a sifiveu pre RISC-V dosky od spoločnosti SiFive.

Veľkou zmenou vo verzii 21.02 bol na viacerých platformách prechod z riešenia swconfig pre správu zabudovaných prepínačov na DSA, Distributed Switch Architecture. Vo verzii 22.03 na DSA prešli viaceré zariadenia na ďalších platformách a v novej verzii 23.05 zariadenia na ďalšej platforme ipq40xx.

Na AVM FRITZ!Box 7530 pribudla podpora VDSL a zlepšené boli DSL štatistiky prístupné cez ubus a LuCI.

Na routeroch so SoC MT7621 sa dvojnásobne zvýšil výkon routovania vďaka použitiu druhej linky na prepojenie CPU a WAN. Kým pri predchádzajúcej verzii sa dáta dali medzi CPU a WAN a LAN spolu prenášať maximálnou rýchlosťou 1 Gbps v každom smere, pri využití druhej linky je takáto rýchlosť k dispozícii v každom smere samostatne pre WAN a pre LAN.

OpenWrt 23.05 zmenila štandardnú SSL knižnicu z wolfssl na mbedtls. Dôvodom je podľa oznámenia vývojárov skutočnosť, že mbedtls poskytuje dlhú bezpečnostnú LTS podporu bez zmeny rozhrania ABI. wolfssl poskytuje stabilné ABI iba pre malú časť funkcií a po aktualizácii je potrebné prekompilovať softvéry používajúce túto knižnicu.

Inštalačné obrazy nového kandidáta na vydanie OpenWrt 23.05 je možné sťahovať z downloads.openwrt.org, užívatelia by ale mali zvážiť počkať na vydanie stabilnej verzie. Na verziu 23.05 je podporovaný upgrade z verzie 22.03 ale nie z predchádzajúcich verzií.

Minimálne pred inštaláciou na zaradenie ešte s pôvodným firmvérom je odporúčané prečítať si inštrukcie k danému zariadeniu.

Kedy by mala byť vydaná prvá stabilná verzia OpenWrt 23.05, nie je jasné. V prípade predchádzajúcej hlavnej verzie 22.03 bola finálna verzia vydaná viac ako štyri mesiace od sprístupnenia prvého kandidáta na vydanie. Prvý kandidát na vydanie OpenWrt 23.05 bol sprístupnený v prvej polovici júna.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu


Diskusia:
                               
 

Funguje Vám mobilný internet od Telekomu? Mám problém s DNS a zároveň sa neviem pripojiť i cez wifi na stránky ako Google, Bing a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved si zmen DNS, preco pouzivas DNS telekomu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za ten prieskum, koľko návštevníkov dsl používa mobilný internet od telekomu prémie priekazne asi nebudú.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby som ti odpovedal by som prf musel k niečomu od telekomu byť priekazne upísaný ako za trest, takže ti poviem len toľko, skús sa opýtať o sto roky. Dovtedy si ale ber rady vyššie, rovno k srcu a konaj.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár